Jak používat server DNS jiného výrobce pro rychlejší a soukromější procházení iPhone

Co kdyby existovalo málo známé nastavení iPhonu, které by mohlo skutečně urychlit vaše zařízení a chránit vaše soukromí? Existuje a nazývá se to DNS resolver.

Co to je a jak to funguje, je trochu komplikované, ale nastavení je ve skutečnosti velmi snadné. Tady je to, co potřebujete vědět.

Co je DNS Resolver?

Obrázek se svolením Б.Өлзий / Wikimedia Commons

Abychom pochopili, co DNS Resolver dělá a jak by vám mohl pomoci, budeme muset co nejlépe vysvětlit několik věcí.

Systém názvů domén (DNS)

Nejprve je DNS zkratka pro Domain Name System (DNS). A jakákoli diskuse o nich musí být opravdu technologická, opravdu rychlá.

DNS je v zásadě způsob, jakým je název domény - například appletoolbox.com - přeložen na adresu IP na serveru, na kterém je hostován.

Počítače a servery mají přiřazené jedinečné adresy IP, například adresu nebo telefonní číslo. Ale naštěstí si tyto adresy nemusíme pamatovat, abychom se dostali na naše oblíbené stránky.

DNS, což je v zásadě adresář nebo „telefonní seznam“ internetu, to všechno dělá na pozadí. V zásadě zadáte webovou adresu, stisknete klávesu Enter a DNS vás automaticky přenese na správné místo.

PŘÍBUZNÝ:

 • Jak vyprázdnit mezipaměť DNS na vašem MacBooku

DNS Resolver

DNS resolver je tedy v zásadě systém odpovědný za převzetí vašeho dotazu - názvu domény - a jeho vyřešení na to, co hledáte.

Jinými slovy, převádí tento název domény na hmatatelnou adresu IP. Server DNS Resolver je obvykle vázán na vašeho poskytovatele internetových služeb (ISP).

Ale ne všechny servery DNS jsou vytvořeny stejně. V závislosti na subjektu, který je vlastní, se jejich postupy v oblasti ochrany osobních údajů mohou velmi lišit. To je obzvláště znepokojivé, protože překladač DNS by v zásadě mohl těmto entitám umožnit „vidět“ a případně zaznamenat každý web, který jste kdy navštívili.

Naštěstí nejste přilepení na svou výchozí službu DNS. A jako bonus se některé překladače DNS třetích stran ve skutečnosti chlubí vyšší rychlostí a rychlejším rozlišením.

Jaké jsou možnosti?

Dnes je k dispozici široká škála bezplatných překladačů DNS, které mají různé výhody. Nakonec jsou ale pravděpodobně všichni lepší než výchozí DNS, které používáte.

Například OpenDNS (208.67.222.222) je bezplatná služba DNS, která umožňuje uživatelům blokovat škodlivé domény a automaticky filtrovat obsah pro dospělé. Kliknutím na odkaz níže si můžete přečíst o OpenDNS.

 • OpenDNS

Google má také vlastní bezplatnou službu DNS s příslušným názvem Google Public DNS. Jedná se o extrémně populární nefiltrovanou možnost, která se může pochlubit lepšími funkcemi ochrany osobních údajů než jiné služby DNS. Další informace o této možnosti se dozvíte níže.

 • Veřejný DNS Google

Pro účely tohoto článku se však zaměříme na novou službu DNS společnosti Cloudflare.

Je to relativně nová služba, která byla spuštěna před několika dny. Ale může to být jen ten nejlepší, jaký je v současné době k dispozici.

Server DNS společnosti Cloudflare (1.1.1.1) nikdy neukládá žádná data, která lze použít k identifikaci koncového uživatele (včetně vaší IP adresy). Podobně do 24 hodin vymaže všechny protokoly shromážděné jeho překladačem. To je pravděpodobně samozřejmé, ale vaše data také nikdy nebudou prodána inzerentům nebo použita k cílené reklamě.

Ale pravděpodobně jeho nejlepší vlastností je jeho rychlost. V současné době je Cloudflare pravděpodobně nejrychlejším bezplatným serverem DNS, který je k dispozici - dokonce překonává veřejné DNS společnosti Google.

Této rychlosti dosahuje prostřednictvím různých faktorů, včetně toho, co firma nazývá „inovativní distribuovaná mezipaměť“. Ať tak či onak, výsledkem bude rychlejší procházení webu.

Další informace o Cloudflare 1.1.1.1 se dozvíte kliknutím na odkaz níže.

 • Cloudflare 1.1.1.1 DNS

Od iOS 11 společnost Apple relativně snadno přidává a upravuje nastavení DNS vašeho zařízení. Pokud používáte alespoň iOS 11, můžete použít následující postup. Pokud ne, pak přeskočte na „poznámku“.

Jak přepnout na nový server DNS

 • Otevřeno Nastavení.
 • Klepněte na Wi-Fi.
 • Klepněte na malé Ikona „i“ vedle sítě Wi-Fi, ke které je vaše zařízení aktuálně připojeno.
 • V nabídce DNS klepněte na Nakonfigurujte DNS.
 • Pokud jste se s tímto nastavením nikdy nesetkali, pravděpodobně bude nastaveno na Automaticky. Klepněte na Manuál.
 • Pak byste měli vidět Přidat server na obrazovce vedle zeleného znaménka plus. Klepněte na něj.
 • Vepište 1.1.1.1 a potvrďte.
 • Klepněte na Přidat server znovu.
 • Zadejte zálohovací překladač Cloudflare: 1.0.0.1
 • Klepněte na Uložit. Volitelně můžete odstranit dříve uložený server DNS. Tímto způsobem bude DNS Cloudflare jediným serverem, který vaše zařízení používá.

Poznámka: V systému iOS 10 a předchozích verzích budete muset adresy DNS přidat ručně. Postupujte podle následujících pokynů.

 • Otevřeno Nastavení.
 • Klepněte na Wi-Fi.
 • Klepněte na malé Ikona „i“ vedle aktuální sítě Wi-Fi.
 • Klepněte na textové pole označený DNS.
 • Smažte stávající servery DNS Backspace dokud nezmizí.
 • Enter 1.1.1.1 a 1.0.0.1 do pole.
 • Klepněte na Wi-FI v levém horním rohu se vrátíte do předchozí nabídky. Změny se uloží automaticky.

Doufáme, že vám tento článek pomohl. Jelikož se zabezpečení a ochrana osobních údajů v dnešní době staly aktuálními tématy, myslíme si, že porozumění DNS a schopnost jej změnit je základní dovednost. Pokud máte jakékoli dotazy, dejte nám prosím vědět v níže uvedených komentářích.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found