Apple ukončuje iPod Shuffle a Nano. Zde je návod, jak se to stalo.

Po 16 letech Apple dnes ukončuje iPod Shuffle a většinu své řady iPod. Přehrávač iPod Shuffle, dříve nejlevnější produkt společnosti Apple, byl poprvé uveden na trh v roce 2005, od roku 2010 však nebyl aktualizován. IPod Nano, který prošel několika významnými konstrukčními změnami, byl dříve nejprodávanějším iPodem vůbec. Apple vydal Nane v roce 2005, ale od roku 2012 jej neaktualizoval.

IPod Nano, který je dlouho nejprodávanějším iPodem společnosti Apple, zůstává v sestavě. Zatímco se zdá, že interní prvky zůstávají stejné jako u modelu z roku 2015, dnes Apple vylepšil cenu tak, aby zahrnoval 32GB model na 199 $ a 128GB na 299 $.

Tyto změny přicházejí v patách zásadních posunů v hudební strategii společnosti Apple, počínaje Apple Music v roce 2015. Nové produkty jako HomePod a AirPods byly nekompatibilní s většinou řady iPod a iPody kromě modelu Touch nemohly Apple Music ani používat. Tyto změny znamenají další významný krok v historii Apple s Music.

iPod Era

Steve Jobs poprvé představil iPod na akci v roce 2001. Před devíti měsíci společnost představila iTunes, nový produkt pro správu hudby pro iTunes. Zařízení umožnilo uživateli vložit tisíc skladeb do kapsy synchronizací zařízení s Macem.

V roce 2003 napster a další pirátské služby způsobovaly v tomto odvětví atomovku. Umělci přicházeli o miliony dolarů, takže Steve Jobs vytvořil řešení. Přesvědčil většinu velkých nahrávacích společností, aby se přihlásili do hudebního obchodu iTunes, což by uživatelům umožnilo nakupovat písničky za 0,99 $ a Apple by získal 30% zisku. Funguje to skvěle.

Jde o to, že iTunes byly pouze pro Mac, a proto byl dosah obchodů omezený. Navíc měl iPod stále vysokou cenu a byl omezen na Mac. V roce 2004 se Jobs konečně vzdal a vydal iTunes pro Windows, což uživatelům Windows umožnilo používat hudební obchod a kupovat iPody.

Přehrávač iPod Mini – A Game Changer

Spolu s těmito změnami přišel iPod mini, menší model, který byl dodáván ve více barvách, byl levnější a představil Click Wheel. Mini bylo brzy následováno iPodem Nano, který byl menší a podporoval video, a náhodné přehrávání, které bylo levné a bez displeje.

Apple si začal uvědomovat, že iPod nebude trvat věčně v roce 2005. Tým se pokusil najít další kroky, které povedou k vytvoření iPhonu.

Krátce po vydání iPhonu, jehož cena byla 599 $, Apple představil iPod Touch. Zařízení obsahovalo iOS, nižší cenu a žádné mobilní rádio.

Éra iPhone

Kvůli vysoké ceně iPhonu zůstaly iPody všudypřítomné až do roku 2010 nebo 2011. IPod Touch, který se vyznačoval mnoha revolučními funkcemi iPhone za dostupnou cenu, se rychle stal nejprodávanějším iPodem a ješiroce je připsána za časný úspěch App Store.

Kvůli mladší demografické skupině iPodů začali vývojáři vytvářet hry, které fungovaly jak na iPhonu, tak na iPodu, ale na iPodech zaznamenaly mnohem větší trakci. Na krátkou dobu byl iPod Touch nejprodávanějším herním zařízením na světě.

A Nano

První pět generace přehrávače iPod Nano, která byla vydána v letech 2005–2010, zaznamenala pravidelné změny. Každý rok byste dostali větší a lepší obrazovku a zařízení by se ztenčilo. To se však změnilo u modelu šesté generace v roce 2010, který se vyznačoval malým 1,5palcovým displejem o velikosti náhodného výběru. Už nemohlo přehrávat video, obsahovalo operační systém iOS a nikoho nelákalo. Malá skupina uživatelů si však uvědomila, že funguje skvěle jako společník Watch a activity, a mnoho nápadů pro Apple Watch může pocházet z tohoto zařízení.

Jak iPhony zlevnily, prodej iPodů poklesl. Společnost zřídka aktualizovala zařízení po roce 2010, nicméně je udržovala v sestavě. Zdálo se, že primárním prodejním faktorem jsou děti, jejichž rodiče nechtěli, aby měli iPhony, a také chudší trhy, které chtěly přístup k iOS.

Moderní doba

S poklesem prodeje iPodů a astronomicky vysokým prodejem iPhonů se Apple začal dívat přes iPod. Společnost Apple Watch nejprve umožnila uživatelům nahrávat hudbu do zařízení a používat ji bez telefonu se sluchátky Bluetooth.

V roce 2015 společnost Apple uvedla Apple Music. Streamovací služba umožňuje uživatelům platit 9,99 $ měsíčně a získat neomezený přístup a offline přístup k většině knihoven iTunes. Tato služba není vůbec podporována offline iPody a vyžaduje, aby uživatelé Touch byli buď připojeni k Wi-Fi, nebo si nechali stáhnout hudbu.

V roce 2016 společnost Apple představila AirPods. Nové zařízení se inspirovalo sluchátky EarPods dodávanými s předchozími zařízeními Apple, ale byla zcela bezdrátová. I když mají běžný režim Bluetooth, nejsou kompatibilní s iPod Shuffle a fungují stejně jako všechny ostatní náhlavní soupravy na jiných iPodech.

A konečně, v roce 2017, Apple představuje HomePod. Během prezentace společnost zmíní svou hlubokou historii hudby s produkty jako iPod. Nové zařízení je určeno pro domácí poslechové zážitky a je určeno k synchronizaci se zařízeními iOS 11 s určitými standardy Bluetooth. Není jasné, zda je iPod Touch podporován.

Budoucnost

IPod již nemá v sestavě společnosti Apple žádnou roli. Apple Watch + AirPods jsou nejlepším iPodem, jaký byl kdy vyroben, a umožňují plynulé poslechové zážitky. Samotný iPhone zůstává skvělým iPodem i pro ty, kteří nemají Apple Watch. iPhony lze nyní zakoupit v rozmezí 50 USD na předplacených nosičích se zařízeními, jako je iPhone SE. A HomePod vyřeší jakoukoli potřebu hudebních zážitků doma.

Nic z toho by se však nestalo, kdyby ne pro iPod. Nezapomeňte, že třemi nejdůležitějšími vlastnostmi iPhonu bylo, že šlo o telefon, internet a iPod. Část pro iPod byla hlavním prodejním místem, a kdyby nebylo iPodu, nestalo by se to. Podobně, i když se hudební obchod iTunes brzy dočká konce, vydláždil cestu pro Apple Music a upřímně řečeno i pro všechny ostatní služby streamování hudby.

IPod není mrtvý. Právě se to vyvinulo. Ten iPhone, který máte právě v ruce, nebo Apple Watch na zápěstí, by se také mohl nazývat iPod.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found