Dobré a špatné iOS 10

iOS 10, představený společností Apple minulý týden na výroční konferenci World Wide Developers Conference, je považován za „matku všech aktualizací“. I když jsem rozhodně větší než iOS 8 a 9, měl jsem pochybnosti, že by aktualizace mohla vydržet hlavní aktualizace iOS 5 a 7. Minulý týden používám iOS 10 na svém iPhone 6s a musím vyzkoušet všechny nové OS. Tady je vše, co se mi líbilo, a všechno ostatní, o kterém si myslím, že by pravděpodobně mělo zůstat stejné.

Nová zamykací obrazovka

iOS 10 obsahuje zcela novou uzamčenou obrazovku. Je to poprvé, kdy jsme opravdu viděli zásadní změny, a mnoho z těchto změn je skvělých.

Dobrý:

- Ve snaze zabránit nepředstavitelně rychlému Touch ID 2 v odemykání telefonu bez toho, aby vám bylo cokoli vidět, musíte telefon odemknout jak naskenováním, tak stisknutím tlačítka Domů. To znamená, že váš telefon lze odemknout a ověřit, zatímco stále čekáte na uzamčené obrazovce.

- I když je zatím těžké získat dobrý pocit z této funkce, přejetím doleva se nyní zobrazí nová oblast Widgety, trochu součást iOS 10. Tyto widgety budou jako malé aplikace, které fungují v celém operačním systému, a zdá se být opravdu užitečný.

- Váš telefon se nyní probouzí pouhým zvednutím, což je skvělé.

Špatný:

- I když je hezké mít možnost zobrazit obrazovku uzamčení, aniž by se Touch ID pohybovalo příliš rychle, je to opravdu neuspokojivý pocit, když musíte dvakrát stisknout tlačítko Domů.

- Chcete-li získat přístup ke kameře, musí uživatelé nyní přejet prstem doprava, nikoli přejet prstem jako dříve. Zjistil jsem, že ve svém týdnu používání velmi preferuji staré gesto.

- Díky novým widgetům a interaktivním upozorněním je nyní velké množství informací o vašem telefonu přístupné bez přístupového kódu. Doufám, že v průběhu betas představí nějakou formu způsobu, jak zajistit větší bezpečnost, ale nyní může jakýkoli widget a oznámení používat kdokoli bez hesla.

Kontrolní centrum

Dobrý:

- Vypadá krásně.

- Uživatelé nyní mohou 3D Touch na ikonách v Control Center získat hlubší možnosti. Například 3D dotyk na ikonu Hodiny vám poskytne některé možnosti časovače.

- Nová nabídka přehrávání médií, kterou najdete přejetím prstem doprava v Ovládacím centru, umožňuje hlubokou kontrolu nad zvukovými zařízeními a přehráváním médií, což předpokládám je v přípravě na iPhone 7.

Špatný:

- Sekce nových médií vyžaduje, aby na rozdíl od dříve, kdy bylo přehrávání médií zobrazeno v běžném ovládacím centru, bylo provedeno další přejetí prstem, což mě při testování této beta verze odposlouchávalo.

- Dříve vám stisknutí tlačítka AirPlay v možnostech médií umožnilo zrcadlit vaše zařízení, ale trvalo mi dobrých pět minut, než jsem si uvědomil, že tato možnost byla nyní samostatným tlačítkem. Pravděpodobně jsem jen hloupý, ale nedokážu si představit, že budu jediný, kdo má tento problém.

Oznámení a oznamovací středisko

Dobrý:

- Nová oznámení jsou zcela integrována do aplikace. To znamená, že když dostanete upozornění na Zprávy, můžete na něm 3D Touch a vyskočí vám živý panel, který na vaši zprávu odpoví, a dokonce vám ukáže bubliny naznačující, že osoba odpovídá.

- Centrum oznámení nyní umožňuje vymazat všechna oznámení kromě 3D dotyku na ikonu vymazání.

- Přejetím doleva v oznamovacím centru umožňuje uživatelům přístup k widgetům.

