Padl váš iPhone do vody? Tady je to, co musíte udělat! AppleToolBox

Váš iPhone tedy spadl do vody. Bohužel se to stává těm nejlepším z nás. Když jsem pracoval v Apple Store, každý den jsme viděli lidi se stejným problémem, od slané až po toaletní vodu. Nikdy to není dobré, ale nemusí být příliš pozdě, aby nedošlo k poškození iPhonu vodou.

Úplně první věc, kterou musíte udělat, je opatrně vyjmout váš iPhone z vody a vypni to.

Nyní to nechte vypnuté!

To je nejtěžší věc, o kterou vás požádám. Odolajte pokušení zkontrolovat, zda váš iPhone stále funguje, a nechte jej vypnutý. Jakmile se dotknete některého z těchto tlačítek, pravděpodobně způsobíte větší škody, takže to nedělejte.

Když to nebudeme dělat, pojďme na to, co byste měli dělat dál.

Co dělat, když iPhone spadnete do vody

Je příliš snadné namočit váš iPhone. Ale nezáleží na tom, jestli vás chytil silný liják nebo jste spustili zařízení na dno jezera ... naše rada je stejná. Dokonce i pro voděodolné iPhony.

1. Okamžitě jej vypněte

Vypněte iPhone co nejdříve.

Už jsme to řekli, ale stojí za to to opakovat. Vypněte svůj iPhone, jakmile jej vytáhnete z vody. Stiskněte a podržte boční tlačítko s tlačítkem pro zvýšení hlasitosti a poté jej vypněte.

A jakmile se vypne, nezapínejte jej znovu.

2. Vyjměte iPhone z pouzdra

Vyjměte iPhone z pouzdra a ujistěte se, že je úplně suchý.

Pokud je váš iPhone v pouzdře, mohla se při pádu zachytit voda. Odstraňte z iPhonu pouzdro a veškeré další příslušenství, včetně chrániče obrazovky.

Osušte holý iPhone otřením hadříkem, který nepouští vlákna. Chcete absorbovat kapalinu na vnější straně zařízení, aniž byste ji nechali pokrytou vlákny materiálu. Pokud nemáte po ruce hadřík, který nepouští vlákna, obvykle to udělá tričko.

3. Uvolněte kapalinu z portů

Uvnitř portů na vašem iPhone může být voda.

Nelepte nic do portů blesku nebo sluchátek. Nakloňte iPhone tak, aby port směřoval dolů, a jemně na něj poklepejte, aby tekutina odkapala. Udělejte to i pro reproduktory. Po dokončení by měl být váš iPhone zvenčí úplně suchý.

4. Vyjměte SIM kartu

Jakmile je vnější strana suchá, vyjměte SIM kartu z iPhonu.

Váš iPhone může vypadat suchý, ale pravděpodobně je v něm stále tekutina. K vysunutí zásobníku SIM na boku zařízení použijte nástroj SIM, narovnanou kancelářskou sponku nebo špendlík.

Vyjměte SIM kartu a opatrně ji osušte. Nyní jej uložte někam na bezpečné místo. Ponechte přihrádku na SIM kartu z iPhonu, abyste vytvořili průduch, který napomáhá odpařování kapaliny uvnitř.

5. Počkejte, až váš iPhone uschne

Najděte si otevřený, chladný a vzdušný prostor, kde můžete svůj iPhone nechat vyschnout.

Počkejte 24–48 hodin, než váš iPhone uschne. A nelepte to do pytle s rýží. Najděte plochý otevřený prostor a místo toho nechte svůj iPhone.

Prostor by měl být dobře větraný a suchý, jako je parapet nebo knihovna.

Neumisťujte svůj iPhone, iPad nebo iPod na přímé sluneční světlo! Místo toho vyberte místo, které je pokryto stínem.

Pokud chcete, můžete se pokusit proces urychlit umístěním obalů silikagelu kolem iPhonu nebo umístěním pod chladný ventilátor. Nepoužívejte fén ani radiátor.

Počkejte co nejdéle bez použití iPhonu. Během této doby nezapínejte iPhone. Pokud používáte zařízení, když jsou komponenty ještě mokré, můžete způsobit nenapravitelné škody.

Pouze pokud máte jistotu, že je váš iPhone suchý, měli byste jej znovu zapnout.

Jak poznám, že je můj iPhone suchý?

