Proč Apple bude randomizovat sériová čísla svých zařízení (a proč by vás to mělo zajímat)

Pravděpodobně nevěnujete velkou pozornost sériovému číslu zařízení Apple, pokud se něco nepokazí (nebo jste jen zvědaví). Ale když se to stane, je to praktický způsob, jak určit určité věci o vašich zařízeních Apple.

Ale do budoucna se očekává, že se Apple změní na nový typ sériového čísla, což by mohlo ztěžovat zjišťování data výroby a dalších podrobností. Tady je to, co byste měli o změně vědět (a proč byste se o ni měli starat).

Související čtení

  Změna

  V letošním roce Apple přepne na náhodná sériová čísla svých produktů.

  Společnost Apple v zásadě mění formát svých sériových čísel podle interního sdělení zaslaného autorizovaným servisním technikům a získaného společností MacRumors.

  V budoucnu Apple začne jako pořadová čísla používat randomizované alfanumerické řetězce. Zatímco aktuální sériová čísla Apple jsou alfanumerická, je již dlouho možné z nich určit určité informace, protože nejsou náhodné.

  Sériová čísla pro stávající zařízení samozřejmě zůstanou nezměněna. A Apple zjevně provede změnu koncem tohoto roku.

  Není jasné, zda k přechodu na náhodná sériová čísla dojde na celém světě, nebo pouze v určitých regionech, kde jsou běžné podvody.

  (Jako poznámku na náhodné straně by randomizované „sériové“ číslo již ve skutečnosti nebylo pořadovým číslem, protože pořadové číslo odkazuje na položky, které jsou v sérii.)

  Proč to Apple dělá?

  Pokud to všechno zní, jako by to byla docela nudná změna, vězte, že je to pravděpodobně čistě pragmatická. Zdá se, že hlavním důvodem, proč Apple tuto změnu provádí, je boj proti podvodům se zárukou.

  Podvody zahrnující záruční podvody jsou poměrně časté a můžete najít zprávy o obrovských podvodných kruzích, které kradou miliony dolarů v náhradních iPhonech pomocí jednoduchých podvodných technik.

  Existuje mnoho způsobů, jak může podvodník využít záruční zásady společnosti Apple. Jedním ze způsobů je ale vzít mrtvý iPhone, zfalšovat sériové číslo nedávno prodaného zařízení a vyměnit ho za nový náhradní model.

  Jiné podvody vybavují telefony iPhone podvodnými nebo nelegitimními částmi. Poté je pomocí generátoru sériových čísel vymění v obchodě Apple.

  Pravděpodobně existují i ​​některé další důvody týkající se bezpečnosti, kriminality a podvodů, které vysvětlují důvody, které společnost Apple za touto změnou měla. Dostaneme se k těm níže.

  Jak to na vás působí

  Metoda určování podrobností o produktu pomocí starého formátu sériového čísla. Obrázek přes MacRumors.

  Teoreticky by tento krok měl pomoci snížit riziko, že se vy nebo vaše zařízení stanete oběťmi záručních podvodů nebo jiných typů podvodů souvisejících s Apple.

  Přechod má také několik výhod souvisejících s kybernetickou bezpečností. V minulosti špatní herci používali registraci DEP k získání přístupu k systémům správy mobilních zařízení (MDM). Odtamtud dodávali malware nebo se otáčeli do jiných částí systému.

  U některých spotřebitelů bohužel existují i ​​určité potenciální nevýhody, ale ne všichni. Pokud se chcete dozvědět některá specifika výrobních detailů zařízení, pravděpodobně nebudete mít štěstí.

  Předchozí sériová čísla společnosti Apple byla ve skutečnosti poměrně snadno zjistitelná. Se správnou znalostí toho, co tato čísla představují, mohli uživatelé přesně vědět, kdy nebo kde společnost Apple vyrobila svá zařízení.

  To bylo užitečné, když uživatelé chtěli zjistit, zda by jejich zařízení mohla být ovlivněna chybou nebo výrobním problémem. Nakonec by to mohlo zúžit zařízení, aby uživatelé mohli vědět, zda jejich zařízení přistálo v této dávce. Jak však bylo zmíněno, Apple bude v budoucnu náhodně vybírat sériová čísla. Ve výsledku bude pravděpodobně mnohem těžší nebo vyloženě nemožné shromáždit určité podrobnosti o zařízení.

  Pokud jde o to, zda je zařízení ovlivněno určitým problémem nebo zda je stále v záruce, uživatelé téměř jistě budou moci tyto informace zkontrolovat prostřednictvím oficiálních prostředků společnosti Apple.

  Víte, jak najít podrobnosti o zařízení Apple?

  Poslední příspěvky