Měli byste „vyčistit instalaci“ iOS na vašem iPhone? Některé nevýhody a výhody

Někteří lidé přísahají na čisté instalace, zatímco jiní se s žádným neobtěžují. Ale ať už jste v jakémkoli táboře, je dobré vědět, jaké jsou čisté instalace.

Téměř vše, co má instalovatelný operační systém, může být „čistě nainstalováno“, například počítače Mac nebo Windows. Jak můžete očekávat, můžete na iPhonu nebo iPadu provést čistou instalaci. Ale měl bys? Zde je to, co potřebujete vědět o některých výhodách a nevýhodách.

Co je to čistá instalace?

Co je to čistá instalace? V zásadě to znamená smazat vše na vašem zařízení.

Pojem „čistá instalace“ je trochu nejasný, protože pro různé platformy může znamenat různé věci.

Například v systému macOS se čistá instalace obecně považuje za instalaci nové verze operačního systému Mac ze staženého instalačního souboru, nikoli z App Store.

Vzhledem k tomu, že iOS a iPadOS nelze nainstalovat pomocí zaváděcího USB, „čistá instalace“ obecně odkazuje na jeden ze dvou níže uvedených scénářů.

 • Obnovení iTunes nebo tvrdý reset. Podle toho, jak to provedete, se obvykle nainstaluje nejnovější dostupná verze iOS. Rovněž smaže všechna vaše místně uložená data a aplikace.
 • Nastavení iPhone bez obnovení ze zálohy. Jistě, můžete přijít o některé věci. Ale v tomto případě získáte pocit „nového telefonu“.

Výhody čisté instalace iPhonu

Neexistuje lepší způsob, jak dosáhnout „nového pocitu z iPhonu“, než čistá instalace zařízení.

Jak jsme již zmínili, někteří lidé přísahají na čisté instalace, zejména pro macOS. Zprávy naznačují, že se počítač cítí mnohem svižnější, aniž by někdo z předchozích dat nebo nevyžádaných souborů seděl.

V systému iOS může být situace trochu jiná. Aby bylo jasné, není absolutně nutné čistě instalovat další verzi iOS. Někteří to prostě dávají přednost.

Některé z výhod čisté instalace mohou být.

 • Nový začátek. Pravděpodobně máte spoustu nevyžádaných dat a aplikací, které nikdy nepoužíváte. Čistá instalace vám dá prázdnou tabulku, takže můžete pomalu přidávat pouze aplikace, na kterých záleží.
 • Oprava chyb. Pokud provedete tvrdý reset („čistou instalaci“) na starším zařízení, můžete nakonec opravit některé obzvláště trvalé chyby.
 • Rychlejší výkon. I když je to čistě neoficiální, mnoho lidí si myslí, že „čistý“ iPhone běží mnohem plynuleji než ten obnovený ze zálohy.

Čistá instalace opět není v žádném případě nutná. Někteří uživatelé to ale dávají přednost. Před aktualizací aktuálního zařízení nebo upgradem na nové můžete vyzkoušet své zařízení.

Nevýhody čisté instalace iPhone

Díky iCloudu při čisté instalaci nepřijdete o mnoho dat (pokud jsou vaše iCloud přepínače v pořádku).

Pokud jde o nevýhody, je tu skoro jen jeden. Může to však být lámač obchodů, v závislosti na vašich konkrétních podmínkách.

V zásadě přijdete o všechna nastavení a data v zařízení. Naštěstí v novějších verzích iOS můžete většinu získat zpět pomocí synchronizace iCloud. Stále však existují některé funkce, které synchronizace chybí.

