Jak se chránit před těmito běžnými podvody souvisejícími s Apple (je zahrnut kontrolní seznam)

Bohužel existuje mnoho způsobů, jak mohou škodlivé entity podvádět nic netušící uživatele Apple. Podvody a podvodníci nejsou exkluzivní pro ekosystém Apple, ale znepokojují uživatele jakékoli platformy. Tento článek se zaměřuje na běžné podvody související s Apple a poskytuje vám kontrolní seznam, abyste si byli vědomi a chránili se.

I přes pověst iPhonu a Macu, že jsou extrémně bezpečné, se uživatelé produktů Apple mohou i nadále stát oběťmi nevýhod a phishingových pokusů. Mohlo by to být obzvláště znepokojující, protože uživatelé Apple mohou být ukolébáni do falešného pocitu nezranitelnosti.

S ohledem na to je zde vše, co potřebujete vědět o některých nejběžnějších podvodech souvisejících s Apple. A co je důležitější, jak se proti nim můžete chránit.

Co hrozí?

Podvody související s Apple jsou většinou po dvou věcech: vaše přihlašovací údaje Apple nebo vaše finanční informace.

Je zřejmé, že tyto informace mohou být ve špatných rukou nebezpečné. Informace o kreditní kartě nejsou samozřejmostí, ale útočník s přístupem k vašemu Apple ID může také způsobit všechny zmatky.

V některých případech se podvodníci dokonce pokusí ukrást vaše číslo sociálního zabezpečení nebo jiná extrémně důvěrná data.

Jak fungují podvody související s Apple

Obecně se podvody související s Apple pokusí objevit jako forma kontaktu přímo od samotného Apple. (I když existují výjimky.)

Většinou jsou odesílány e-mailem nebo textovou zprávou, ale podvodníci o telefonních hovorech toho nejsou neslýchaní. Existují také způsoby, jak se vás podvodné aplikace a weby mohou pokusit podvádět také.

Bez ohledu na to, jakou formu mají, mají sklon se spoléhat na důvěru mezi uživatelem a Apple. Někdy se pokusí upozornit na neexistující problém a slíbit opravu, pokud budou dodrženy určité „kroky“. V ostatních případech vyvolá pocit naléhavosti, aby oběť přiměl vykonat konkrétní úkol.

Běžné iPhone podvody podle typu

I když existuje spousta podvodů souvisejících s Apple, mnoho z nich se spoléhá na stejné základní techniky přesvědčování. Z tohoto důvodu je nejlepším způsobem, jak organizovat tyto podvody, je kategorizovat je podle způsobu doručení.

Jakmile se naučíte, jak rozpoznat běžné podvody zaměřené na uživatele Apple, můžete přejít k ochraně proti nim.

E-mailové podvody

E-mail je jednou z nejběžnějších cest, ve kterých se tyto entity pokoušejí nasadit své podvody.

E-mailové podvody zaměřené na uživatele Apple mohou mít mnoho podob a často se snaží napodobit vzhled nebo tón legitimních e-mailů odesílaných z Apple.

Možná znepokojivější je, že mnoho z nich může vypadat velmi realisticky. V některých případech může být jediným rozlišujícím faktorem podvodná webová adresa - detail, který může často chybět.

Tato forma podvodu je tak běžná, protože mnoho e-mailových adres je veřejně uvedeno, ať už na webových stránkách společnosti nebo prostřednictvím jiné zásuvky.

E-mailové podvody však mohou mít několik forem, takže je důležité vědět, jak je rozpoznat.

