Kupujete si použitý MacBook? Základní tipy, které je třeba zvážit

Nákup použitého Macbooku se velmi liší od nákupu použitého počítače se systémem Windows. Zatímco mnoho lidí pravidelně obnovuje své počítače a notebooky se systémem Windows, fanoušci Mac jsou obvykle s upgrady pomalí. Macy a zejména MacBooky jsou postaveny pevněji a vysoká kvalita těchto strojů je stěží bod, který vyžaduje diskusi nebo debatu.

Když Apple vydá nový Macbook a Macbook Pro, budete často schopni zajistit docela dobré dohody, pokud kupujete použitý MacBook. Vzhledem k tomu, že nový Macbook byl ohlášen nedávno as pověstmi o možném obnovení MacBooků Pro včas na červnové konferenci, je to vynikající příležitost nakupovat použité Macbooky.

V tomto článku pojednáváme o několika základních věcech, které je třeba vzít v úvahu při získávání použitého Macbooku. Tipy jsou rozděleny do dvou odlišných kategorií, Hardware a Software.

Před zakoupením proveďte tyto testy na jakémkoli použitém počítači Mac

  1. Spusťte jej odpojený a podívejte se, jak baterie drží
  2. Zkontrolujte, zda WiFi a Bluetooth fungují správně
  3. Pokud je to možné, zkontrolujte fyzický stav baterie
  4. Zkontrolujte stav pevného disku pomocí nástroje Disk Utility nebo podobného nástroje
  5. Otestujte všechny porty USB pomocí flash USB Thumb Drive a Thunderbolt nebo FireWire a zkontrolujte tyto porty
  6. Zkontrolujte mrtvé pixely na displeji
  7. Spusťte test hardwaru
  8. Pokud má Mac kombinovanou jednotku DVD / CD, otestujte disk DVD nebo CD
  9. Ujistěte se, že sériové číslo na pouzdru odpovídá číslu v systému

Nákup použitého Macbooku: Hardware

Ačkoli se mnozí z nás pokouší zajistit dohodu prostřednictvím obvyklých podezřelých, jako je váš místní craigslist nebo eBay, je důležité mít možnost prozkoumat fyzický stav Macbooku. Některé aspekty nejsou z obrázků nebo videí zcela patrné. Pokud můžete zařízení pečlivě prozkoumat, zkuste Macbook zavřít a poté jej otevřít, abyste se ujistili, že na Macbooku nejsou uvolněné závěsy. To by vás mohlo stát desetník, kdybyste jej museli odvézt do opravny a vyměnit vadné závěsy.

Dalším důležitým aspektem z hlediska hardwaru je prozkoumání všech externích portů MacBooku. Ujistěte se, že jsou tyto porty funkční a čisté. Hledejte také jakékoli velké důlky na povrchu stroje. Malé promáčknutí způsobené běžným opotřebením jsou v pořádku, ale pokud uvidíte větší prohlubeň na těle, může to znamenat vážné vnitřní problémy.

Sériové číslo

Toto číslo je dalším důležitým aspektem stroje, který kupující často přehlíží. Je důležité zkontrolovat sériové číslo Macbooku. Toto číslo se nachází na spodní straně Macbooku směrem k závěsu. Porovnejte sériové číslo, které vidíte na povrchu stroje, s číslem v softwaru. Klikněte na > O tomto počítači Mac. Poslední pole zobrazuje sériové číslo. Ujistěte se, že zde zobrazené sériové číslo je stejné jako sériové číslo vytištěné na povrchu zařízení.

Sériové číslo je také důležitým aktivem, pokud jde o sledování servisních a záručních informací Macbooku, který se pokoušíte zakoupit. Pokud je notebook starý několik let, je pravděpodobné, že na něj může být poskytována záruka nebo dohoda o péči Apple. Chcete-li zjistit tyto informace, klikněte na kontrolu pokrytí na webu Apple. Zadejte sériové číslo do vstupního pole a ověřte, zda aktuální vlastník zakoupil Mac přes Apple. Pokud na zařízení zbývá nějaká záruka, zobrazí tyto informace zde.

Pokud má Mac pokrytí AppleCare, požádejte vlastníka, aby vám toto pokrytí přenesl.

