Jak připravit Mac na upgrade na MacOS Mojave

Blížíme se do druhé poloviny léta zde na severní polokouli, což znamená, že řada softwarových aktualizací společnosti Apple je za rohem.

I když si nejsme jisti, kdy bude oficiálně spuštěn macOS Mojave a další aktualizace, je to pravděpodobně jen pár měsíců. Můžete však svůj počítač Mac připravit na velkou aktualizaci, abyste zajistili, že vše proběhne hladce pomocí následujících kroků.

Základy upgradu na macOS Mojave

Před stažením a instalací jakékoli aktualizace softwaru, ať už je to veřejná verze nebo beta verze, byste měli udělat několik věcí. Můžete se vyhnout opravdu ošklivým výsledkům, pokud si uděláte čas na provedení několika následujících kroků.

Mac kompatibilní s MacOS Mojave

Než se pokusíte o aktualizaci na macOS Mojave, je dobré zjistit, zda ji váš Mac vůbec podporuje.

Naštěstí je to docela snadné. Společnost Apple poskytla následující seznam počítačů Mac, které si budou moci stáhnout a spustit aktualizaci.

 • MacBook Pro: polovina roku 2012 a novější
 • MacBook Air: polovina roku 2012 a novější
 • MacBook: začátek roku 2015 a novější.
 • iMac: konec roku 2012 a novější.
 • iMac Pro: 2017 a novější
 • Mac mini: konec roku 2012 a novější
 • Mac Pro: konec roku 2013 nebo novější.

Konkrétně u upgradovatelného Mac Pro stojí za zmínku, že stroje vyrobené od poloviny roku 2010 do poloviny roku 2012, které si GPU kompatibilní s kovem mohou stáhnout Mojave.

PŘÍBUZNÝ:

 • Jak používat tmavý režim a dynamický displej s macOS Mojave
 • Jak používat nový MacOS Mojave App Store
 • Jak používat nové funkce obrazovky v macOS Mojave

Vyčistěte Mac

Vždy je dobré Mac před aktualizací vyčistit, abyste zajistili hladký průběh procesu.

To platí zejména v případě, že vám na primárním pevném disku nebo SDD dochází úložný prostor. Pokud v počítači nemáte dostatek místa, mohlo by to v procesu aktualizace systému macOS vyvolat problém.

I když máte dobré úložiště, stále je to dobrá příležitost udělat si „úklid“ a vyčistit nepotřebná data a aplikace v počítači.

Prostě projděte a odstraňte nepoužívané aplikace, duplicitní fotografie, soubory nebo cokoli jiného, ​​co zabírá místo.

 • Mac OS X: Co je to „jiné“ úložiště a jak je odebrat

Zkontrolujte své aplikace

Podobně můžete, které aplikace ve vašem počítači Mac jsou stále 32bitové. Apple potvrdil, že macOS Mojave bude poslední verzí operačního systému pro spouštění 32bitových aplikací.

I když stále budete moci na Mojave spouštět starší aplikace, je pravděpodobně chytré aktualizovat ty, které můžete.

Tímto způsobem bude méně práce s aktualizací na verzi macOS po Mojave. Navíc zmírníte jakékoli problémy se spuštěním stárnoucího softwaru v nové verzi macOS.

 • Mac OS X: Jak instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace

Vytvořte úplné zálohy

Zatímco proces aktualizace v systému macOS je obecně docela stabilní, stále existuje řada věcí, které se mohou pokazit.

Z tohoto důvodu je neuvěřitelně důležité, abyste si vytvořili úplnou zálohu svého systému Mac ještě předtím, než se pokusíte upgradovat na novou verzi macOS.

Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout, ale obvykle se doporučuje vytvořit více záloh důležitých dat v počítači.

Můžete například použít Time Machine k vytvoření úplné zálohy vašeho Macu.

Poté použijte USB flash disk, externí pevný disk nebo cloudovou službu, jako je iCloud Drive nebo Dropbox, a uložte alternativní kopii nejdůležitějších souborů.

Zjistěte, jak stáhnout macOS Mojave

To se může zdát jako zbytečný krok, ale přesná metoda, kterou používáte, může záviset na vašich okolnostech.

Pokud například upgradujete přímo z verze macOS High Sierra, je to docela jednoduché. Stačí otevřít Mac App Store, najít prominentní banner pro macOS Mojave a kliknout na Stáhnout.

Pokud jste testovali beta verzi macOS Mojave (ať už veřejnou nebo soukromou beta), pak jsou kroky trochu jiné. Měli byste však být schopni spustit instalační program macOS Mojave. Konečná verze systému macOS je obecně stejná jako u beta verze Gold Master (GM).

Ale než to uděláte, přečtěte si následující část.

Některé volitelné kroky

Jakmile zálohujete kompatibilní Mac, měli byste být obecně nastaveni na stahování a instalaci nové aktualizace softwaru pro MacOS. Samozřejmě však vždy můžete podniknout několik dalších kroků, které zajistí, že proces proběhne hladce.

V závislosti na vašem vlastním počítači Mac nemusí být nezbytně nutné, ale přesto jsou to dobré nápady a obecně se doporučují.

Vytvořte zaváděcí instalační disk (pouze pro případ)

Ačkoli to není v každém případě nezbytně nutné, může být dobrým postupem vytvořit zaváděcí instalační program s předchozí verzí systému macOS.

Tímto způsobem, pokud se něco pokazí během nebo po MacOS Mojave, máte zálohu poslední instance, abyste do svého počítače dostali stabilní verzi macOS.

Je to však zdlouhavý proces. Ale pokud chcete úplně zabránit procesu aktualizace macOS Mojave, pak by to stálo za to udělat.

Apple má skvělý dokument podpory, který popisuje přesné kroky k vytvoření zaváděcího instalačního programu USB.

Důrazně doporučujeme jej použít, pokud se tak rozhodnete.

Rozhodněte se, zda chcete čistý břidlice

A konečně, před aktualizací na macOS Mojave máte ještě jednu poslední možnost.

Aktuální nastavení můžete přenést jednoduše instalací aktualizace macOS Mojave přímo do počítače Mac.

To je výhodné, protože nemusíte nutně nic měnit. Jakmile je aktualizace dokončena, je to ve vašem počítači obvyklé.

Na druhou stranu někteří lidé rádi uvádějí „čerstvou břidlici“. A pokud smažete všechna data na pevném disku nebo SSD, můžete si při aktualizaci všimnout některých nerovností výkonu.

Důležitá data, která jste zálohovali, můžete jednoduše vytáhnout pomocí nástroje Time Machine nebo jiného paměťového média. Všechna nastavení, která budete muset resetovat, jsou nicméně.

Kromě toho budete muset vytvořit zaváděcí instalační program s macOS Mojave, abyste mohli začít s novým operačním systémem.

Poslední příspěvky