 • Podvody nebo faktury. Tyto podvodné e-maily jsou často velmi realistické. Obvykle budou na vaší kreditní kartě zobrazovat nepřiměřeně vysoký poplatek. K „opravě“ poplatku bude e-mail obsahovat falešný odkaz na phishingový web, kde se podvodníci pokusí získat vaše finanční informace.
 • Předplatné podvody. Derivát podvodu výše, ale jeho poměrně nedávná forma. V zásadě tyto e-maily prohlašují, že jste se zaregistrovali k předplatnému aplikace - obvykle za opravdu vysokou cenu. Poté vás pošle na phishingový web.
 • Podvody uzamčeny “. Existují varianty tohoto podvodu, ale všechny tvrdí, že váš účet je aktuálně uzamčen nebo bude zrušen z důvodu „změny zásad zabezpečení“. Pokusí se získat vaše Apple ID a přihlásit se pomocí podvodného webu.
 • Schválit podvod s přihlášením. Tyto e-mailové podvody hrají paranoiu uživatele. Uvedou, že se někdo přihlásil k vašemu Apple ID z cizí země. Jejich řešením je další falešný web, kde budou pro vyřešení problému požadovat vaše Apple ID a heslo.

Textové podvody

Přestože podvody s textovými zprávami nejsou tak běžné jako podvody zaslané e-mailem, občas k nim může dojít.

To platí zejména v případě, že vaše skutečné telefonní číslo je nějakým způsobem veřejně uvedeno na internetu.

Obecně platí, že textové podvody nejsou tak snadné předstírat jako podvody zaslané e-mailem. Kvůli způsobu, jakým textové zprávy SMS fungují, je těžké přidat další grafiku nebo formátování, díky nimž budou vypadat věrohodněji.

Přesto mohou být podvody s textovými zprávami účinné, zejména proti lidem, kteří nevědí, co mohou očekávat, pokud jde o pravý kontakt s Apple. Naštěstí škodlivé adresy URL nelze skrýt pod „nadpisem adresy“, jak je to možné u e-mailů. Proto je jejich odhalení o něco snazší.

Stejně jako u e-mailů obecně spadají do několika různých kategorií.

 • Účet Apple deaktivován. Jednou z populárních taktik je tvrzení, že váš účet Apple bude deaktivován během stanoveného časového období nebo již byl zrušen.
 • iCloud uzamčen. Podobným způsobem je uvedeno, že váš účet iCloud byl „uzamčen“ a že jej budete muset odemknout na podvodném webu.
 • „Falešné“ přihlášení k účtu. Stejně jako v případě podvodů s e-maily, některé texty se stanou kořistí paranoie hackování účtu. Budou tvrdit, že váš účet byl přihlášen z podivného místa, a pokusí se vás přimět k návštěvě odkazu, který jej zajistí.

Podvody založené na prohlížeči

Podvody založené na prohlížeči nemusí být nutně „nasazeny“ obvyklými způsoby kontaktu.

Místo toho se často objevují na povrchních nebo kompromitovaných webech. I když tomu tak není vždy. Mohou se objevit i na populárních a jinak legitimních stránkách.

 • iOS selhal. Jedna z nejběžnějších variant podvodu založeného na prohlížeči. Toto vyskakovací okno bude tvrdit, že systém iOS selhal, a často vás přesměruje na jiný web. Případně zobrazují falešné číslo „technické podpory“, na které máte zavolat.
 • Byl zjištěn virus. Podobná technika jako zpráva o selhání systému iOS, ale ne tak uvěřitelná. Zařízení iOS obecně viry nedostávají. Jakékoli vyskakovací okno, které tvrdí, že byl zjištěn „kritický virus“, bude zjevně nepravdivé.
 • Jste vítěz. V ostatních případech budou podvodníci tvrdit, že jste se kvalifikovali na cenu nebo že váš iPhone byl speciálně vybrán, aby něco vyhrál. Pokud klepnete na „OK“, přesměruje vás na škodlivý web.

Podvody založené na volání

Podvody s telefonními hovory jsou pravděpodobně nejvzácnější, ale pro některé mohou být také nejpřesvědčivější. Na rozdíl od jiných podvodů, podvodník nemusí vždy tvrdit, že je zaměstnancem společnosti Apple.

Nejhorší na tom ale je, že může být obtížné určit, zda se jedná o legitimní hovor, či nikoli, zvláště pokud není obeznámen s kontaktními zásadami společnosti Apple nebo jiných subjektů technické podpory.

