Co je haptická zpětná vazba pro iPhone? Povolit nebo zakázat?

Jednou z nejjemnějších funkcí iPhonu je to, že při určitých činnostech, jako je používání baterky nebo změna nastavení, klepá nebo vibruje. Tyto kohoutky se nazývají haptická zpětná vazba a jsou generovány Taptic Engine.

IPhone 7 byl prvním modelem, který zahrnoval haptickou zpětnou vazbu, která jej využívala k simulaci fyzického kliknutí na jeho nemechanické tlačítko Domů. Novější vydání telefonů iPhone a iOS se rozšířila o haptickou zpětnou vazbu s Haptic Touch. Tato funkce umožňuje prohlížet dokumenty nebo přistupovat také k nabídkám rychlých akcí.

 • Haptická zpětná vazba nahrazuje fyzický pocit tlačítek a kliknutí.
 • Hmatovou zpětnou vazbu nemůžete vypnout bez deaktivace dalších funkcí iPhonu, například vibrací pro hovory a SMS.

Jednoduše řečeno, haptická zpětná vazba je klepnutí nebo rychlé vibrace, které cítíte při interakci s různými prvky vašeho iPhone. Tyto klepnutí a kliknutí můžete cítit při změně nastavení, používání Apple Pay nebo otevírání rychlých akcí pomocí Haptic Touch nebo 3D touch.

Haptickou zpětnou vazbu zajišťuje Taptic Engine, malý motorizovaný ovladač uvnitř vašeho iPhone. Liší se od tradičních vibrací v iPhonech tím, že poskytuje neuvěřitelně přesné a krátké klepnutí, spíše než prodloužené vibrace.

Které iPhony a zařízení používají haptickou zpětnou vazbu?

Taptic Engine poskytuje haptickou zpětnou vazbu k následujícím produktům Apple:

 • iPhone 7 a novější, včetně iPhone SE (2. generace)
 • Všechny modely Apple Watch
 • MacBooky s trackpadem Force Touch
 • Magic Trackpad

Jaký je rozdíl mezi Haptic Touch a haptickou zpětnou vazbou?

Haptická zpětná vazba je pocit klepnutí, který pociťujete při přepínání nastavení, používání Apple Pay nebo provádění jiných úkolů na vašem iPhone. Haptic Touch je samostatná funkce, která vám umožní přístup k rychlým akcím klepnutím a podržením různých prvků na vašem iPhone.

Pokud například klepnete a podržíte ikonu aplikace na domovské obrazovce, zobrazí se rozbalovací nabídka s rychlými akcemi. Právě jste použili funkci Haptic Touch. Pocit poklepání, který jste pocítili, když se objevilo menu, je příkladem haptické zpětné vazby.

Jaký je rozdíl mezi Haptic Touch a 3D Touch?

3D Touch v podstatě detekuje, jak silně stisknete obrazovku, zatímco Haptic Touch měří, jak dlouho ji stisknete. Apple přestal po iPhone XS vyrábět obrazovky citlivé na tlak, takže většina novějších telefonů iPhone se spoléhá pouze na Haptic Touch.

Ať tak či onak, 3D Touch i Haptic Touch nabízejí většinu stejných možností. Pevným stisknutím - nebo klepnutím a podržením - na prvku na obrazovce iPhone zobrazíte nabídku rychlých akcí. Tyto funkce můžete také použít k prohlížení dokumentů, zpráv a e-mailů.

Hlavní rozdíl mezi 3D Touch a Haptic Touch spočívá v tom, že 3D Touch umožňuje prohlížet a vyskakovat jediným dotykem. To znamená, že můžete lehkým stisknutím zobrazit náhled něčeho, pak silnějším stisknutím přejdete do celé aplikace. U Haptic Touch musíte klepnout a podržet, abyste se podívali, a dalším klepnutím se zobrazí.

Další informace o 3D Touch v našem článku Při používání 3D Touch dává smysl!

Haptická zpětná vazba z tlačítka Domů pro váš iPhone

Navzdory tomu, jak to vypadá a vypadá, tlačítko Domů na iPhonu 7, iPhone 8 a iPhone SE (2. generace) vůbec není mechanickým tlačítkem. Místo toho je to dotyková podložka, která využívá haptickou zpětnou vazbu, aby se cítila jako tlačítko klepnutí.

Vyzkoušejte si to sami tím, že se pokusíte kliknout na tlačítko Domů, když je váš iPhone vypnutý. Zjistíte, že pocit kliknutí zmizel a tlačítko se vůbec nepohybuje.

Apple provedl tuto změnu, protože mechanická tlačítka jsou časem náchylná k opotřebení. Díky softwarovému tlačítku může dojít k menšímu opotřebení, díky čemuž bude váš iPhone odolnější.

Pokud se vám nelíbí, jak se toto tlačítko Home cítí, můžete změnit sílu haptické zpětné vazby v nastavení iPhonu:

 1. Jít do Nastavení> Obecné> Tlačítko Domů.
 2. Vyberte si požadovanou sílu haptické zpětné vazby 1 být nejslabší a 3 být nejsilnější.

Vynutit restartování iPhonu pomocí softwarového tlačítka Domů

Pokud tlačítko Domů na vašem iPhone používá hmatovou zpětnou vazbu namísto mechanického kliknutí, musíte vynutit restart zařízení podle různých kroků. Toto je užitečný postup, pokud váš iPhone zamrzne nebo přestane reagovat.

Starší iPhony můžete restartovat podržením tlačítka Domů tlačítkem Spánek / Probuzení. Ale protože tlačítko Domů nefunguje, pokud software zamrzne, musíte místo toho použít tlačítka hlasitosti.