Ve většině případů může původní vlastník převést vlastnictví plánu AppleCare na Macu. Pokud však původní vlastník platí za tarif AppleCare měsíčně, nelze měsíční tarif převést na nové Apple ID.

Další informace o přenosu plánů Apple Care najdete v tomto článku: Jak přenést plán AppleCare + do nového zařízení

Diagnostika a test hardwaru Apple

Dalším krokem je provedení hardwarového testu v počítači. Apple Hardware Test (AHT) obsahuje sadu diagnostiky, která ověřuje hardware vašeho počítače. Je to skvělý způsob, jak vyloučit problém s hardwarem při odstraňování problémů s počítačem. Při spuštění nástroje Apple Diagnostics (nazývaného také Apple Hardware Test) na notebooku Mac se ujistěte, že jste připojeni ke zdroji střídavého proudu.

Před provedením testu hardwaru odpojte všechna externí zařízení, jako jsou USB disky atd. Připojená k MacBooku. Pokud můžete, ujistěte se, že při pokusu o AHT provádíte rozšířené testování na rozdíl od nezbytného testování.

Stav baterie

To je další důležitý aspekt, který by měl člověk trochu zabrat, než se pustí do sladkého řešení. Výměna baterií může být nákladná záležitost. Chcete-li vyhodnotit stav baterie zařízení, můžete kliknout na Aplikace> Obslužné programy> Systémové informace. Na obrazovce Systémové informace klikněte na „Napájení“ a vyhledejte stav a počet cyklů v části Informace o zdraví. Ujistěte se, že stav říká Normální, a v zařízení zbývá dostatečný počet. Například v tomto případě je baterie v polovině své životnosti. Můžete kliknout na následující odkaz Apple, který vám ukáže maximální počet cyklů baterie na základě různých modelů Macbooků. V tomto modelu Macbook Pro z roku 2010 je maximální počet 1000 cyklů a my máme 429 cyklů.

Dobrá náhradní baterie vám snadno vydělá 50 $ plus mzdové náklady na její výměnu, pokud nejste opatrní. Jelikož mluvíme o hardwaru, je také dobré se ujistit, že počítač má alespoň 8 GB RAM pro slušné uživatelské prostředí.

Fotoaparát MacBook

Nejlepším způsobem, jak zkontrolovat, zda fotoaparát na Macbooku funguje, je otevřít Photobooth v počítači. Můžete také použít aplikaci Facetime a zjistit, zda je kamera v provozním stavu. Pokud se zobrazí zpráva „Není připojená kamera“, může to znamenat problémy s kamerovou jednotkou a může být nutné ji prozkoumat.

Zvuk / zvuk 

Zvuk počítače Mac je dalším aspektem hardwaru zařízení, který byste si určitě měli vyzkoušet. Ujistěte se, že fungují nejen interní reproduktory zařízení, ale funguje i port pro sluchátka. Připojte sluchátka a pro jistotu vyzkoušejte port.

Nyní, když jsou zkoumány základní hardwarové funkce, včetně vzhledu, zraku, srdce a zvuku, se další kroky zaměřují na některé softwarové aspekty zařízení.

Nákup použitého Macbooku: Software

Je důležité, abyste se ujistili, že prodejce odstranil svůj účet iCloud z Macbooku. Věnujte zvláštní pozornost Najít můj Mac funkce, abyste se ujistili, že byla deaktivována.

Mnoho uživatelů chrání svůj Macbook další vrstvou zabezpečení pomocí hesla firmwaru. Ujistěte se, že prodejce odstranil heslo firmwaru. Zkuste spustit počítač pomocí příkazu pro obnovení r a vyvolat heslo firmwaru, pokud je k počítači přidruženo. Další podrobnosti týkající se hesla firmwaru najdete na webu společnosti Apple.

Resetování PRAM a NVRAM je vždy dobrým krokem při testování staršího stroje. Někdy může být nutné provést reset SMC, pokud existují podivné problémy s podsvícením displeje nebo klávesnice.

Kde nakupovat použitý MacBook

Obchod Apple je dobrým místem k hledání repasovaných jednotek za výhodné ceny. Apple říká, že veškerý jeho renovovaný hardware je testován a certifikován se standardní 1letou zárukou. SquareTrade je další internetový prodejce, který prodává záruky na produkty Mac a další elektronické produkty. Vždy je můžete zkontrolovat.

