Jak Apple pozitivně ovlivňuje rozvojový svět

U společnosti, kterou založilo několik volně uvažujících hippies, má Apple paradoxně smíšené výsledky, pokud jde o udržitelnost. Pod vedením Steva Jobse byl pro Apple vždy prioritou dopad produktu na život spotřebitelů. Environmentální a humanitární dopady toho, jak Apple vyrábí své produkty, neměly takovou prioritu, za předpokladu, že o tom vůbec někdo vůbec přemýšlel.

Globální dopad společnosti Apple

Vzhledem k tomu, že globální přítomnost (a výdělky) společnosti Apple od počátku do poloviny 20. století rostla, začaly ekologické skupiny a aktivisté osvětlovat negativní dopady společnosti Apple na životní prostředí. Jen před více než deseti lety společnost Greenpeace zařadila společnost Apple na poslední místo ve svém Průvodci zelenější elektronikou z roku 2006. Zabili Apple za to, že nedokázali „srovnat svůj environmentální rekord s moderním a moderním obrazem“.

Apple již nemohl o svých environmentálních politikách mlčet. Tato negativní pozornost nakonec přesvědčila Apple a Steva Jobse, aby veřejně vyhlásili nové environmentální cíle. Jejich plány zahrnovaly ambiciózní a dlouhodobé závazky k zelené a udržitelné výrobě.

Konečným výsledkem všeho tohoto veřejného tlaku (a špatné publicity) byla Jobsova iniciativa z roku 2007 s názvem „Zelenější jablko“. Tato politika vyžadovala omezení (a někdy i úplný zákaz) používání toxických chemikálií, jako je rtuť a kadmium, ve všech produktech společnosti Apple. Jobs a Apple začali brát vážně dopad na životní prostředí. Společnost rozšiřovala dynamiku „Zelenějšího jablka“ a pomalu začala přidávat další a další ekologické iniciativy. Do konce roku 2010 se společnost Apple úspěšně přejmenovala na veřejnost jako ekologická. A dnes je Apple považován za lídra a model v oblasti podnikové udržitelnosti

Nakonec nezáleží na tom, zda humanitární a environmentální úsilí společnosti Apple vycházelo z vnějšího tlaku, místo aby to byla klíčová hodnota.

Pod vedením Tima Cooka je Apple nyní vnímavější a uvědomuje si jejich sociální dopad než kdykoli předtím. Tyto přírůstkové úspěchy je často těžké si všimnout, pokud se nedíváte pozorně.

Pojďme tedy přesáhnout skutečné koncové produkty společnosti Apple (jako jsou iPhone, Mac atd.) A objevme několik způsobů, jak Apple pozitivně ovlivňuje náš svět.

Za prvé, Apple běží výhradně na obnovitelné energii ve 23 zemích. A je na dobré cestě k dosažení jejich dlouhodobého cíle provozování stoprocentně obnovitelné energie všude a pro všechno. V současné době jsou na 93 procentech; působivý výkon, který žádný z jeho konkurentů nepřekonal a o který se nepokusila ani většina ostatních globálních podniků.

Apple je blízko k dosažení svého cíle provozovat stoprocentně obnovitelnou energii.

Nyní mi dovolte objasnit, co to číslo ve skutečnosti znamená. Tyto cíle v oblasti obnovitelné energie se týkají budov, kanceláří a datových center vlastněných společností Apple. I když to zní jako působivé číslo, tato zařízení tvoří pouze 1% uhlíkové stopy společnosti Apple. Přesto jde o pozoruhodný obrat z doby před několika lety v roce 2011, kdy více než 50 procent jejich datových center využívalo uhlí.

Abychom se zaměřili na některé z větších faktorů přispívajících k uhlíkové stopě společnosti Apple, podívejme se podrobně na to, co dělá se svým dodavatelským řetězcem a prodejci.

Budují masivní projekty čisté energie v Číně

Na konci roku 2016 společnost Apple oznámila partnerství s největším světovým výrobcem turbín, společností Xinjiang Goldwind Science & Technology, za účelem financování projektů obnovitelné energie v Asii. Stručně řečeno, Apple se zavazuje k 30procentnímu podílu na řadě projektů větrných elektráren používaných pro výrobu iPhone v Číně.

Toto oznámení navazuje na podobné prohlášení z předchozího roku, kdy se společnost Apple zavázala vybudovat masivní 200megawattový solární projekt zaměřený na snížení uhlíkové stopy svých výrobních partnerů a prodejců. Tato konkrétní dohoda je malou částí mnohem většího úsilí o vytvoření více než 2 gigawattů nové čisté energie v Číně do roku 2018. A zahrnuje další 400megawattový solární projekt na napájení Foxconnu, nejznámějšího výrobce společnosti Apple.

Kombinace těchto projektů znamená, že energie použitá k výrobě iPhonů v Číně je 100% kompenzována čistou energií. Po dokončení bude přítomnost společnosti Apple v Číně zcela uhlíkově neutrální.

Jen přemýšlejte o tom, co to znamená. Apple nejen kompenzuje vlastní dopad společnosti na planetu; stanovují také nové standardy pro ochranu životního prostředí pro začínající společnosti z celého rozvojového světa. Apple nastavil laťku a je zeleným lídrem a vzorem pro technologický průmysl. Říkají světu: úspěch se rovná „udržitelné“ a udržitelné je „skvělé“.

