Zjistěte, které aplikace sledují vaši polohu na pozadí s iOS 13

Společnost Apple nedávno posílila své zaměření na soukromí oznámením iOS 13. Vedle oblíbených funkcí fanoušků, jako je Dark Mode, vylepšuje iOS 13 schopnost uživatele spravovat aplikace sledující jejich polohu na pozadí.

Tato vylepšená kontrola přichází ve formě tří nových funkcí:

  • průhlednost sledování polohy na pozadí
  • oprávnění ke sledování polohy aplikace
  • a vylepšení ochrany osobních údajů o poloze.

V tomto příspěvku jsme podrobně popsali každou z těchto nových funkcí a vysvětlili, jak ovládat nastavení ochrany osobních údajů o poloze v systému iOS 13.

Průhlednost sledování polohy na pozadí

Nová oznámení ukazují, kde jste byli sledováni, a kolikrát byla vaše poloha přístupná.

Měli bychom se více starat o naše data. Nesčetné množství lidí každý den souhlasí s podmínkami, akceptuje procházení souborů cookie nebo umožňuje sledování polohy v systému iOS bez přemýšlení. Stalo se to tak běžným a nevyhnutelným, že to nezpochybňujeme.

Apple se to snaží vylepšit pomocí vylepšení ochrany osobních údajů v iOS 13. Nejvýznamnější změnou je přidaná transparentnost v oznámeních o sledování polohy na pozadí.

Toto jsou oznámení pro iOS, která vás varují, když aplikace sleduje vaši polohu na pozadí. Nejsou nové. Nyní však obsahují mapu s podrobnostmi o tom, kde jste byli sledováni.

Měly by to být přesně stejné informace jako dříve. Ale vizuální reprezentace skutečně udeří domů, jaká data umožňujeme společnostem shromažďovat se o nás.

Záměrem společnosti Apple je zjevně povzbudit uživatele, aby více přemýšleli o tom, s kým sdílejí svou polohu.

Oprávnění ke sledování polohy aplikace

Jelikož Apple zlepšuje naše povědomí o datech, která sdílíme s aplikacemi, přináší nám také nové způsoby jejich kontroly.

Dříve iOS představil tři možnosti ovládání sledování polohy:

  • Dovolit
  • Při používání aplikace
  • nebo Nepovolit.

Jedná se o docela dobré možnosti, ale iOS 13 přináší zcela nový přírůstek: Povolit jednou.

Chcete-li zachovat soukromí své polohy, vyberte Povolit jednou.

Jak můžete očekávat, tato možnost umožňuje aplikaci sledovat vaši polohu pouze jednou. Po ukončení aplikace již nebude možné sledovat vaši polohu, dokud ji znovu nepovolíte.

To je skvělé pro ty z nás, kteří příliš nepoužívají funkce závislé na poloze. Apple podporuje vývojáře, aby nabízeli funkce aplikací bez přístupu k poloze. Normálně tedy můžete toho udělat hodně i bez zapnutého sledování.

Vylepšení soukromí polohy

Apple si všiml, že vývojáři sledují umístění v iOS bez získání souhlasu uživatele. To bylo možné pomocí Bluetooth a Wi-Fi namísto API pro určování polohy společnosti Apple.

Ale s iOS 13 Apple říká, že „zavírá dveře tomuto zneužívání.“

Aplikace potřebují před přístupem Bluetooth v systému iOS 13 povolení.

Každá aplikace, která si přeje používat Bluetooth v systému iOS 13, musí nejprve požádat o povolení. Doporučujeme vám odepřít přístup Bluetooth, pokud nevíte, že je to nutné.

Několik uživatelů s beta verzí iOS 13 již komentovalo překvapivou škálu aplikací, které vyžadují přístup Bluetooth. Některé z těchto aplikací jistě používaly Bluetooth ke sledování naší polohy na pozadí iOS bez souhlasu.

Proč musí aplikace sledovat moji polohu?

Sledování polohy může aplikacím umožnit uživatelům poskytovat lepší kvalitu služeb. Může to mít podobu místních doporučení, odhadované doby cestování nebo spojení s dalšími uživateli ve vašem okolí.

Když aplikace požaduje povolení ke sledování vaší polohy, měla by v oznámení vysvětlit, proč to chce udělat.

Aplikace fotoaparátu používá vaši polohu k označování fotografií na mapě.

Někdy je zřejmé, proč to potřebují. Mapy Google vám například chtějí poskytnout pokyny nebo vaše aplikace Fotoaparát chce označit fotografie jejich polohou. Jindy jsou však uvedené důvody mnohem vágnější a obtížněji uchopitelné.

Pravda je, že spousta aplikací sleduje vaši polohu a cílí vás reklamami. Někdy spolupracují s inzerenty a někdy prodávají údaje třetím stranám.

Jak zjistím, které aplikace sledují moji polohu v systému iOS 13?

Nemusíte čekat na oznámení, abyste zjistili, které aplikace sledují vaši polohu. Otevřeno Nastavení v zařízení a přejděte do složky Soukromí obrazovce a potom klepněte na Poziční služby. Měl by se zobrazit seznam všech aplikací, které požadovaly sledování vaší polohy.

Šedá šipka vedle aplikace znamená, že vaši polohu využila za posledních 24 hodin. Fialová šipka znamená, že vaši polohu použilo nověji, pravděpodobně za posledních 30 minut.

Podívejte se na aplikace, které přistupují k vaší poloze z nastavení ochrany osobních údajů v systému iOS 13.

Šipka sledování polohy se také zobrazí ve stavovém řádku zařízení, kdykoli vás aplikace sleduje. To vás může upozornit na aplikace, které vás sledují na pozadí nebo přistupují k vaší poloze, pokud to nechcete.

Ve výchozím nastavení se ikona umístění na stavovém řádku u systémových služeb nezobrazuje, jako je nastavení časového pásma.

Jak zastavím aplikace ve sledování mé polohy v systému iOS 13?

Na obrazovce Služby určování polohy v Nastavení klepněte na libovolnou aplikaci a změňte její přístup k poloze. V iOS 13 si můžete vybrat ze čtyř různých možností sledování polohy:

  • Nikdy
  • Zeptejte se příště
  • Při používání aplikace
  • nebo vždy.

Přístup k poloze aplikace můžete kdykoli změnit. Pomocí tohoto odkazu najdete další způsoby, jak zlepšit své soukromí pomocí iOS.

Apple diskutoval o vylepšení ochrany soukromí iOS 13 na WWDC 2019.

Nové funkce v systému iOS 13 nám dávají nástroje k rozhodování, kdy sdílet naši polohu a kdy ji ponechat v soukromí. Doufejme, že to vynutí pozitivní trend v technologickém průmyslu, jeden směrem k transparentnímu sběru dat.

Veřejné vydání iOS 13 neočekáváme do podzimu tohoto roku. Můžete se však zaregistrovat do programu Beta a vyzkoušet si iOS 13 právě teď.

Co si myslíte o zaměření společnosti Apple na soukromí? A co si myslíte o aplikacích sledujících vaši polohu v iOS? Přál bych si, aby více společností bralo soukromí stejně vážně, jak se zdá, že Apple dělá.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found