Jak z vašeho iPhonu a iPadu odebrat Sideloaded aplikace, spamové schránky a profily

V návaznosti na nedávné zprávy vás možná zajímá, jak z iOS odebrat sideloaded aplikace. Naštěstí tento proces není příliš obtížný.

Nejprve se podívejme na trochu kontextu. Sideloading je v zásadě metoda instalace aplikace do zařízení bez použití obvyklé metody distribuce aplikací na platformě. V případě iOS se jedná o instalaci aplikace bez App Store.

Sideloading je docela běžný mezi podnikovými uživateli a korporacemi. Velké entity budou pomocí softwaru pro boční načítání a správu mobilních zařízení instalovat a sledovat aplikace a nastavení na zařízeních svých zaměstnanců.

Může však existovat tmavší stránka pro boční nakládání.

Zneužívání bočního nakládání

Stejně jako cokoli jiného existuje vždy možnost zneužití této funkce.

„Výzkumné“ aplikace

Facebook a Google byly nedávno ve zprávách, protože používaly certifikáty podnikových vývojářů k sideload aplikacím na uživatelská zařízení.

Obě společnosti musely obejít App Store na iOS, protože tyto aplikace s bočním zatížením získaly přístup ke kořenovému certifikátu a špehovaly své uživatele. To bylo docela jasné porušení pokynů pro kontrolu Apple App Store.

Certifikáty podnikových vývojářů se k tomu samozřejmě nemají používat. Apple tedy v důsledku objevu zneužití zrušil jak certifikáty Facebooku, tak Google. Přestože aplikace byly nefunkční, mohou existovat další firmy nebo subjekty, které používají podobné metody.

Malware a spam

Aplikace s bočním načítáním však mohou mít také nebezpečnější povahu. Subjekty se zlými úmysly mohou uživatele přinutit nebo je přimět k tomu, aby si stáhli sideloaded aplikace, které mohou ukrást citlivá data ze zařízení uživatele.

Někdy se tyto sideloaded aplikace objeví jako spamové schránky nebo jako spamové aplikace. V obou případech se mohou zdát neuvěřitelně odolné vůči vymazání.

Přísné pokyny pro vývojáře společnosti Apple opět zabraňují tomu, aby se většina škodlivých aplikací stala problémem v App Store. Dokud vás však zlovolné entity mohou přimět k bočnímu načtení aplikace, mohou do vašeho zařízení iOS stále dostávat malware a spyware.

PŘÍBUZNÝ:

 • Podvodníci se zaměřují na zařízení Apple. Tady je to, co byste měli vědět (součástí je kontrolní seznam)
 • Jak se zbavit vyskakovacích podvodů Safari
 • Safari se přesměrovává na Bing, jak opravit tento hack

Jak odebrat Sideloaded Apps

Prvním krokem při odebrání sideloaded softwaru je odstranění jakékoli aplikace z mřížky aplikací domovské obrazovky iOS.

Jedná se o stejný proces jako u jiných aplikací

 • Prostě klepněte a podržte aplikaci dokud se nezakolísá.
 • Pak, klepněte na ikonu X. odstranit.

Sideloaded apps may also install what's a management profile or configuration profile into your device.

Ve skutečnosti by to mohlo být obtížné zbavit se odložené aplikace.

Tyto konfigurační profily obvykle používají MDM nebo podnikoví uživatelé, ale mohou být také využity špionážními společnostmi a špatnými aktéry.

Jak odebrat profily správy zařízení s aplikací Sideloaded

 • Otevřete aplikaci Nastavení.
 • Klepněte na Všeobecné.
 • Přejděte dolů a klepněte na jednu z následujících možností: Správa zařízení, Správa profilůnebo Správa profilu a zařízení. Může se to lišit v závislosti na verzi iOS, kterou používáte. Podobně, pokud ve svém zařízení nemáte profil, v iOS 12 se nezobrazí.
 • Klepněte na libovolný konfigurační profil, který ve svém zařízení nechcete.
 • Poté klepněte na Smazat profil.
 • Můžete být požádáni o ověření pomocí přístupového kódu zařízení. Zadejte to a klepněte na Odstranit znovu.
 • Konečně, restartujte zařízení iOS.

Někdy profil spamu také přidá poštovní schránku k vašemu účtu. Z této poštovní schránky můžete i nadále dostávat nevyžádané e-maily, a to i po smazání profilu, který je s ní spojen.

Poštovní schránku můžete ručně odebrat na adrese Nastavení -> Hesla a účty. Mějte však na paměti, že možná budete muset nejprve odstranit konfigurační profil.

Jak se vyhnout Sideloaded aplikacím

Unce prevence má, jak se říká, za libru léčby. Pokud jde o sideloaded aplikace, je ideální vyhnout se jejich stahování na prvním místě.

I když si uvědomíte, že aplikace je malwarem nebo vás tajně špehuje, vždy existuje šance, že bude sbírat citlivá data z vašeho zařízení iOS, než budete mít příležitost ji odstranit.

Zde je jen pár tipů, jak chránit vás a vaše data před škodlivými aplikacemi s bočním připojením.

 • Nestahujte aplikace „průzkum“ nebo „studie trhu“. Doporučujeme tak učinit, i když je společnost nabízející aplikaci jinak renomovaná nebo vám za stažení aplikace zaplatí. Přečtěte si drobný tisk.
 • Nedůvěřujte žádnému staženému softwaru, který jste dostali někde jinde než v App Store. Pokud se zdá, že web nebo odkaz stahuje do vašeho zařízení software jiný než App Store, zkuste to okamžitě zastavit. Většinou budete chtít stisknout Zrušit.
 • Pokud se zobrazí výzva s žádostí o důvěryhodnost profilu nebo jiné aplikace než App Store, nedůvěřujte jí. Klepněte na Zrušit a podle výše uvedených tipů odeberte základní software.
 • Základní tipy pro kybernetickou bezpečnost. Neklikejte na odkazy na pochybných webech, v povrchních e-mailech ani v textech od lidí, které nevíte. Tyto odkazy mohou skončit instalací profilu do vašeho zařízení.

Doufáme, že jste tento článek shledali užitečným a poučným. Náš návrh je vždy se držet stahování aplikací z obchodu Apple App. Pokud máte jakékoli dotazy nebo tipy, o které byste se chtěli podělit, dejte nám prosím vědět v níže uvedených komentářích.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found