Nyní můžete Rychlé akce a prohlížení použít na jakémkoli iPhonu nebo iPadu se systémem iOS 13

Apple zpřístupnil Rychlé akce pro téměř všechna zařízení v iOS 13 a iPadOS dlouhým stisknutím.

To je pro uživatele velkým přínosem, protože přináší praktické funkce, jako jsou Quick Actions a Peek, pro širší škálu zařízení. Tento krok má ale některé hlavní důsledky pro 3D Touch - včetně samotné budoucnosti této funkce.

Zde je to, co byste měli vědět o Rychlých akcích v iOS 13 a iPadOS

Jaký je v tom rozdíl?

Pokud vlastníte zařízení vybavené technologií 3D Touch, jako je iPhone 8 se systémem iOS 12 na tomto snímku obrazovky, možná už znáte Rychlé akce a Peek.

Pokud vlastníte zařízení podporující 3D Touch, pravděpodobně již rychlé akce znáte. Je to kontextové menu, které se zobrazí, když silně stisknete aplikaci, složku nebo jiný prvek uživatelského rozhraní.

Dlouhý stisk je na druhou stranu přesně takový, jak to zní. Stačí stisknout a podržet ikonu, dokud se něco nestane. U většiny historie systému iOS to mělo za následek režim „kroucení“ na domovské obrazovce.

Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že dlouhý stisk je výsledkem doby, po kterou držíte aplikaci, zatímco pevný stisk vyvíjí určitou míru tlaku.

Co se změnilo?

Co se tedy změnilo? V iOS 13 a iPadOS může jakékoli zařízení přistupovat do nabídky Rychlé akce a možnosti Peek pouhým dlouhým stisknutím.

S novou změnou se nezdá, že by v pozadí probíhalo snímání tlaku. Nebudete moci „stisknout hlouběji“, abyste rozlišili mezi pevným a dlouhým tiskem.

To znamená, že některé funkce související s 3D Touch jsou nepřístupné, ale také to znamená, že ostatní - jako Quick Actions a Peek - jsou nyní k dispozici na jakémkoli zařízení, na kterém lze provozovat iOS 13 nebo iPadOS.

Je to stejné jako Haptic Touch?

V zásadě neexistuje žádný rozdíl mezi Haptic Touch na iPhonu 11 nebo XR a novou akcí dlouhého stisknutí dostupnou na jakémkoli iPhonu.

Haptic Touch je jen fantazijní marketingový výraz pro dlouhý tisk v kombinaci s trochou haptické zpětné vazby od společnosti Taptic Engine od společnosti Apple. Nedochází k žádnému snímání tlaku a tato funkce ve skutečnosti vůbec nepoužívá 3D Touch.

Z tohoto důvodu není jasné, zda Apple bude moci zpětně přidat haptickou zpětnou vazbu do zařízení bez 3D Touch nebo Haptic Touch. Na zařízeních, která jsme testovali, se zdá, že rychlé akce nevyužívají Taptic Engine.

Jak používat rychlé akce a prohlížení

V iOS 13 a iPadOS můžete jednoduchým dlouhým stisknutím přejít do nabídky Rychlé akce a také do některých funkcí Peek.

Můžete si to vyzkoušet sami, pokud máte iPhone nebo iPad, na kterém lze provozovat iOS 13 nebo samotnou verzi iPadOS. Jak jsme již zmínili, pro přístup k těmto funkcím nepotřebujete 3D Touch iPhone.

  • Rychlé akce: Nyní můžete stisknout a podržet ikonu aplikace a provádět různé rychlé akce spojené s touto aplikací - stejně jako u 3D Touch. To by mohlo zahrnovat otevření nové soukromé karty v Safari nebo rychlé získání častých kontaktů ve Zprávách.
  • Rychlé akce pro složky: Pokud stisknete a přidržíte složku aplikace, zobrazí se seznam všech aplikací, které mají čekající oznámení.
  • Peek: Jednou z nejpohodlnějších možností 3D Touch je možnost Peek. V iOS 13 a iPadOS můžete nyní stisknutím a podržením různých prvků uživatelského rozhraní „nahlédnout“ do zpráv, webových odkazů nebo e-mailů.
  • Ale kde je Pop ?: Bohužel to nevypadá, že by Pop byl součástí Haptic Touch nebo nové funkce dlouhého tisku. Alespoň zatím ne.
  • Přeskupení aplikací: V tomto okamžiku je přeskupování aplikací na domovské obrazovce trochu složité. Je to proto, že příliš krátké stisknutí příliš nedělá, ale příliš dlouhé stisknutí aktivuje režim „kroucení“. „Sweet spot“ se v aplikaci na domovské obrazovce jeví jako „sekundové“ podržení a uvolnění.
  • Lepší možnost přeskupení aplikace. V tomto okamžiku se zdá, že to Apple může napravit přidáním nového tlačítka Uspořádat aplikace do nabídky Rychlé akce na domovské obrazovce. Tlačítko je nyní k dispozici v nejnovějších betách.

Rychlé akce na iPadOS

Tato změna také znamená, že můžete použít rychlé akce a prohlížení na iPadech, které nikdy neměly 3D Touch. (A ano, tyto funkce můžete aktivovat pomocí Apple Pencil.)

Za zmínku stojí, že všechny tyto funkce jsou přístupné také pomocí Apple Pencil na iPadu. Pokud tedy používáte stylus Apple k navigaci, budete moci vyvolat nabídku Rychlé akce a pomocí ní „nahlédnout“ do oznámení.

Chcete vypnout rychlé akce?

Omlouváme se, lidi, neexistuje způsob, jak tyto nabídky rychlých akcí vypnout.

A co iPhony, které již podporují 3D Touch nebo Haptic Touch?

Bohužel se zdá, že 3D Touch je oficiálně na cestě ven. O dalších iPhonech se říká, že přepnou na Haptic Touch.

V tomto okamžiku jste si pravděpodobně všimli, že Rychlé akce do značné míry nahrazují možnosti 3D Touch. Podle všeho to vypadá, že 3D Touch je na cestě ven.

Například iPhone XR měl místo 3D Touch Haptic Touch (což je, jak jsme již zmínili, jen dlouhý stisk s určitou haptickou zpětnou vazbou). Kromě toho se očekává, že letošní řada iPhonů zcela osvědčí 3D Touch. Je pravděpodobné, že jej nahradí Haptic Touch.

Proč to Apple dělá? Není to jasné. Ačkoli je 3D Touch některými uživateli velmi oblíbený, rozhodně to není velmi populární funkce. Mnoho uživatelů o tom ani neví, nebo to jen náhodou objeví. Nixing 3D Touch dopředu by také mohl iPhony zlevnit, protože nepotřebují vrstvu displeje citlivou na tlak.

Není jasné, co se stane, ne u zařízení, která již 3D Touch podporují. V beta verzi iOS 13 se zdá, že 3D Touch byl odstraněn a znovu zaveden v různých verzích beta. Aktuálně je k dispozici v nejnovější beta verzi.

To naznačuje, že podpora pro 3D Touch zde zůstane, přinejmenším v dohledné budoucnosti. Chystaná skupina iPhonů od Apple však tuto funkci nevyužije - což znamená, že bude postupně zastarávána.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found