Druhým online prodejcem se silnou reputací v podnikání Mac je Powermax. Podívejte se na jejich stránky, zda nemají nějaké výhodné nabídky. Mají docela slušný inventář, pokud jde o použité Macy a Macbooky. K dispozici je také Mac Mall a Mac of All Trades. V minulosti jsme také zkoušeli Small Dog Electronics a máme rádi jeho zákaznický servis.

Craiglist nebo podobný

Pokud se rozhodnete pokračovat v této dohodě na Craigslistu, ujistěte se, že prodejce je místní, abyste mohli zkontrolovat stav MacBooku před jeho skutečným nákupem. A když je cena příliš dobrá na to, aby to byla pravda, je to pravděpodobně podvod. Minimálně při nákupu od třetích stran nekupujte Mac nebo MacBook, aniž by vám prodejce poskytl jasnou dokumentaci o řetězci vlastnictví, který se vrací k původnímu prodejci / kupujícímu.

Pokud se s prodejcem setkáte osobně a platíte v hotovosti, tato osoba ví, že máte v kapse spoustu peněz. Buďte tedy chytří a vezměte přítele (nebo dva) a setkejte se na veřejném místě. Nerobte žádné výjimky. Pokud vás prodejce na veřejném místě nesetká, je to dost problém. Odcházejte, žádný uprchlík a najděte jiného prodejce.

Navíc buďte připraveni odejít. A zeptejte se spousty otázek, například - kdy jste si je koupili sami? Proč to prodáváte? Zeptejte se e-mailem, položte tyto STEJNÉ otázky telefonicky a položte tyto STEJNÉ otázky osobně. Proč? Pokud tato osoba lže, pravděpodobně bude mít jiný příběh, když bude několikrát položena stejná otázka.

Pokud vám prodávající neposkytne své telefonní číslo nebo navrhne způsob platby, jako je Western Union, Paysafe nebo Moneybookers, šlapejte lehce. Rovněž vás žádáme, abyste byli opatrní, pokud je prodejce v cizí zemi. Často najdete e-maily, které naznačují, že prodejce navrhuje využít přepravní službu třetí strany. Například „Interparcel vám doručí Macbook, obdrží vaši platbu a já dostanu platbu za Macbook až poté, co jim k tomu dáte pokyn. Zaplatím poštovné “. Nejlepší řešení je takové, kde si můžete stroj sami prohlédnout. Za druhé, vaše zdroje by měly být poskytovány renomovanými online prodejci, kteří jsou tu už roky.

Důvěřujte svým vnitřnostem!

Pokud se vše neshoduje správně, i když je cena úžasná, jděte pryč. Pokud to prostě není správné, nekupujte to. Důvěřujte svým vlastním instinktům.

Používáte MacBook, co soukromí?

Pokud jste pokračovali a našli jste skvělou nabídku a prodejce a nyní máte nový MacBook nebo Mac pro vás, dalším krokem je jeho nastavení jako vlastního. V závislosti na tom, kde a od koho jste jej zakoupili, možná budete muset provést několik dalších kroků.

Pokud máte obavy z toho, že by prodejce mohl získat jakékoli vaše osobní a soukromé informace, proveďte v počítači Mac obnovení továrního nastavení, pokud tak již prodejce neprovedl. V tomto článku najdete podrobné kroky, jak to udělat. Důrazně vám doporučujeme, pokud to prodejce nedokončil. Po obnovení továrního nastavení proveďte upgrade na požadovanou verzi macOS nebo OS X.

souhrn

Doufáme, že ukazatele uvedené v tomto článku vám poslouží jako dobrý výchozí bod k prozkoumání, než si na použitém Macbooku naservírujete sladkou nabídku. A pamatujte, že pokud vám prodejce nemůže poskytnout původní účtenku nebo obal MacBooku se sériovým číslem, vypovídá to o stavu MacBooku.

Pokud si myslíte, že nám chybí některé z dalších standardních testů, neváhejte se o ně podělit v komentářích níže.

Poslední příspěvky