Vytvořte zálohu, jakmile se váš iPhone zapne!

To je otázka za milion dolarů. Bohužel, aniž byste otevřeli iPhone, je nemožné zjistit, zda se kapalina uvnitř odpařila nebo ne. Jediné, co můžete udělat, je počkat co nejdéle, pak učinit skok víry a začít ji znovu používat.

Pokud se zapne, první věcí, kterou byste měli udělat, je vytvořit zálohu. Nikdy nevíte, jestli iPhone poškozený vodou přestane fungovat dva týdny po linii. Pro větší jistotu byste se měli podívat na získání opravy nebo výměny.

Mám k sušení iPhonu používat rýži?

"Pokud spadneš svůj iPhone do vody, vsuň ho do nějaké nevařené rýže, aby ho vysušil." Tuto radu jsme už všichni slyšeli, ale není to pravda.

Není těžké pochopit logiku: rýže absorbuje vodu, takže by měla vytáhnout a absorbovat vodu z vašeho iPhone. Ve skutečnosti byla rada dlouho předtím, než byly vynalezeny iPhony, protože rýže byla navržena k ochraně filmového materiálu před vlhkým prostředím.

Ale to z něj neudělá nic menšího.

Nevěřte pověstem, není dobrý nápad dát váš iPhone poškozený vodou do rýže!

Rýže je méně účinná při sušení zařízení, než když ho necháváte na otevřeném, dobře větraném místě. Nejen to, ale riskujete, že se vám v portech pro iPhone zaseknou zrna. Věřte mi, stane se to a může to váš iPhone rozbít.

Je pravděpodobné, že kdykoli uslyšíte úspěšný příběh o rýži, zařízení této osoby by bylo v pořádku, pokud by ji stejně nechal na pokoji. Ve skutečnosti by to rychleji vyschlo, kdyby se rýži vyhnuli.

Ignorujte příběhy a nechte svůj iPhone na otevřeném místě.

Co se stane, když iPhone spadne do vody?

Pokud jste něco jako já, nemáte vynikající znalosti o elektřině. Ale v zásadě existují tři hlavní věci, kterých se musíte obávat, pokud spadnete iPhone do vody.

Nejprve by mohlo dojít ke zkratu baterie. To je potenciálně docela nebezpečné, protože to může způsobit zahřátí, bobtnání nebo prasknutí baterie. Ale i když se nic tak dramatického (a nepravděpodobného) nestane, vaše výdrž baterie pravděpodobně zasáhne.

Druhou věcí, které si musíte u mokrého iPhonu dělat starosti, je koroze na vašich vnitřních součástech. To ve skutečnosti pochází z různých minerálů a chemikálií ve většině vodních zdrojů reagujících na elektrický proud. Reakce snižují vodivost vašich komponent, dokud nepřestanou fungovat.

A nakonec byste se měli obávat, co se stane s těmi minerály, když se voda odpaří. To je důvod, proč je slaná voda pro váš iPhone tak špatná, protože voda zanechává na vašich vnitřních součástech usazeniny soli. Tato sůl má extrémně vysokou vodivost a zkratuje komponenty.

Je můj iPhone vodotěsný?

Není tam vodadůkaz iPhony. Ale je tam voda odolný ty.

Od iPhone 7 mají všechny nové iPhony odolnost proti vodě minimálně IP67. To znamená, že by měli přežít v hloubce jednoho metru až 30 minut. IPhone XS a iPhone XS Max mají dokonce krytí IP68, které je snižuje na dva metry.

To, že je váš iPhone voděodolný, ještě neznamená, že byste jej měli dát do moře! Foto Julian Dufort na Unsplash

Voděodolné prvky vašeho iPhone se však postupem času zhoršují. To znamená, že tříletý iPhone 7 již není tak odolný vůči vodě jako dřív.

Nejen to, ale chemikálie a minerály ve vodních zdrojích mohou poškodit nebo zrezivět vnějšek vašeho iPhone.

Měli byste se vždy snažit zabránit tomu, aby se na elektroniku dostala tekutina.

Jaký je rozdíl mezi vodotěsným a voděodolným?

Vodotěsné zařízení je navrženo pro práci pod vodou. Měl by být plně utěsněn, aby voda neunikla. Voděodolné zařízení je navrženo k ochraně proti náhodnému rozlití a postříkání. Pokud je to možné, měli byste se stále vyhýbat tekutinám.

