Proč byste neměli kalibrovat baterii v iPhonu, iPadu nebo iPodu

Kalibrace baterie je mýtus. Alespoň to může být v dnešní době. Jedná se o památku doporučení pro starší baterie na bázi niklu. Baterie ve vašem iPhonu nebo iPadu však používá lithium-iontový akumulátor a jeho kalibrace není dobrý nápad.

Když mluvíme o kalibraci baterie, máme na mysli její úplné nabití na 100% a její vybití na nulu. Myšlenka je, že tím naučíte svůj iPhone, iPad nebo iPod, kolik energie pojme baterie, což vašemu zařízení umožní využít ji co nejlépe.

Bývaly doby, kdy společnost Apple doporučovala každý měsíc kalibrovat baterii vašeho zařízení. Už ne.

V dnešní době je nejen zbytečné kalibrovat baterii v iPhonu, iPadu nebo iPodu, ale je to naprosto škodlivé.

V tomto příspěvku jsme vysvětlili, proč tomu tak je. A co je důležitější, dali jsme vám tipy umět slouží k prodloužení životnosti baterie iPhonu, iPadu nebo iPodu.

Co je špatného na kalibraci baterie v iPhonu, iPadu nebo iPodu?

Abychom pochopili, proč je špatný nápad kalibrovat váš iPhone, iPad nebo iPod, musíte vědět něco o lithium-iontové baterii uvnitř.

Zařízení iPhone, iPad a iPod touch používají lithium-iontové baterie.

Vaše baterie má životnost

Každá baterie má životnost. Na začátku tohoto života uloží plné nabití, které označujeme jako jeho maximální kapacitu. Jak baterie stárne, její maximální kapacita se zmenšuje a zmenšuje ve srovnání s dobou, kdy byla nová. Nakonec tato baterie zemře.

Lithium-iontová baterie v iPhonech, iPadech a iPodech se nabíjí rychleji, vydrží déle a zabírá méně místa než baterie předchozích generací. Ale stále stárne s používáním. Když jsou vašemu zařízení dva roky, baterie nevydrží tak dlouho, jako když byla úplně nová.

Apple ve skutečnosti očekává, že se baterie iPhone po 500 nabíjecích cyklech sníží na 80% své maximální kapacity. To je vlastně docela dobré. A u iPadu můžete i po 1000 nabíjecích cyklech očekávat 80% jeho maximální kapacity.

Ale nakonec tyto baterie zemřou. Všichni ano.

Po několika letech používání se maximální kapacita mé baterie pro iPhone 6S snížila na 74%.

Co je to nabíjecí cyklus?

Jeden nabíjecí cyklus znamená využití 100% kapacity baterie, ale nemusíte ji používat najednou. Pokud baterii vybijete z plného nabití na 50%, to se rovná polovině nabíjecího cyklu. Chcete-li vyčerpat celý nabíjecí cyklus, musíte to udělat dvakrát.

Není třeba plně nabíjet váš iPhone, iPad nebo iPod. Před opětovným připojením není nutné ji úplně vypustit na nulu. Rada společnosti Apple zní: „Nabijte lithium-iontovou baterii Apple, kdykoli budete chtít.“ Nechte nabíjecí cykly fungovat samy.

Vaše baterie nemá ráda extrémy

Lithium-iontová baterie na vašem iPhonu nebo iPadu tedy stárne, jak ji budete používat. Tomu se nelze vyhnout. Nelze se vyhnout extrémním situacím, do kterých můžeme naše zařízení vložit a které tak rychle zrychlují proces stárnutí.

Mám na mysli extrémní úrovně nabití a extrémní teploty. Vaše baterie se nelíbí ani jednomu z nich.

Co je extrémní úroveň nabití?

„Extrémní úroveň nabití“ označuje 100% nebo 0% nabití. Když lithium-iontová baterie vydrží příliš dlouho na 100% nabití, sníží se její maximální kapacita. A když lithium-iontová baterie dosáhne absolutní nuly, udržuje znovu nabití.

Pro zdraví baterie je špatné nechat zařízení bez napájení.

Apple navrhuje svůj software tak, aby obsahoval vyrovnávací paměť kolem baterie. Když tedy vaše zařízení říká, že je baterie 100% nabitá, není to tak. Než se dostane tak daleko, přestane se nabíjet.

