Zobrazuje se na MacBooku Pro chyba „Byl dosažen limit otisků prstů“? Zde je návod, jak to opravit

Se zavedením Touch Baru v roce 2016 přijal MacBook Pro také Touch ID jako prostředek autentizace.

Touch ID na MacBooku Pro je nepochybně výhrou pro ochranu soukromí a bezpečnosti. Je to snadný a neuvěřitelně obtížný způsob uzamčení notebooku Apple.

Touch ID na počítačích Mac však přichází s vlastní sadou zvláštností. Jedním z nich je chyba, která vám může zabránit v přidávání nových otisků prstů. Zde je to, co potřebujete vědět o problému a jak jej opravit.

 • Zdá se, že aktualizace systému macOS Catalina a novějších řeší tyto problémy s omezením otisků prstů
 • Dočasně vytvořte nový účet správce, abyste zjistili, zda u nových účtů problém přetrvává
 • Zkuste použít příkaz Terminál xartutil –erase-allvymazat aktuální otisky prstů (tento příkaz na Macu s čipem T2 nevyzkoušejte - místo toho kontaktujte podporu Apple)

Problém

V zásadě platí, že když ve svém MacBooku Pro pomocí Touch Baru zadáte otisk prstu, zobrazí vám macOS následující dialogové okno.

"Bylo dosaženo limitu otisků prstů." Chcete-li přidat nový otisk prstu, odeberte otisk prstu z libovolného účtu v tomto počítači Mac. “

To samozřejmě může být opravdu divné, pokud jste do svého MacBooku Pro nikdy nezadali žádné otisky prstů. Nebo i když jste implementovali pouze pár.

Někteří uživatelé hlásí, že se jim tato zpráva zobrazí, i když na žádném účtu nejsou žádné otisky prstů, které by bylo možné smazat.

Problém dále přetrvává po restartování a dokonce i po přeinstalování celého systému macOS. Je to tvrdohlavá chyba, kterou je třeba opravit.

Proč k tomu dochází?

Není jasné, proč se to přesně stalo, ale zaměstnanec společnosti Apple, který psal na Reddit, naznačil, že by se mohlo jednat o problém na úrovni firmwaru.

V zásadě může problém pramenit ze skutečnosti, že otisky prstů Touch ID na modelech MacBooků Pro jsou uloženy v zabezpečené enklávě.

Secure Enclave je řízen jinou hardwarovou součástí než zbytek ekosystému macOS: čip pro koprocesing společnosti Apple.

Jinými slovy může existovat chyba, která brání systému macOS ve mazání otisků prstů uložených v zabezpečené enklávě.

Protože Secure Enclave je řízen čipem řady T, může dojít také k odpojení mezi tím, co říká macOS na vašem SSD, a tím, kolik otisků prstů je skutečně uloženo v Secure Enclave.

Podobně Apple říká, že používání nástrojů třetích stran k vymazání obsahu ve vašem počítači Mac může také způsobit problémy. Pravděpodobně je to proto, že aplikacím třetích stran je zakázán přístup k jakýmkoli datům v zabezpečené enklávě.

Pokud jste obdrželi použitý MacBook Pro, někdo možná ke smazání macOS použil aplikaci třetí strany. Zůstane vám tedy nový MacBook Pro, který obsahuje data otisků prstů.

Jak odstranit ukončení otisků prstů v systému macOS

Naštěstí, bez ohledu na přesnou příčinu problému, existuje způsob, jak odstranit všechna data otisků prstů uložená v zabezpečené enklávě.

Nejprve zkuste odstranit otisky prstů obvyklým způsobem

 1. Umístěte ukazatel myši na otisk prstu. a počkejte, až se zobrazí tlačítko pro odstranění
 2. Klepněte na ikonu tlačítko mazání
 3. Chcete-li odebrat otisk prstu, zadejte své heslo
 4. Restartujte
 5. Zkuste přidat otisk prstu

Odstraňte všechny otisky prstů z vašeho MacBooku

Tato metoda funguje na mnoha počítačích Mac, ale ne na počítačích Mac s čipem T2 společnosti Apple.

Zkontrolujte, zda váš Mac má čip T2

 1. Při výběru stiskněte a podržte klávesu Option Nabídka Apple> Systémové informace
 2. V postranním panelu vyberte jednu z nich Ovladač nebo iBridge
 3. Pokud vidíte Čip Apple T2 napravo, váš Mac má bezpečnostní čip Apple T2 - nedržte se pokynů níže - domluvte si schůzku v nejbližším Apple Storu nebo se místo toho obraťte na podporu Apple a požádejte je o spuštění Apple Service Diagnostics na vašem MacBooku

Bohužel na T2 Mac je níže uvedený příkaz Terminal xartutil –erase-all způsobuje spoustu problémů od smazání šifrovacího klíče a účtů správce po odpojení spouštěcí jednotky a neumožňuje vám ji znovu namontovat.

U počítačů Mac, které nemají čip T2, můžete počítač Mac restartovat do režimu obnovení a pomocí terminálu zadat příkaz. Zde je návod.

 • Než to zkusíte, zazálohujte si Mac, aby to bylo bezpečné
 • Restartujte nebo spusťte Mac.
 • Zatímco váš Mac se restartuje, podržte Command + R dokud neuvidíte logo Apple.
 • Pokud ano, uvolněte klíče. Váš Mac nyní přejde do režimu obnovení - měli byste vidět podokno Utility pro macOS.
 • Klikněte na Utility v horní liště nabídek.
 • Vybrat Terminál.
 • Jakmile se otevře, zadejte do terminálu následující příkaz:xartutil –erase-all
  • Zkontrolujte, zda za ním přidáte mezeru xartutil a pak přidat -smazat vše
 • lis Enter / Return.
 • Typ Ano do terminálu.

Jakmile je vše hotovo, měli byste být dobří. Stačí kliknout na ikonu Apple na horním panelu nabídek a vybrat Restartovat.

Odtud se vraťte do podokna Touch ID v Předvolbách systému a zkuste přidat nové otisky prstů.

Co když to nefunguje?

To by mělo fungovat ve velké většině případů. Je ale třeba poznamenat, že u některých uživatelů přetrvávala chyba otisků prstů i po příkazu Terminál.

V takovém případě doporučujeme vzít váš MacBook Pro do společnosti Apple nebo k autorizovanému poskytovateli služeb pro diagnostiku a případné opravy. Může se jednat o další problém s vaší logickou deskou, senzorem Touch ID nebo jiným hardwarem.

Podobně je docela pravděpodobné, že Apple si je této chyby vědom a pracuje na opravě, která by mohla odstranit odpojení mezi macOS a Secure Enclave.

Z tohoto důvodu stačí nainstalovat nejnovější aktualizace softwaru pro macOS a udržovat tak váš MacBook Pro aktuální.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found