Uznání obrázku: CNBC

Je důležité si uvědomit, že v zásadě vám Apple nebude poskytovat nevyžádané telefonní hovory týkající se vašeho zařízení iOS nebo vašeho Apple ID.

 • Technická podpora. V podstatě vám někdo zavolá a předstírá, že je specialistou na technickou podporu nebo zaměstnancem Apple. Řeknou, že nastal problém s vaším účtem nebo zařízením, a často řeknou, že potřebují vaše přihlašovací a finanční údaje k „ověření“ vaší identity.
 • Podvod s dárkovými kartami iTunes. V podstatě má tento podvod podvodný tvrzení volajícího, že pochází od banky, finanční instituce nebo IRS. Uvedou, že existuje vysoký dluh, a jediný způsob, jak to lze zaplatit, je prostřednictvím dárkové karty iTunes.

Podvody založené na aplikacích na vašem iDevice

Díky přísným zásadám Apple App Store a procesu kontroly je škodlivých aplikací v obchodě málo.

Existují však výjimky a mohou být mimořádně klamné. K této poznámce jsou zde dvě, na které si musíte dávat pozor.

Žádost o heslo

I když ve volné přírodě nejsou známy žádné případy tohoto podvodu založeného na aplikacích, vývojář aplikace vytvořil exploit proof-of-concept, který ukázal, jak nebezpečné mohou být.

V zásadě vývojář vytvořil aplikaci, která vytlačila vyskakovací okno, které vypadá v podstatě identicky s typickým požadavkem na iOS pro vaše heslo Apple ID.

Jak většina uživatelů iPhone ví, iOS může někdy požadovat vaše heslo zdánlivě náhodně. A protože podvodný požadavek je tak realistický, může být v zásadě nemožné zjistit falešný požadavek od skutečného.

Nejlepší způsob, jak zmírnit tuto hrozbu, je zavřít aplikaci. Falešný požadavek na heslo se může zobrazit pouze v případě, že je otevřena škodlivá aplikace.

Z tohoto důvodu, pokud požadavek zmizí, když je aplikace zavřená, můžete si být jisti, že je falešný.

Podvody s nákupem v aplikaci

Jedná se o méně podvod, který se pokouší ukrást důvěrné informace, a spíše o situaci hadího oleje, kdy škodlivá entita podvádí uživatele, aby platili za zbytečnou službu. A podle vývojáře Johnnyho Linea jsou tyto typy podvodů s aplikacemi na vzestupu.

V zásadě se to bude jevit jako legitimní aplikace, které nabízejí základní službu. Stáhnete si aplikaci, uvedete údaje o své kreditní kartě a bude vám za tuto službu účtován poplatek.

Služba však bude pro zařízení iOS často zcela zbytečná. Dobrým příkladem je antivirový software. Zařízení iOS nepotřebují antivirové programy a nikdy nebudou. Za jednu byste tedy nikdy neměli platit (stejně nic nedělají).

Jak se chránit před podvodníky (kontrolní seznam)

Jakmile se naučíte, jak rozpoznat běžné podvody související s Apple, je třeba mít na paměti několik důležitých věcí. Toto jsou nejdůležitější kroky, které můžete podniknout, abyste se ochránili před potenciální hrozbou.

I když možná nebudete moci přestat přijímat podvod, určitě se můžete vyhnout rozdávání svých osobních údajů nebo