Podobně, když se váš iPhone, iPad nebo iPod vypne z důvodu vybití baterie, ve skutečnosti v ní stále zbývá trochu nabití. Takto se zobrazí ikona nízké spotřeby, když ji zkusíte znovu zapnout.

Jak se úroveň nabití vybíjí ještě více, ikona nízké spotřeby se přestane zobrazovat, ale Apple tam stále nechal vyrovnávací paměť. Pokud necháte svůj iPhone nebo iPad dostatečně dlouho bez napájení, nabíjení nakonec dosáhne absolutní nuly. A pak je vaše baterie hotová.

Co je extrémní teplota?

Lithium-iontová baterie ve vašem iPhonu nebo iPadu je nejšťastnější mezi 0 ° až 35 ° C (32 ° až 95 ° F). Když se okolní teplota kolem vašeho zařízení zvýší na 95 ° F nebo na 32 ° F, klasifikujeme ji jako extrémní teplotu.

Čím dále mimo tento rozsah se dostane, tím horší je to pro vaši baterii. Tyto teploty mohou nenávratně snížit maximální kapacitu baterie a zkrátit její životnost.

Vaše zařízení se snaží chránit vypnutím při extrémních teplotách. Jednou jsem se ocitl v -20 ° F a můj iPhone se vypínal každých 20 sekund, takže jsem měl dost času na pořízení snímku. Ale ani tehdy se moje výdrž baterie nikdy nezotavila.

Apple říká, že vaše zařízení vydrží extrémnější teploty, když je vypnuté v úložišti.

Jak to souvisí s kalibrací mé baterie pro iPhone nebo iPad?

Obecně řečeno, když se lidé pokoušejí kalibrovat baterii pro iPhone, iPad nebo iPod, dělají mnoho z těchto věcí, které se lithium-iontovým bateriím nelíbí.

Nejprve ho nechají nabíjet dlouho poté, co dosáhne 100%, ve snaze vtlačit do baterie co nejvíce energie. Baterie se nejen nelíbí takové vysoké nabití po dlouhou dobu, ale riskujete také přehřátí zařízení.

Někteří lidé se rozhodli vypálit baterii svého zařízení co nejrychleji.

Lidé to dělají rozjasněním obrazovky, rozsvícením baterky a přehráváním videí ve smyčce. Je to bolestivé plýtvání jedním z vašich omezených nabíjecích cyklů.

Když iPhonu, iPadu nebo iPodu konečně dojde energie, uživatel jej může dokonce nechat bez napájení co nejdéle. Hlavním důvodem je vybít zařízení co nejvíce, než jej znovu připojíte.

Každý krok v tomto procesu kalibrace bohužel pracuje zkrátit životnost baterie iPhonu, iPadu nebo iPodu, neprodlužujte ji.

Není nutné ani žádoucí kalibrovat baterii iPhonu jednou za měsíc!

Bývalo to tak, že vyčerpání baterie iPhonu, iPadu nebo iPodu na 0% a následné nabití až na 100% bylo dobrým řešením a Apple doporučil postup. Ale už ne! Společnost Apple nedoporučuje, aby uživatelé kalibrovali své baterie již několik let.

Nejlepším řešením je ve skutečnosti plně nabít iDevice jednou denně.

Proč tedy lidé stále doporučují kalibraci mé baterie pro iPhone nebo iPad?

Lidé doporučují kalibrovat baterii iPhonu nebo iPadu kvůli jednoduchým nedorozuměním. Před deseti lety dal Apple stejná doporučení.

Doporučili uživatelům plně nabít a vybít baterii alespoň jednou za měsíc. Bylo rozumné o tom přemýšlet: Chcete-li udržet baterii aktivní, použijte ji nebo ji ztraťte!

Mnoho lidí navíc používá kalibraci baterie jako řešení softwarových problémů: neočekávané vypnutí, nesprávné hodnoty baterie nebo nespolehlivé nabíjecí cykly. To vše lze opravit obnovením zařízení, aniž by došlo k poškození zdraví baterie.

Existuje důvod, proč společnost Apple již nedoporučuje kalibrovat baterii ve vašem iPhonu, iPadu nebo iPodu. Je to špatné pro zdraví baterie. Představují dokonce novou funkci, která zabrání nabíjení baterie na 100%, když to nepotřebujete.