- Rychlé něco, čeho jsem si všiml při používání iOS 10: Když jsem používal Apple TV, chystal jsem se něco prohledat v obchodě s aplikacemi, když mi telefon zazvonil upozorněním „3D Touch to use Keyboard on Apple TV“. To bylo bez nainstalované vzdálené aplikace. Udělal jsem a potom jsem psal přímo z klávesnice telefonu.

Špatný:

- Jak již bylo zmíněno dříve, tato nová oznámení vedou k vážným bezpečnostním obavám. Kdokoli je mohl vyzvednout a použít.

Widgety

Dobrý:

- Widgety jsou nyní hlubokým nástrojem iOS. Lze je najít prakticky všude a lze k nim přistupovat pomocí 3D Touching na ikoně aplikace. Jsou to v podstatě malé verze běžných aplikací pro iOS. Například ESPN vám může ukázat statistiky hráčů a dokonce hrát hru přímo z domovské obrazovky.

Špatný:

- Nic, co zatím vidím. Jedná se o skvělé rozšíření aplikací v telefonu.

Zprávy

Dobrý:

- Zprávy nyní podporují integraci aplikací třetích stran, což zatím vývojářům není k dispozici, ale stejně vypadá skvěle.

- Nové možnosti křiku, šeptání atd. Pro zprávy jsou docela zábavné a přidávají nový význam tomu, co říkáte.

- Některé z nových funkcí Emoji jsou úžasné, a to od někoho, kdo Emoji nepoužívá. Jednou z těchto nových funkcí je, že po zadání věty Apple zvýrazní všechna slova, která lze přeložit na emodži, a umožní vám je nahradit.

- Zprávy nyní obsahují Digital Touch přenesený z Apple Watch, což je zábavný způsob, jak posílat čmáranice a zábavné zprávy přátelům.

Špatný:

- Některé z nových funkcí, jako jsou statické snímky, nejsou v tomto okamžiku implementovány příliš dobře a zdají se velmi neopodstatněné. Předpokládám, že to bude do určité míry opraveno spuštěním.

Všechno ostatní

Dobrý:

- Zdá se, že Siri nyní lépe rozumí lidem a kontextu. Jakmile se spustí integrace aplikací třetích stran, Siri se bude cítit jako zcela nový zážitek.

- Nová aplikace Mapy je hezká a umožňuje vám při navigaci najít věci, které byste měli dělat.

- Aplikace Hudba byla kompletně přepracována a já upřednostňuji aktualizaci. Zatímco dříve jsem měl pocit, že jsem použil pouze jednu nebo dvě z pěti karet Apple Music, nyní používám všechny funkce, takže se zdá, že i ostatní lidé mají podobné zkušenosti jako já.

- iOS 10 obsahuje zcela přepracovanou aplikaci Hodiny spolu s některými novými funkcemi pro lepší spaní, které, jak se zdá, fungují celkem dobře a naznačily, že na Apple Watch přicházejí nové funkce před spaním.

Špatný:

- I když má nová aplikace Mapy pěkný design a funkčnost, zdá se, že v tuto chvíli nefunguje příliš dobře. Nechám to na beta verzi a ještě jsem nedokončil, ale když jsem ji poprvé použil, ztratil se tam, kde jsem byl, zatímco jsem byl stále v mém dělení asi po 10 sekundách a nestihl jsem to dobré tři minuty.

- Nová aplikace Zprávy je docela matoucí a pokud je mi známo, není o nic lepší než ta předchozí. I když přiznám, že se mi nový design líbí trochu lépe, stále si myslím, že tato aplikace má omezený dosah.

- Nedokážu si představit, jak to bude fungovat na zařízeních bez 3D Touch.

- A co aktualizace iPadu, Apple?

Celkově je iOS docela solidní aktualizace, která přehodnocuje, jak náš telefon používáme na funkční i designové úrovni. Mám rád mnoho z těchto nových funkcí, včetně vylepšeného designu a rozšíření aplikací nad rámec samotné aplikace. I když se domnívám, že mé zkušenosti mohly být horší kvůli skutečnosti, že jsme stále ve stádiu beta, při spuštění očekávám, že to bude nejlepší aktualizace iOS za nějakou dobu.

Poslední příspěvky