Jak zjistím, zda je můj iPhone poškozený vodou?

Když váš iPhone navlhne, indikátor tekutého kontaktu uvnitř zásobníku SIM zčervená. Obrázek z podpory Apple.

Poškození vodou může být neviditelným zabijákem iPhonů. Obecně lze říci, že to může způsobit libovolné množství nevyzpytatelného nebo neobvyklého chování: špatná výdrž baterie, nereagující dotyková obrazovka nebo rozmazané fotografie.

Navíc toto podivné chování může trvat týdny nebo dokonce měsíce. Koroze na vnitřních součástech vašeho iPhone se nadále vyvíjí dlouho poté, co jste jej upustili do vody. Možná si myslíte, že je váš iPhone v pořádku, jen aby za několik měsíců zemřel.

Jak Apple ví, že jsem iPhone spadl do vody?

Vnitřek vašeho iPhone obvykle vykazuje známky poškození vodou. Fotografie od uživatele Tyler Lastovich ze služby Pexels

Pokud svůj iPhone vezmete k opravě do Genius Baru, může zjistit, zda není poškozený vodou. Dělají to hledáním řady různých znamení.

Indikátor kontaktu kapaliny (LCI) v zásuvce na SIM kartu nebo v portu pro sluchátka na vašem zařízení po navlhnutí zčervená. Můžete to zkontrolovat sami, ale uvnitř iPhonu je další, které musíte otevřít, abyste zařízení našli.

Po otevření zařízení obvykle existují i ​​další známky poškození tekutinou. To se může pohybovat od minerálních usazenin po korozi až po kaluž vody, která je uvnitř stále přítomná (viděl jsem to vícekrát).

Můžete si být jisti, že pokud je váš iPhone poškozený vodou, Apple Geniuses se o tom dozví.

Jak mohu opravit iPhone poškozený vodou?

Sušení iPhonu a doufání v to nejlepší není jediný postup, který můžete podniknout po jeho upuštění do vody. Můžete se také podívat na získání opravy nebo v případě Apple náhradního zařízení.

Nejprve však, pokud jste svůj iPhone spadli na toaletu, vyčistěte jej a dejte někomu vědět, než jej předáte!

Vezměte to do Apple

Zarezervujte si schůzku v Genius Baru v nejbližším Apple Store.

Apple neopravuje vodou poškozené iPhony. Je to proto, že nemohou zaručit, že to opravili, aniž by museli vyměňovat všechny jednotlivé komponenty. Místo toho tedy nabízejí náhradní zařízení.

Záruka společnosti Apple se nevztahuje na poškození tekutinami, a to ani u vodotěsných telefonů iPhone. Pokud tedy nemáte AppleCare +, musíte zaplatit za náhradní zařízení „Mimo záruku“.

To je obvykle docela drahé, ale nestojí to tolik jako nový iPhone z police.

Odneste jej do opravny jiného výrobce

Všichni máme místní mobilní opravnu! Foto Prateek Katyal na Unsplash

Případně můžete vyhledat opravu iPhone, která poskytuje opravy poškození vodou. Stále neexistuje žádná záruka, že mohou vaše zařízení opravit, ale mnoho opraven funguje na principu „Žádná oprava, žádný poplatek“.

I když opravna nedokáže opravit váš iPhone, může mít možnost vám pomoci s obnovou dat.

Pokuste se o opravu vlastními silami

Pokud se cítíte docela šikovně, můžete u iPhonu poškozeného vodou uvažovat o opravě vlastními silami. Měli byste to zvážit, pouze pokud nemáte jinou možnost - protože to není snadné a může snadno poškodit vaše zařízení.

Postupujte podle komplexního průvodce na iFixit a pokuste se o opravu DIY na vašem iPhone poškozeném vodou. Chcete-li namočit poškozené součásti, musíte si koupit několik speciálních nástrojů a také asi 90% isopropylalkoholu.

Oprava pro kutily zahrnuje namočení vašich komponent do izopropylalkoholu a odstranění koroze. Obrázek z iFixit.

To je téměř vše, co se dá říci o mokrých iPhonech. Nyní víte, co dělat, když iPhone spadnete do vody. Dejte nám vědět, co se stalo v komentářích - mohlo by vám ulehčit sdílení vašeho příběhu. A řekněte nám, jaké tipy jste ve svém zařízení použili.

Přešli jsme vám prsty!

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found