Fakta jsou jednoduchá: Technologie se posunula dál a my bychom měli také.

A co všechny osobní anekdoty

I když lidé stále poukazují na výhody kalibrace baterie, osobní anekdoty nejsou spolehlivým měřítkem.

Provedl někdo z těchto lidí vědecky přesný test? Koupili si druhé kontrolní zařízení, které by mohli použít bez kalibrace baterie pro srovnání? Zajistili, že k prodloužení životnosti baterie nepřispívají další vnější faktory?

Můžete si být jisti, že Apple tyto testy provedl. A můžete si být jisti, že kdyby zjistili, že by bylo dobré kalibrovat baterii pro váš iPhone, iPad nebo iPod, stále by to bylo jejich doporučení. Ale není.

A Apple v tom není sám. Poradí také Google, Samsung a další výrobci smartphonů proti pravidelné pravidelné nabíjení a vybíjení baterie!

Společnost Samsung nabízí na svých webových stránkách také mnoho dalších tipů pro úsporu energie.

Jak mohu zachovat zdraví své baterie pro iPhone nebo iPad?

Bez kalibrace baterie v iPhonu, iPadu nebo iPodu existuje ještě spousta dalších věcí, které můžete udělat, abyste udrželi zdravou životnost baterie. Některé z těchto věcí pravděpodobně již děláte, aniž byste si uvědomili, že je to dobré pro vaši baterii.

1. Udržujte svůj software aktualizovaný

Apple neustále pracuje na zlepšování výdrže baterie prostřednictvím iOS a iPadOS, operačního softwaru pro váš iPhone, iPad a iPod touch. Spousta předchozích verzí se zaměřila na použití menší energie nebo na to, aby vám výkon, který máte, vydržel ještě déle.

Jak jsme již zmínili, iPadOS a iOS 13 budou dokonce obsahovat funkci, která zastaví nabíjení baterie na 100% příliš rychle. To by mohlo udělat zázraky pro zlepšení životnosti našich zařízení.

Když své zařízení neustále aktualizujete, vždy těžíte z nejnovějších vylepšení. Chcete-li aktualizovat svůj iPhone, iPad nebo iPod, připojte se k internetu a v Obecném nastavení vyberte Aktualizace softwaru.

2. Udržujte zařízení na příjemné teplotě

Samozřejmě nemůžeme změnit počasí, ale je dobré si uvědomit, co jsme umět udržujte naše zařízení mimo extrémně vysoké nebo extrémně nízké teploty. I když si toto riziko uvědomíte, můžete se domnívat, že telefon ponecháte na slunci.

Běžným problémem uživatelů je, že se jejich zařízení během nabíjení přehřívá. To může být výsledkem použití neoficiálních napájecích adaptérů a nabíjecích kabelů. Zkuste použít ty, které byly dodány se zařízením, nebo se alespoň ujistěte, že mají certifikaci MFi.

Během nabíjení také zvažte vyjmutí iPhonu nebo iPadu z pouzdra. Spousta špatně navržených pouzder neumožňuje dostatečné proudění vzduchu, aby bylo zařízení v chladu.

Nakonec, pokud používáte bezdrátové nabíjení, nezapomeňte iPhone umístit do středu nabíjecí podložky. Pokud je mimo střed, musí technologie pracovat mnohem tvrději, což často vede k přehřátí a dlouhodobému poškození baterie.

3. Baterii úplně nenabíjejte ani nevybíjejte

Pokud můžete pomoci, nenechte baterii zemřít. Podobně nabijte pouze 100%, když ten den skutečně potřebujete delší výdrž baterie. Obě tyto extrémní úrovně nabití vybírají daň z baterie a zkracují její životnost.

To je přesně důvod, proč není dobrý nápad kalibrovat baterii iPhonu, iPadu nebo iPodu.

Tesla nabízí podobné rady pro své majitele elektrických vozidel. Doporučujeme uživatelům účtovat autům pouze 80% za standardní použití. Je to také myšlenka, která stojí za novou funkcí optimalizovaného nabíjení baterie společnosti Apple.

4. Uložte zařízení s 50% poplatkem

Váš iPhone, iPad nebo iPod je nejšťastnější s přibližně 50% nabitím, ne příliš a ne příliš málo. Pokud zařízení delší dobu neplánujete používat, před uložením baterii nabijte nebo vybijte na 50%.