Cesta se zelenými dluhopisy

Když už mluvíme o příkladu, Apple také mění tón, pokud jde o zelené investice. Jen pro případ, že by to nebylo jasné: Apple si nemusí půjčovat peníze. Vůbec. Sedí na více než 200 miliardách dolarů (většinou držených v zámoří), z toho asi 16 miliard dolarů jsou hotovost a další likvidní aktiva.

Nový udržitelný kampus společnosti Apple „kosmická loď“ s názvem Apple Park byl částečně financován Zelenými dluhopisy.

Vzhledem k jejich směšně příznivé finanční situaci byl krok převzetí dluhu jako zelené dluhopisy (jedná se o největší zelený dluhopis, jaký kdy americká společnost vydala), vítaným překvapením. Peníze získané prostřednictvím dluhopisů se používají výhradně na udržitelné projekty, včetně částečného financování nového stěžejního kampusu společnosti Apple.

Podle své výroční zprávy o dopadu zelených dluhopisů již Apple v období 2016– září 2018 přidělil více než 2,5 miliardy $ výnosů ze zelených dluhopisů.

Jak se dostat pryč od konfliktních minerálů

Jakmile se Apple stane zdrojem protestů Greenpeace a dalších ekologických skupin, blíží se úplné odstranění veškerých konfliktních minerálů z jejích produktů. Bohužel je často velmi těžké vysledovat některé huty a rafinerie, zejména z částí střední Afriky, z nichž některé využívají k získávání svých materiálů dětskou práci nebo otroctví. Navzdory této překážce společnost Apple Inc. v roce 2016 uvedla, že provede audit 100 procent svých dodavatelů konfliktních minerálů.

Od roku 2010 společnost Apple intenzivně spolupracuje se svými prodejci na rozšíření základny bezkonfliktních hutí a rafinérií. A Apple vyloučil jakéhokoli poskytovatele, který nesplňoval bezkonfliktní standardy. I když Apple ještě není schopen tvrdit, že jeho produkty jsou stoprocentně bezkonfliktní, všechny jeho huty a rafinerie cínu, tantalu, wolframu a zlata nyní podléhají těmto auditům třetích stran. Tento neustálý pokrok jim vynesl vysoké známky od Greenpeace.

Indie, Čína a roboti, kteří recyklují, Bože můj!

Na obzoru je spousta vzrušujících událostí. Apple se snaží vybudovat iPhony v Indii a do sousední země přinese některé ze stejných udržitelných postupů, které zavedly v Číně. A v Indii může Apple dokonce získat některé komponenty lokálně, na žádost indické vlády.

V Číně Apple pokračuje ve svém úsilí o ozelenění svých dodavatelských řetězců přísnějšími audity a jejich vyšší frekvencí. Ve společnosti Foxconn Apple aktivně pracuje na vyrovnání 100 procent jejich odpadu na skládkách do roku 2017 (v roce 2016 to bylo již 96 procent).

Investují dokonce do recyklačních robotů. Společnost Apple představila svého prvního recyklačního robota jménem Liam, robota, který ročně rozdělí až 1,2 milionu iPhonů a s neuvěřitelnou přesností rozdělí své recyklovatelné materiály. Od Liamu Apple rozšířil svoji řadu robotů o Daisy. Každý robot Daisy, stejně jako Liam, může rozebrat 1,2 milionu zařízení ročně a je schopen rozebrat 200 iPhonů za hodinu.

V roce 2018 společnost zrekonstruovala více než 7,8 milionu zařízení Apple a pomohla odklonit více než 48 000 tun elektronického odpadu ze skládek. I když je to stále daleko od více než 200 milionů iPhonů, které každý rok prodávají, je to působivé úsilí a chvályhodný začátek.

Odpad z elektronických součástek nejen znečišťuje vodní cesty, elektronický odpad často končí na skládkách rozvojových zemí, kontaminuje celé komunity a šíří nemoci z nesprávně manipulovaných toxických chemikálií.

Zatímco někteří obviňují společnost Apple ze „zeleného mytí“, tj. Předstírají, že se starají o životní prostředí a udržitelnost, domnívám se, že Apple ukazuje skutečný závazek a inovace, které často zůstávají bez povšimnutí. Apple aktivně omezuje škody na našem prostředí.

Právě tento závazek k obnovitelné energii, ekologickým investicím, bezkonfliktním nerostům a recyklaci zařízení odlišuje Apple od ostatních.

Ano, vždy je co zlepšovat. Skutečnost, že cíle udržitelnosti společnosti Apple nadále rostou a rozšiřují se směrem k jejím prodejcům, však svědčí o tom, že Apple je v ní na dlouhé vzdálenosti. Vidím, že Apple dělá svou část, aby se svět stal lepším a stále udržitelnějším místem.

Chcete-li se dozvědět podrobněji, co Apple udělal pro životní prostředí (a pro nás všechny) za poslední rok, podívejte se na jejich nejnovější zprávu o odpovědnosti za životní prostředí.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found