Apple File System (APFS), VELKÁ funkce iOS 10.3, o které jste nikdy neslyšeli

Apple tak často vydává něco, co mě opravdu zaujme. V loňském roce mě Taptic Engine a Haptics zvedl zvědavostí a vzrušením. Letos s vydáním iOS 10.3 pevně upírám svůj pohled na nový souborový systém Apple.

Související články

  • Chyba během instalace iOS 10.3
  • Mac po upgradu pomalu?
  • iOS 10.3 Najít funkci AirPods

Nový systém souborů? Proč teď?

Souborový systém Apple, běžně známý jako APFS, je souborový systém příští generace společnosti Apple. Je moderní, bohatý na funkce a plně optimalizovaný pro všechny naše potřeby v oblasti mobilního hardwaru (a také pro Mac!) Sada APFS, která bude vydána letos, se nejprve aktualizuje na vašich zařízeních iDevices s iOS 10.3. Později v tomto roce se aktualizuje v macOS a ve všech ostatních operačních systémech Apple Products.

Věřte tomu nebo ne, že nový iPhone 7+ používá třicet let starou technologii

Pro průměrného uživatele Apple může být překvapením skutečnost, že inovativní hardware společnosti Apple a její propracované operační systémy stále běží na souborovém systému vyvinutém téměř před třemi desetiletími (přesněji 1985). Ano, to je 30 let - v technologii staré podmínky a starší než mnoho uživatelů Apple!

Přemýšlejte o tom. Společnost Apple vyvinula současný souborový systém HFS + (Hierarchical File System Plus) v době disket, kdy 32 MB paměti RAM představovalo nejmodernější technologii.

Rok 2017 naštěstí přináší do našich souborových systémů tolik potřebného čerstvého vzduchu s dosud nejdůležitějším a nejkomplexnějším vydáním souborového systému společnosti Apple: Apple File System (APFS). A tato aktualizace je konečně veřejná pro iOS 10.3.

Pojďme se tedy dozvědět více o tomto významném upgradu, o tom, co se mění a proč je tak důležité.

Co je tak zvláštního na systému souborů Apple?

Stručně řečeno, systém souborů Apple je revoluční. Tato aktualizace skutečně „všechno změní“. Pouze tentokrát je revoluce v zákulisí (a nikoli v televizi). APFS je v tom, jak fungují naše produkty Apple.

Jak již bylo zmíněno, APFS nahrazuje aktuální souborové systémy HFS a HFS +, které společnost Apple používá od roku 1985, respektive 1998. To je spousta uplynulých let. Když byly představeny HFS a HFS +, Solid-State Drives (SSD) a Flash Drives teprve začínají ve výzkumu a vývoji. A v té době si nikdo nepředstavoval, čím se mohou nebo stanou (páteř přenosných mediálních zařízení a smartphonů, jako je průkopnický iPod a iPhone.)

Rychle vpřed do dnešního dne a lidé po celém světě nosí svá data a osobní informace 24 hodin denně 7 dní v týdnu na svých telefonech, hodinkách a dalších zařízeních. A tato data se měří v GB a dokonce v TB. To, co Apple a jeho 1 miliarda a rostoucí zákazníci potřebují, je tedy chytřejší a přizpůsobivější souborový systém. A APFS je přesně to.

Apple File System (APFS) je souborový systém nové generace společnosti Apple, optimalizovaný pro úložiště flash a disků SSD používaných ve všech zařízeních iDevices, MacBooks a většině nových počítačů Mac. Zlepšuje výkon. A rozšiřuje všechny řady produktů a operačních systémů společnosti Apple, od vašich Apple Watch a Apple TV, až po horní řadu Mac Pro.

Od roku 2017 je APFS navržen jako výchozí systém souborů pro iOS, Mac OS, tvOS a WatchOS. A všech 1 miliarda uživatelů iDevice a Mac začíná přechodem na tento zbrusu nový systém souborů Apple zavedením iOS 10.3.

Co říká Apple o APFS

„Souborový systém Apple je optimalizován pro úložiště Flash / SSD a nabízí silné šifrování, metadata kopírování při zápisu, sdílení prostoru, klonování souborů a adresářů, snímky, rychlé změny velikosti adresářů, primitivní atomové bezpečné ukládání a vylepšené základy systému souborů. “

Pojďme to rozmotat

Šetření místa?