 • Zkontrolujte odesílatele nebo volajícího. Skutečné e-maily odeslané od společnosti Apple budou docela zřejmé (například účtenky jsou zasílány [e-mail chráněn]). Podobně Apple neuskutečňuje nevyžádané hovory - takže pokud neočekáváte hovor z obchodu Apple Store nebo podpory Apple, nevěřte jim.
 • Než na ně kliknete, ověřte si odkazy. V e-mailu můžete umístit kurzor na odkaz. V systému iOS můžete klepnutím a podržením odkazu odhalit jeho skutečnou adresu. Nepodléhejte podvodným odkazům jako „helpatapple.com“ nebo „apple.net“. Pokud máte podezření, neklikejte na žádné odkazy.
 • Zkontrolujte odkazy v textových zprávách. Budou snáze rozpoznatelné, protože je nelze maskovat v textových zprávách SMS. Pokud adresa nekončí na apple.com, je falešná. Apple nepoužívá žádné odvozené adresy URL, například „icloudsecurity.com“ nebo „verifyyourapple.com“. Neklikejte na tyto odkazy.
 • Věnujte pozornost detailům. Oficiální e-maily, stvrzenky nebo kontakt od společnosti Apple obvykle obsahují vaše jméno a fakturační adresu. V naprosté většině případů podvodné e-maily nebo texty nebudou. Tento podvod je na vzestupu. Klasickým příkladem je, že vidíte e-mail s oznámením, že váš účet byl účtován za hru nebo aplikaci, o které nemáte ponětí. Nejlepší věc, kterou musíte udělat, je klepnout na Apple ID na vašem iPhone a zkontrolovat stav předplatného nebo zavolat na podporu iTunes a nechat je vyhledat za vás. Neklikejte na žádné odkazy z e-mailu nebo nic stahovat.
 • Nevzdávejte se žádostí o informace o finančním nebo sociálním zabezpečení. Skuteční zaměstnanci společnosti Apple se nikdy nebudou ptát na tyto podrobnosti při řešení problému s vaším účtem nebo zařízením Apple. Přinejmenším nebudou požadovat vaše číslo sociálního zabezpečení, úplné údaje o kreditní kartě ani 3místný bezpečnostní kód vaší karty.
 • Podobně dvakrát zkontrolujte webové stránky „Apple“. Neuvádějte své Apple ID, heslo ani finanční podrobnosti žádnému webu, pokud si nejste zcela jisti, že je skutečný. Nesledujte žádné odkazy z e-mailů ani textů, přejděte přímo na Apple.com a najděte odtud požadovanou stránku.
 • Netelefonujte na žádná uvedená „podpůrná“ čísla. Budou to falešná telefonní čísla obsazená podvodníky. Pokud si nejste jisti, kontaktujte přímo společnost Apple a zeptejte se na jakékoli problémy se zařízením iOS nebo Apple ID.
 • Neodpovídejte na SMS ani e-maily ani neodpovídejte na hovory.Odpověď na podvodné zprávy a přijímání podvodných hovorů pouze umožňuje podvodníkům vědět, že vaše číslo nebo e-mailová adresa jsou aktuální. Tomu se můžete vyhnout pouhým ignorováním.
 • V případě pochybností stačí smazat e-mail nebo text. Opět kontaktujte přímo společnost Apple (prostřednictvím jejich oficiálních kanálů) a zjistěte, zda ve vašem účtu skutečně existuje problém.
 • Postupujte podle našeho průvodce, jak se vyhnout podvodným webovým prohlížečům a jak se jich zbavit. (Odkaz:Jak se zbavit vyskakovacích podvodů Safari)

Jak pomoci zastavit podvody

Samozřejmě můžete jít dále, než se jen chránit před podvody. Apple doporučuje, abyste všechny podezřelé aktivity, pokusy o phishing a zneužívání online nahlásili jejich týmu pro prevenci podvodů.

 • Chcete-li nahlásit podvodný e-mail, můžete jednoduše přeposlat celý e-mail [chráněno e-mailem]. Před odesláním nezapomeňte zapnout podrobnosti záhlaví.

Pokud to chcete posunout o krok dále, můžete také nahlásit podvody a internetovou kriminalitu v Centru pro stížnosti na internetovou kriminalitu FBI (IC3). Přejděte na následující web a postupujte podle pokynů.

 • Federální úřad pro vyšetřování stížností na internetovou kriminalitu

I když by mohlo být nemožné zcela ukončit podvody, hlášení konkrétních podvodů a podvodníků by mohlo pomoci zmírnit jejich šíření.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found