Akumulátor byste neměli nechat 100% nabitý po dlouhou dobu, protože jeho tlak snižuje maximální kapacitu. A pokud skladujete zařízení s nízkým nabitím, riskujete, že se vybije na absolutní nulu, také to není dobrý nápad.

Apple doporučuje dobít vaše zařízení na 50% každých šest měsíců.

5. Nenechávejte zařízení navlhnout

Myslím, že mnozí z nás sní o věku, kdy jsou všechna naše zařízení vodotěsná, a přestože se přibližujeme této fantazii, ještě tam nejsme. Od iPhone 8 je každý nový iPhone od Apple odolný vůči vodě. Ale to není totéž jako vodadůkaz.

Voděodolné zařízení může stále utrpět poškození kapalinou. Pokud mu můžete pomoci, chraňte svá zařízení před deštěm a určitě s nimi neplávejte. Poškození kapalinou je velmi špatné pro téměř všechny součásti zařízení, zejména pro baterii.

6. Pokuste se obecně použít méně energie

Zjistěte, co využívá nejvíce energie, z nastavení baterie.

Náš konečný návrh se mnohem snáze řekne, než udělá: Použijte méně energie.

S každým nabíjecím cyklem má baterie ve vašem iPhonu, iPadu nebo iPodu o něco kratší životnost. Absolutně nejlepší věc, kterou můžete udělat pro prodloužení životnosti baterie, je najít způsoby, jak spotřebovat méně energie. Níže uvádíme několik návrhů, jak to provést.

Samozřejmě jde o kompromis. Znamená to změnit své návyky a případně vypnout některé z funkcí, které se vám na vašem zařízení líbí. Ne každý musí dodržovat všechny níže uvedené návrhy, ale každý z nich by vám mohl pomoci prodloužit životnost baterie.

Nejjednodušší způsob, jak spotřebovat méně energie, je častěji odkládat zařízení. Kromě toho vyzkoušejte některý nebo všechny níže uvedené návrhy.

Snižte jas obrazovky

Displej je jednou z nejvíce energeticky náročných částí vašeho zařízení. Snížením jasu můžete udělat hodně pro úsporu energie. To lze snadno provést z ovládacího centra nebo nastavení zobrazení a jasu.

Doporučujeme také zapnout automatický jas, pokud jste tak ještě neučinili. Otevřete aplikaci Nastavení a stažením dolů zobrazte vyhledávací lištu, zadejte „Automatický jas“ a vyhledejte ji v nastavení.

Místo mobilních dat použijte Wi-Fi

Wi-Fi je stále více a více prominentní, což je skvělé pro baterii, protože spotřebovává méně energie než mobilní data. Kdykoli je to možné, připojte se k síti Wi-Fi namísto mobilních dat.

Možná budete moci přejít na levnější kontrakt buňky v důsledku použití menšího množství dat.

Omezte svá oznámení

Vaše obrazovka se rozsvítí pokaždé, když přijde oznámení, ať už se na něj podíváte nebo ne. Vzhledem k tomu, že spousta z nás dostává více než 50 oznámení denně, může to být obrovský odběr energie!

Prohlédněte si nastavení oznámení a vypněte oznámení na uzamčené obrazovce pro co nejvíce aplikací. Pravděpodobně to pro některé věci samozřejmě stále chcete, ale snažte se to držet v základech.

Aktivujte režim nízké spotřeby

Režim nízké spotřeby vylepšuje několik nastavení, aby vaše zařízení spotřebovalo méně energie. Nemusíte čekat, až jej spotřebuje pouze 20% poplatek. Ve skutečnosti, pokud zapnete režim nízké spotřeby na začátku každého dne, možná nikdy nedosáhnete 20% bodu.

Zapněte režim nízké spotřeby z nastavení baterie nebo přidejte tlačítko do Control Center pro snadnější přístup. Můžete dokonce požádat Siri, aby to udělal za vás.

Vypněte aktualizaci aplikace na pozadí

Aktualizace aplikací na pozadí je funkce, která umožňuje aplikacím běžet na pozadí, aby mohly zobrazit aktualizovaný obsah a rychleji se otevírat. Jak můžete očekávat, je to skvělé pro vaše pohodlí, ale ne tak skvělé pro vaši baterii.