APFS je určen pro mobilní zařízení. Vypočítává dostupnou a použitou úložnou kapacitu odlišně od HFS + a to často vede k tomu, že po aktualizaci na iOS 10.3 a APFS bude pro vaše data k dispozici více místa. Například typický 16GB iPhone s 2 GB zbývajícím prostorem před aktualizací ukazuje po upgradu přibližně 3 - 4 GB volného místa, což je podstatné zvýšení.

Další výhody iDevice APFS

Aktuální uživatelé hlásí po aktualizaci na APFS spoustu plusů, včetně mnohem rychlejšího otevírání a zavírání aplikací, rychlého kopírování souborů a rychlého indexování i exportu. Někteří uživatelé objevují zvýšenou spolehlivost, výkon A mnohem lepší účinnost baterie.

Klonování?

Za prvé, schopnost vytvářet klony bude efektivně ukládat soubory. Klony umožňují operačnímu systému pořizovat rychlé a energeticky efektivní kopie souborů na svazku, aniž by potřebovaly další úložný prostor.

Jednotnost systému souborů

Skutečnou krásou APFS je, že nasazuje systém souborů EXACT SAME napříč všemi platformami, žádné další varianty HFS +, aby vyhovovaly různým zařízením. APFS roste s budoucností. Takže na rozdíl od HFS nebo HFS + je APFS vytvářen dynamicky, protože si uvědomuje potřebu změny v čase, jak postupuje technologie, software a hardware.

V nadcházejících měsících, kdy Apple vydá aktualizace všech svých operačních systémů, APFS nahradí vaše stávající souborové systémy s cílem dosáhnout jednoty souborového systému mezi vašimi iDevices, Apple Watches a Mac (a všemi budoucími novými produkty Apple).

Kopírování, přesouvání a zápis

Všichni jsme utrpěli funkce pomalého kopírování a přesunu našich iDevice a Mac! Už dlouho jsme potřebovali vylepšení v Copy and Move a dlouho to bylo na radaru Apple. Nyní prostřednictvím APFS uživatelé pravděpodobně zažijí výraznou podporu při kopírování a přesunu. V ukázce, která byla uvedena minulý rok na WWDC, Eric Tamura duplikoval nejnovější verzi iTunes na flash disk formátovaný jako APFS. Výsledek byl rychlý - téměř 20sekundové zlepšení ve srovnání s jednotkou formátovanou HFS +.

Pokud uživatel v APFS vytvoří přesnou kopii souboru, Apple File System určí, že není nutné vytvářet dvě kopie. APFS vytváří odkaz na umístění k tomuto jedinému souboru. V důsledku toho je na pevném disku pouze jedna skutečná kopie a váš Mac tráví méně času psaním dat. Copy-On-Write od APFS šetří místo na disku a zrychluje výkon při vytváření kopií souborů tím, že ukazuje na stejný soubor v sektoru pevného disku. Pro uživatele se kopírované soubory nadále zobrazují jako dva jedinečné a samostatné soubory.

Perfektní shoda pro počítače Mac

Společnost Apple vytvořila APFS pro mobilní zařízení, jako jsou iPhony, iPady a Apple Watch. Nenechte se však zmást, APFS se dokonale hodí k vašim Macům. Je navržen pro VŠECHNY, od MacBooků po Mac Pros. V systému Mac podporuje systém souborů Apple věci, jako je rychlejší spuštění a doba načítání aplikace.

Havarijní ochrana

APFS také poskytuje vynikající ochranu před zhroucením pro váš Mac tím, že využívá nové schéma metadat kopírování a zápisu, kde metadata vašeho počítače Mac zapisují do nového umístění na stabilním úložišti. Pro ty, kteří zažili bílou obrazovku smrti nebo točící se plážový míč (také smrti), je tato ochrana proti nárazu vítanou zprávou!

Takže s APFS, pokud váš Mac zpanikaří, ztrácí energii nebo má podobné problémy se spuštěním a výkonem, APFS chrání vaše data a udržuje je v bezpečí. Už žádné starosti se ztrátou všeho po výpadku proudu nebo panice jádra.

Rychlá velikost adresáře

Další báječnou funkcí APFS pro Mac je rychlé dimenzování indexu. Potřebujete někdy vědět, kolik místa zabírá konkrétní složka nebo aplikace? Vyberete složku (nebo aplikaci) a stisknete Příkaz ⌘ + I (nebo Soubor> Získat informace) a zobrazí se informační panel. Ale vše, co vidíte, je „výpočet velikosti“ a zdá se, že tu visí navždy, dokud se nakonec neobjeví skutečnou velikostí souboru!