Na iPhone 8 nebo novějším: Rychle stiskněte a uvolněte Zvýšit hlasitost, pak Snížit hlasitost, poté stiskněte a podržte Boční tlačítko, dokud se váš iPhone nerestartuje.

Na iPhone 7: Stiskněte a podržte Snížit hlasitost tlačítko a Boční tlačítko, dokud se váš iPhone nerestartuje.

Haptic Touch nefunguje pro oznámení iPhone SE

Společnost Apple přidala Haptic Touch k druhé generaci iPhonu SE, který je vyroben podle modelu iPhone 8. Nezahrnuje však všechny funkce Haptic Touch, které jsou k dispozici na jiných zařízeních.

Nejviditelnější je, že Haptic Touch nefunguje na oznámeních na uzamčené obrazovce na iPhone SE (2. generace).

Jiné iPhony vám umožňují nahlédnout do náhledu vašeho oznámení klepnutím a podržením na něm pomocí Haptic Touch na uzamčené obrazovce. Když se však pokusíte stejný trik na iPhonu SE (2. generace), nic se neděje.

Apple to popsal jako očekávané chování, což naznačuje, že Apple v budoucnu neplánuje přidat tuto funkci do iPhone SE. A to navzdory skutečnosti, že Haptic Touch funguje na jiných místech zařízení.

Pokud máte iPhone SE, můžete si i nadále zobrazit oznámení na uzamčené obrazovce přejetím prstem doprava a klepnutím Pohled namísto.

Vybíjí haptická zpětná vazba baterii mého iPhone?

Není zbytečné se obávat haptické zpětné vazby, která vybíjí baterii iPhonu. Koneckonců, Taptic Engine je extra malý motor, který váš iPhone potřebuje, aby fungoval společně se vším ostatním.

Apple navrhl Taptic Engine tak, aby byl co nejefektivnější. Může dojít k mírnému zvýšení výdrže baterie deaktivací haptické zpětné vazby, ale pravděpodobně to nebude nic významného.

Chcete-li deaktivovat haptickou zpětnou vazbu, postupujte podle níže uvedených pokynů.

Vypnutí haptické zpětné vazby na vašem iPhone

Zatímco mnoho lidí si užívá haptické zpětné vazby, jiným připadá rušivé a otravné. Zakázání haptické zpětné vazby může také mírně zlepšit životnost baterie iPhonu.

Bohužel neexistuje způsob, jak vypnout haptickou zpětnou vazbu pro váš iPhone, aniž byste ztratili také další funkce. Pokud to ale přesto chcete deaktivovat, níže naleznete několik způsobů, jak to provést.

V nastavení vypněte System Haptics

 1. Jít do Nastavení> Zvuky a haptika.
 2. Přejděte dolů a vypněte Systémová haptika.

Tím se deaktivuje část haptické zpětné vazby na váš iPhone, ale ne celá. Nejpozoruhodnější je, že přestanete pociťovat zpětnou vazbu při ladění nastavení nebo chybném přístupovém kódu.

Chcete-li se dozvědět více o iPhone System Haptics a o tom, kde je najdeme, podívejte se na náš přehled iPhone System Haptics.

Vypněte všechny vibrace na vašem iPhone

Deaktivace výše uvedené System Haptics nezastaví haptickou zpětnou vazbu při používání 3D Touch, Haptic Touch nebo jiných funkcí na vašem iPhone. Pokud se chcete zbavit veškeré haptické zpětné vazby, musíte vypnout všechny vibrace iPhonu.

To znamená, že váš telefon již nebude vibrovat, když dostanete telefonní hovor nebo textovou zprávu. Nebude to ani vibrovat u nouzových upozornění, proto to před deaktivací pečlivě zvažte.

Pokud jste si jisti, že chcete na svém iPhone vypnout všechny vibrace a haptickou zpětnou vazbu, přejděte na následující nastavení:

 1. Jít do Nastavení> Usnadnění> Dotkněte se.
 2. Přejděte dolů a deaktivujte Vibrace.

Budoucnost haptické zpětné vazby

Svět se ubírá směrem k chytrým telefonům a tabletům s menším počtem mechanických tlačítek - v podstatě se stává responzivním plochým sklem. Haptická zpětná vazba je zásadní pro udržení hmatového prvku v těchto zařízeních, což nám umožňuje cítit, co se děje na obrazovce, a také to vidět.

Tato technologie je stále relativně mladá, takže vám může být odpuštěno, že ji považujete za otravnou a chcete vypnout haptickou zpětnou vazbu na vašem iPhone. Ale věříme, že to má v budoucích technologiích vzrušující potenciál.

Představte si, že kreslíte na svém iPadu a máte pocit, že kreslíte na papír, kov nebo dřevo, v závislosti na vašem nastavení haptické zpětné vazby.

Stejně jako se Apple a další technologické společnosti v současné době chlubí svými rozlišeními obrazovky, jednoho dne se mohou pochlubit také schopnostmi haptické zpětné vazby. Představujeme zařízení, která jsou zaměřena na zapojení dalších smyslů k vytvoření úplného a přirozeného zážitku.

Haptická zpětná vazba má určitě před sebou vzrušující budoucnost. Ale ještě to tam není. I když vám haptická zpětná vazba sama o sobě nepřipadá nepříjemná, můžete se naštvat, pokud nefunguje správně. Podívejte se do našeho průvodce řešením problémů s haptickou zpětnou vazbou, který vám pomůže vyřešit běžné problémy.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found