Toto je jedno z nastavení Režim nízké spotřeby se již vypne, ale můžete jej také trvale vypnout. Otevřete aplikaci Nastavení a tažením dolů zobrazte vyhledávací lištu. Zadejte „Obnovit aplikaci na pozadí“, vyhledejte funkci a vypněte ji.

Zapněte Omezit pohyb

Váš iPhone, iPad nebo iPod používá spoustu jemných animací k vytvoření úhledného a plynulého zážitku při používání zařízení. Patří sem například paralaxový efekt na tapetu nebo způsob, jakým se složky aplikací při otevírání vlní.

Ačkoli si tyto funkce možná nikdy nevšimnete, stále vám vybíjí baterii. Chcete-li animace vypnout a šetřit energii, otevřete Nastavení a vyhledejte Reduce Motion. Možná si ani nevšimnete rozdílu!

Zkontrolujte využití baterie

Vždy je užitečné zjistit, které aplikace ve vašem zařízení využívají nejvíce energie. Můžete tak učinit kdykoli z nastavení baterie na iPhonu, iPadu nebo iPodu.

Odtud uvidíte rozpis toho, jak byla vaše baterie používána za posledních 24 hodin nebo za posledních deset dní. Pečlivě prozkoumejte každou aplikaci v seznamu, abyste se rozhodli, zda stojí za to ji zachovat, s ohledem na to, kolik energie baterie spotřebuje.

Jaký je nejlepší způsob nabíjení iPhonu, iPadu nebo iPodu?

Dobití alternativy ke kalibraci baterie je dobití bezdrátové nabíječky, když ji potřebujete.

Rada společnosti Apple stále nabíjí vaše zařízení kdykoli chcete, jak dlouho chcete. Lithium-iontové baterie jsou flexibilnější než předchozí generace technologie baterií, takže se s nimi nemusíte tolik starat.

To znamená, že pokud si opravdu chcete zachovat životnost baterie, měli byste zvážit nabíjení zařízení málo a často, místo toho, abyste jej připojili přes noc. K tomu jsou obzvláště dobré bezdrátové nabíjecí podložky, protože se tak snadno používají.

Naše baterie jsou nejšťastnější při středním nabití, přibližně 40–60%. Čím blíže jej udržíte, tím lépe to bude pro vaši životnost baterie.

Pro většinu lidí není život v zóně 40–60% příliš praktický. A pokud to uděláte, musíte se také ujistit, že se vaše zařízení stále aktualizuje a pravidelně zálohuje na iCloud. Protože tyto akce jsou obvykle vyhrazeny pro noční nabíjení.

Ať už se vydáte jakoukoli cestou, nezvykněte si kalibrovat baterii iPhonu, iPadu nebo iPodu.

A co optimalizované nabíjení baterie v iPadOS a iOS 13?

Tato nadcházející funkce je navržena tak, aby prodloužila celkovou výdrž baterie vašeho iPhonu nebo iPadu. Funguje to tak, že se naučíte svou každodenní rutinu a optimalizujete nabíjecí cyklus

Pokud například iPhone běžně nabíjíte od 22:00 do 06:00 každou noc, není dobré, aby se baterie co nejrychleji dostala na 100% a pak seděla dalších šest hodin.

Díky optimalizovanému nabíjení baterie váš iPhone čeká s 80% nabitím do poslední hodiny, než jej obvykle použijete. To je mnohem lepší pro životnost baterie, protože příliš mnoho času stráveného na 100% snižuje vaši maximální kapacitu.

Pokud máte iPadOS nebo iOS 13, zapněte tuto funkci v části Stav baterie v nastavení Baterie. Když používáte optimalizované nabíjení baterie, na uzamčené obrazovce se zobrazí oznámení. Toto oznámení můžete kdykoli klepnutím vypnout.

Oznámení vám sdělí, kdy je naplánováno dokončení nabíjení vašeho zařízení.

Stále plánujete kalibraci baterie na iPhonu, iPadu nebo iPodu? Určitě ne po průzkumu tohoto příspěvku! Dejte nám vědět své myšlenky v komentářích a neváhejte se podělit o své vlastní tipy a triky pro udržení životnosti baterie vašich zařízení.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found