 • Data o zdraví ze systému iOS 10 nebo dřívějšího. Pokud používáte starší verzi systému iOS, vaše zdravotní data se při jízdě nedostanou. Ale k tomu se dostaneme trochu podrobněji.
 • Nastavení a předvolby. Vaše alarmy, nastavení telefonu a další malé kousky dat jsou uloženy pouze lokálně. Nebudou tedy synchronizovány do nového nebo obnoveného zařízení.
 • Fotky, které nejsou zálohovány. Pokud knihovnu fotografií na iCloudu nepoužíváte, budou během tohoto procesu smazány fotografie uložené ve vašem zařízení. Pokud místo toho použijete Můj fotostream, synchronizuje se pouze posledních 1000 obrázků.
 • Data aplikace nejsou uložena na iCloudu. I když mnoho aplikací umožňuje synchronizaci dat do cloudu, existuje spousta aplikací, které ukládají pouze relevantní soubory lokálně. V takovém případě přijdete o svůj pokrok, poznámky nebo jiná data.
 • Hudba synchronizovaná z iTunes. Místní mediální soubory, které do zařízení synchronizujete z iTunes (nebo hudby v macOS Catalina), nebudou do nového zařízení přeneseny.
 • Nastavení Apple Watch. Pokud začnete od nuly, přijdete o některé věci na svých Apple Watch. To může zahrnovat přizpůsobené ciferníky, rozložení vaší App Grid a další místní nastavení nebo předvolby.

Pamatujte, že některé typy dat, například Health nebo Photos, se budou synchronizovat napříč vašimi zařízeními pomaleji než ostatní. Pokud instalaci vyčistíte a data se nezobrazí, nepropadejte panice. Jen mu dejte pár hodin nebo dní.

A co zdravotní data?

Pokud jste si v minulosti přečetli články podpory Apple, pravděpodobně víte, že údaje o zdraví jsou již dlouho jednou z oblastí, které nejsou zálohovány ani synchronizovány s iCloud. Ve skutečnosti tomu tak již není.

V iOS 11 a novějších mají uživatelé ve skutečnosti možnost synchronizovat svá zdravotní data s iCloud. Musíte se ale ujistit, že je povoleno.

Stačí přejít do Nastavení -> (Vaše AppleID) -> iCloud a ujistit se, že je zapnutý přepínač vedle Zdraví.

Jak skutečně vyčistit instalaci

Poznámka:Než budete pokračovat, důrazně doporučujeme vytvořit zálohu vašeho iPhone přes iCloud, iTunes nebo Finder. To je dobrý nápad, jen pro případ, že by se během procesu čisté instalace něco pokazilo nebo se některý typ dat nesynchronizuje správně.

Takže teď, když víte vše o čisté instalaci iOS nebo iPadOS, jak to vlastně děláte?

Existují dva obecné způsoby, jak to udělat.

První je připojit váš iPhone k počítači Mac nebo Windows. Odtud můžete provést obnovení.

Čistá instalace na počítači Mac nebo PC je upřednostňovanou metodou. Budete používat buď iTunes, nebo Finder.
 • Zakažte funkci Najít v zařízení. Stačí přejít do Nastavení -> Vaše Apple ID -> iCloud -> Najít můj iPhone.
 • Otevřete iTunes nebo Finder,
 • Připojte zařízení iOS k počítači pomocí USB.
 • Pokud se zobrazí zpráva „Důvěřovat tomuto počítači?“ na iPhonu klikněte na Důvěřovat.
 • Vyberte svůj iPhone v iTunes nebo Finderu.
 • Klikněte na Obnovit iPhone ...
 • Když se objeví dialogové okno, stačí kliknout na Obnovit.

Tím vymažete iPhone a znovu nainstalujete nejnovější dostupnou verzi systému iOS. Po instalaci můžete zařízení nastavit normálně (a dokonce se rozhodnete obnovit ze zálohy).

Můžete také „čistě instalovat“ přímo na vašem iPhone. Trvá to několik dalších kroků, ale můžete iPhone ručně vymazat, stáhnout nejnovější verzi iOS a obnovit data, pokud se rozhodnete.

Instalaci můžete také vyčistit přímo na svém zařízení. S tímto nastavením buďte opatrní a před použitím proveďte úplnou zálohu.
 • Jdi do nastavení.
 • Klepněte na Obecné.
 • Najít Reset.
 • Klepněte na Vymazat veškerý obsah a nastavení. (To není možné vrátit zpět, takže se ujistěte, že máte zálohu.)
 • Podle toho, co požaduje, zadejte své Apple ID nebo heslo.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found