Uživatelé počítačů Mac si stěžovali natolik, že si toho Apple všiml a provedli malou, ale krásnou změnu s APFS. Nyní ukládá informace o velikosti někde jinde, odděleně od původního adresáře. Používání takzvaných atomových operací umožňuje vašemu Macu aktualizovat velikost v samostatném záznamu udržovaném souborovým systémem. To pro nás znamená zdrsněná odpověď, když chceme informace o velikosti složek, souborů, aplikací atd.

Myslete na svůj prostor

Pro uživatele počítačů Mac, kteří rozdělují své HD (a pro ty, kteří ne, ale měli by), je funkce sdílení prostoru zatraceně skvělá. V podstatě dynamicky rozděluje jeden disk na více svazků.

Konkrétně jeden „kontejner“ APFS vám umožňuje vytvořit v něm více svazků, sdílet dostupné volné místo mezi svazky a přizpůsobit velikost a rozložení těchto svazků. Když tedy svazek potřebuje více místa, přejděte do kontejneru a přidělte více místa ze svého aktuálního fondu. Kontejner APFS vytváří flexibilní svazky a jejich úložiště upravujete podle svých potřeb.

Apple uvádí, že většina uživatelů aktuálně nerozděluje své pevné disky. Uživatelé se v systému HFS + nerozdělují, protože je to obtížné a vyžaduje plánování a prognózy. Doufejme, že díky APFS a jednoduchosti sdílení prostoru více iFolks naskočí do rozděleného pásma. Je to skvělý způsob, jak vytvořit samostatné svazky pro systémové soubory a data, spustit více verzí macOS nebo OSX, pro lidi, kteří používají Boot Camp nebo chtějí zálohovat na oddíl Time Machine.

Vezmu si 64 bitů každý den!

APFS využívá skutečná 64bitová nativní pole a počet inodů i časová razítka jsou nyní 64bitová. Záznamy souborů a adresářů, které ukazují na místo, kde bloky žijí na discích, jsou nyní také 64bitové.

Pro běžné uživatele to znamená dvě významné výhody. Zaprvé, data se zpracovávají ve větších částech, což vede ke zvýšené přesnosti. A za druhé, váš systém ukazuje na větší počet míst ve fyzické paměti, což se rovná rychlejšímu výkonu.

Silnější šifrování

Další atraktivní vlastností APFS je jeho šifrovací paradigma. S Apple File Systems získáte robustní funkce ochrany dat a šifrování celého disku. APFS šifruje každý soubor na vašem iDevice jednotlivě.

Mezi další vylepšení zabezpečení patří podpora více úrovní šifrování systému souborů. Metoda šifrování několika kláves APFS podporuje tři odlišné režimy: šifrování metadat, šifrování jednotlivých souborů a šifrování podle rozsahu.

Po vydání APFS v systému macOS budou na výběr ze tří možností šifrování: žádné šifrování, šifrování jedním klíčem a šifrování více kláves.

Silnější šifrování je významným krokem vpřed v prokázání závazku společnosti Apple k bezpečnosti a ochraně osobních údajů uživatelů.

Stárnutí ladně

Jedním z největších důvodů, proč si myslíme, že tato aktualizace je revoluční, je to, že je tu na dlouhou trať. Technologický gigant plánuje používání tohoto souborového systému pro nadcházející roky a vestavěnou životnost a prostor pro zlepšení APFS. Je schopen zpracovat nový pokrok a říká se, že dokáže zpracovat až devět kvintilionů souborů v jednom svazku. Pro lidi, kteří bojovali v matematice, je to sakra spousta dat, v podstatě super velké simultánní výpočty.

Zatímco HFS + navíc nabízí časovou značku 1 sekundu, APFS se může pochlubit bleskovou časovou značkou 1 nanosekundu! A APFS podporuje řídké soubory (HFS + ne.) Řídké soubory nemusí ukládat prázdné bajty. Místo toho jsou v řídkých souborech prázdné bajty reprezentovány metadaty, což vede k efektivnějšímu využití úložného prostoru.

