Jak vyčistit instalaci macOS Catalina (bez zaváděcího USB)

MacOS Catalina od Apple je venku. A pokud jste provedli nějaký průzkum týkající se aktualizace operačního systému, pravděpodobně jste toho už hodně slyšeli o „čistých instalacích“.

Existují určité určité mylné představy o „čistých“ instalacích oproti běžným aktualizacím pro Mac. V tomto článku se pokusíme tyto mylné představy vyjasnit a případně vás provedeme procesem čisté instalace.

Co je to čistá instalace?

Pokud čistě nainstalujete aktualizaci operačního systému, získáte pocit „zcela nového“ počítače. Ztratíte také všechna svá data (a budete je muset znovu zadat).

Čistá instalace, ve zkratce, je způsob instalace aktualizace operačního systému, který také přepíše váš stávající systém a jeho data.

Chcete-li to rozdělit, znamená to, že se při čisté instalaci zbavíte všech svých souborů, dokumentů, fotografií, aplikací a dalších systémových dat. Během tohoto procesu také obvykle nainstalujete verzi nejnovějšího operačního systému dostupného pro váš konkrétní počítač.

Jinými slovy, vymaže váš počítač a nainstaluje další aktualizaci na čistý systém.

Výsledkem je, že vám zůstane „nový“ počítač, který se v zásadě cítí jako nový. Budete ale také muset znovu zadat všechna svá data, soubory, aplikace a nastavení - stejně jako při prvním spuštění počítače.

Podle některých uživatelů má čistá instalace v jakémkoli operačním systému nějaké hmatatelné výhody.

O tom, zda tomu tak je obecně, je debata. Pokud jde o macOS Catalina, může existovat několik důvodů, proč byste chtěli.

Proč čistá instalace macOS Catalina?

Čistá instalace je obvykle osobní preference. Ale pokud jde o macOS Catalina, může to být dobrý nápad.

Někteří uživatelé doporučují čistou instalaci při každé aktualizaci na hlavní aktualizaci operačního systému (macOS Mojave, macOS Catalina atd.).

Zda je to skutečně na Macu skutečně nutné, je opravdu na osobním názoru (navzdory tomu, co by někteří řekli). Doporučujeme provést určitý průzkum této skutečnosti.

Pokud jste však fanouškem systému „čistého pocitu“ a nevadí vám strávit nějaký čas získáváním nastavení a dat zpět, pak čistá instalace ve skutečnosti nemá žádné významné nevýhody.

Samozřejmě pro většinu z nás je čas a úsilí nedostatkem zdrojů. Jen nestojí za to, aby se mrzutost a další práce dostaly zcela novým systémem zpět na způsob, jakým jsme původně fungovali.

S ohledem na to existuje mnoho dalších důvodů k čisté instalaci macOS Catalina.

Pro jednoho může být macOS Catalina docela chybný software. Pokud si přečtete zprávy uživatelů během cyklu testování beta verze, uvidíte spoustu anekdot, které hlásí, že se jednalo o operační systém s chybami - a že mnoho z těchto chyb je stále přítomno ve finální verzi.

MacOS Catalina navíc pohání poslední hřebík do rakve pro 32bitové aplikace. Na Catalině nebudou běžet vůbec. Pokud provedete čistou instalaci, nebudete se muset starat o to, že by na vašem Macu visel starší software. Můžete jednoduše začít znovu.

Stručně řečeno, jde o následující argument. Někteří uživatelé jsou zastánci čisté instalace a tvrdí, že to povede k méně chybnému softwaru. Samotný macOS Catalina se říká, že je docela chybný, kromě problémů s kompatibilitou aplikací a konce 32bitového softwaru.

Jinými slovy, někteří uživatelé mohou chtít vyčistit instalaci macOS Catalina, když by normálně provedli instalaci App Store. Možná vám to bude lépe.

Jak vyčistit instalaci macOS Catalina

Nepotřebujete zaváděcí jednotku USB. Vše, co potřebujete, je zálohovat Mac a používat MacOS Recovery.

Pokud na Googlu vyhledáte výraz „clean install macOS Catalina“, najdete spoustu článků, které uživatele provedou procesem vytvoření zaváděcí jednotky USB se zdrojem instalačního obrazu z Mac App Store.

V minulosti to mohlo být nutné. Ale nedávné verze obnovení systému macOS vám ve skutečnosti umožňují přeinstalovat nejnovější verzi systému macOS z internetu - nejsou potřeba žádné flash disky ani příkazy terminálu.

Někteří puristé samozřejmě mohou nesouhlasit s tím, že to povede ke stejnému konečnému výsledku. Ale pokud posloucháte realisty, konečný výsledek bude v zásadě stejný.

Doporučujeme použít tuto metodu, pokud se rozhodnete čistou instalaci jednoduše, protože je to jednodušší (a nemusíte mít po ruce USB flash disk).

Poznámka: Nezapomeňte zálohovat všechna důležitá data. Tato metoda vymaže vše z disku počítače.

  • Nejprve se ujistěte, že má váš Mac připojení k internetu - pro tento proces to bude nutné.
  • Jakmile víte, že máte vše zálohované, vypněte Mac.
  • Dále zapněte počítač Mac a okamžitě podržte klávesy Option + Command a R.
  • V tomto okamžiku byste měli vidět ikonu rotující zeměkoule. Jakmile to uděláte, uvolněte klíče.
  • Možná budete muset zadat heslo pro správu nebo firmware.
  • Nyní byste měli vidět nabídku macOS Utilities. Z možností vyberte Přeinstalovat macOS.

Pokud bude provedena správně, tato metoda přeinstaluje nejnovější verzi systému macOS ze serverů společnosti Apple.

V době psaní tohoto článku to znamená, že získáte macOS Catalina.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found