Všechno, co se třpytí, není zlato: Nevýhody APFS

Dobře, nic v tech není spolehlivé. U APFS určitě existují určitá omezení

  • APFS v současné době nepodporuje spouštěcí disky ani hybridní disky Fusion. Zálohy Time Machine nejsou podporovány. A svazky ve formátu APFS nelze šifrovat pomocí FileVault. (To se změní před veřejným vydáním pro macOS)
  • Názvy souborů rozlišují velká a malá písmena (dobře, to je velké zejména pro každodenní uživatele, kteří nezvykli věnovat pozornost rozlišování malých a velkých písmen)
  • OS X 10.11 Yosemite nebo starší nerozpoznávají disky formátované APFS. Pokud tedy používáte Mac s jednotkou APFS, nemůžete přenášet soubory na starší Mac, který používá Yosemite nebo nižší verzi
  • APFS funguje pouze na 64bitových zařízeních. Neexistuje tedy žádná aktualizace APFS pro lidi se staršími iDevices, jako jsou modely iPhone 5, 5C a iPad 4. generace

Připravte se na APFS

Apple miluje, když naše aktualizace „prostě fungují“. Ale všichni známe bolest a frustraci, když se něco pokazí. Stejně jako každá jiná aktualizace systému iOS nebo OS si tedy před aktualizací zálohujte zařízení! Řekněme to znovu, zálohování před aktualizací - ano, je to opravdu tak jednoduché.

Doporučujeme tzv. Redundantní zálohy, při kterých zálohujete zařízení pomocí dvou různých metod, například iCloud a iTunes nebo ještě lépe podle našeho pravidla zálohování 2X2 se 2 lokálními a 2 vzdálenými zálohami. Důležité je zde zálohovat lokálně (například na HD pomocí iTunes nebo na externí pevný disk) a na cloudu.

Aktualizace na APFS na iDevices

Při aktualizaci na iOS 10.3 se tedy váš souborový systém změní na APFS. Zní to děsivě, ale není to tak! Pro většinu z nás je to jako každá jiná aktualizace pro iOS - přechod je bezproblémový. Vaše data zůstávají stejná, vaše aplikace jsou stále k dispozici a váš iPhone, iPad nebo jiná iDevice funguje normálně. Protože neinteragujete přímo se souborovým systémem vašeho iDevice, pravděpodobně si ani nevšimnete změny - a to je velmi dobrá věc. A dobrou zprávou je, že jen velmi málo lidí hlásilo JAKÉKOLI problémy s aktualizací svých iDevices na APFS.

iOS 10.3 mění rámec vašeho iDevice na APFS. Chcete-li přeformátovat iDevice, Apple dočasně přesune všechna data, fotografie, videa, hudbu, texty, atd. Vašeho zařízení, vymaže je a přeformátuje pomocí APFS a vrátí všechna tato data zpět do iDevice.

Aktualizace počítačů Mac a dalších

Vzhledem k tomu, že na Macu pracujete se svým souborovým systémem, po aktualizaci vašeho Macu na APFS dojde k několika znatelným změnám. Proto se APFS zavádí nejprve na iDevices, pak s největší pravděpodobností na Apple Watch a TV, a nakonec jako poslední krok na Mac (APFS je aktuálně k dispozici pro beta testování vývojářů).

Chce to odvahu

Jo, slyšeli jsme toto módní slovo o odpojení konektoru pro sluchátka. I když zpochybňujeme odvahu potřebnou k odebrání konektoru pro sluchátka (Samsung a další to udělali před lety), myslíme si, že rozhodnutí společnosti Apple migrovat největší část uživatelů produktů (zejména trh iPhone) do systému souborů Apple je opravdu odvážné.

souhrn

Nový souborový systém společnosti Apple APFS, i když je často přehlížen, představuje bod obratu pro vývojáře, výrobce a spotřebitele produktů Apple. APFS pro uživatele přináší řadu nových a vítaných výhod, díky nimž jsou naše iLives rychlejší, bohatší a lepší. Apple s APFS položí základy budoucnosti.

Většina z těchto výhod se odehrává pod kapotou, takže my, jako koncoví uživatelé, si často neuvědomujeme a neoceníme jejich sílu. Ale jen proto, že to nevidíme, neznamená, že bychom to neměli uznávat. I když každá aktualizace iOS, watchOS, tvOS a macOS přichází se zvonky a píšťalkami, obvykle jsou určeny k tomu, aby na nás udělaly dojem a oslnily nás, takže aktualizujeme naše zařízení na nejnovější a nejlepší.

Aktualizace jsou častěji podívanou než podívanou. Ale v nejnovější aktualizaci iOS 10.3 a nadcházejících aktualizacích macOS, tvOS a watchOS je nádherný APFS od Apple! A naše zařízení Apple už nikdy nebudou stejná - a jsme za to vděční!

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found