Může můj iPhone, iPad nebo iPod dostat virus?

S internetovým věkem přišla hrozba počítačových virů. Parazitické kousky softwaru, které ve vašem systému způsobí zmatek. Pro počítače je běžné používat antivirový software, ale co viry na vašem iPhonu, iPadu nebo iPodu?

V dnešní době používá iPhone více lidí než počítačů, což z nich určitě dělá cíl pro kybernetické útoky. Přestože hackeři mohou snít o viru pro iPhony, iPady a iPody, je známo, že téměř žádný neexistuje, a nestojí za to, abychom ho vytvořili.

Viry a jiné formy malwaru nemohou na vašich mobilních zařízeních Apple prosperovat stejně jako na jiných platformách. Apple navrhl základy iOS a iPadOS, aby byly zabezpečeny proti kybernetickým hrozbám, a odvedly skvělou práci!

Proč neexistují žádné viry pro iPhony, iPady a iPody?

Apple navrhuje software na základě přístupu „obezděná zahrada“. To znamená, že každá aplikace ve vašem zařízení je oddělena od operačního softwaru a dalších aplikací. Mohou spolu komunikovat pouze prostřednictvím úzkých oken, která Apple pečlivě reguluje.

Výsledkem je, že software ve vašich zařízeních Apple je omezenější, než by byl ve Windows nebo Androidu. U společnosti Apple je často méně přizpůsobitelnosti a je k dispozici méně aplikací.

Je to běžná stížnost, ale tato omezení také chrání zařízení Apple před viry a malwarem. Nešťastný software se také nemůže dostat přes zahradní stěny, takže se nedokáže replikovat nebo poškodit váš systém.

Zahradní stěny Apple jsou vysoké a neproniknutelné počítačovými viry. Obrázek Little Visuals na Pexels.

Je opravdu nemožné dostat virus na můj iPhone, iPad nebo iPod?

Pokud vaše zařízení není jailbreaknuté, o čemž se budeme zabývat za chvíli, je neuvěřitelně nepravděpodobné, že na vašem iPhone, iPadu nebo iPodu dostanete virus nebo malware. Může to být také nemožné.

Podle Marca Rogerse, prvního člověka, který prolomil systém Apple Touch ID a technického poradce pro tuto show Pane Robote„„ Existuje tak malé riziko [získání viru na vašem iPhone] jako žádné. “

Omezená možnost, že viry a malware zůstanou, je vyhrazena pro vysoce hodnotné národní cíle, protože úsilí a náklady potřebné k jejich vytvoření jsou k dispozici pouze vládám.

Proč mi iPhone, iPad nebo iPod říká, že obsahuje virus?

Tato upozornění jsou phishingové podvody, měli byste kartu zavřít a ignorovat je.

Protože je tak nepravděpodobné, že by vaše zařízení Apple dostalo virus, Apple nikdy nenaprogramoval upozornění, aby vám o nich řekl. Cokoli, co vypadá jako upozornění od společnosti Apple, ale varuje před viry na vašem iPhone, iPadu nebo iPodu, je podvod.

Nezbední vývojáři navrhují internetová vyskakovací okna a reklamy v aplikaci, které napodobují systémová upozornění na vašem iPhonu, iPadu nebo iPodu. Toto je phishing. Dělají to proto, aby vás přesvědčili, abyste sledovali odkaz nebo si stáhli aplikaci; plánují vydělat peníze nebo získat data od vás.

Apple varuje před těmito falešnými upozorněními a dalšími phishingovými podvody na svých webových stránkách podpory.

Jaký je rozdíl mezi virem a malwarem?

Počítačový virus je software, který se replikuje do kódu ve vašem zařízení. Lidé vytvářejí počítačové viry z nejrůznějších důvodů, z nichž žádný není dobrý. Jakmile je váš počítač napaden virem, je obtížné jej odstranit.

Malware se vztahuje na všechny malicious softvýrobky. Jedná se o zastřešující pojem, který pokrývá mnoho špatných druhů softwaru, včetně virů. Malware může také odkazovat

 • trojské koně, které se maskují jako normální software a dostávají se do vašeho zařízení
 • červi, kteří se zavrtávají do vašeho počítače nebo sítě k provádění různých úkolů
 • adware, který automaticky doručuje reklamy do vašeho zařízení
 • spyware, který sleduje vaše chování a aktivity
 • a více.

Takže všechny viry jsou malware, ale ne všechny malware jsou viry.

Může můj iPhone, iPad nebo iPod obsahovat malware?

Každá aplikace v App Store musí splňovat přísné požadavky společnosti Apple.

Bez útěku z vězení zařízení můžete instalovat software pouze z App Store. To je jediné místo, ze kterého by váš iPhone, iPad nebo iPod mohl stahovat malware.

Ale Apple pečlivě vetře každou aplikaci, než se vůbec dostane do App Store. A jedním z důvodů, proč to Apple dělá, je hledat malware. Cokoli vzdáleně podezřelého je odstraněno z App Store a není k dispozici ke stažení.

Samozřejmě z času na čas něco proklouzne sítí. Vyskytly se případy, kdy si malware našel cestu do App Store, a to buď jako nová aplikace, nebo únosem aplikací, které již byly k dispozici a byly dobře zkontrolovány.

Při neobvyklé příležitosti, kdy se to stane, ji Apple obvykle najde během několika dní a odebere aplikaci z oběhu. Vše, co musíte udělat, je udržovat vaše aplikace a operační software aktuální a nemusíte se ničeho obávat.

Co když útěk z vězení můj iPhone, iPad nebo iPod?

Když jailbreaknete svůj iPhone, iPad nebo iPod, odstraníte veškerá omezení, která jej chrání před viry a malwarem. Zděná zahrada se zhroutí a umožňuje aplikacím volně komunikovat mezi sebou a s operačním softwarem.

Lidé to dělají, aby mohli přizpůsobit své zařízení vzrušujícími způsoby, které Apple neumožňuje. Ale také to činí jejich zařízení náchylnými k útoku. Jediný známý malware pro iPhony, iPady nebo iPody je navržen tak, aby cílil na jailbroken zařízení.

Se zařízením jailbroken můžete stahovat aplikace odkudkoli - nejen z App Store. Díky tomu si malware snadno najde cestu na váš iPhone, iPad nebo iPod. Jakmile se tam malware dostane, může si dělat, kdekoli chce!

Není nutné říkat, že nedoporučujeme útěk z vězení vašeho zařízení. Pokud jste to již udělali, nejlepší pro vaši bezpečnost bude obnovení továrního nastavení.

Lidé jailbreakují své iPhony, iPady a iPody, aby odemkli zábavné funkce, jako je neuspořádaná domovská obrazovka. Obrázek z BGR.

Jak se vyhnout tomu, aby se na mém iPhonu, iPadu nebo iPodu nedostal virus nebo malware?

Pokud své zařízení neuděláte z útěku z vězení, vše, co musíte udělat, abyste se ochránili před malwarem, je udržovat vaše zařízení a všechny vaše aplikace aktuální.

Apple pravidelně vydává aktualizace pro iOS a iPadOS, které blokují nejnovější malware. Vývojáři aplikací také pravidelně vydávají aktualizace, aby zlepšili zabezpečení svých aplikací. Udržováním aktuálního zařízení pravděpodobně nikdy nedostanete virus ani malware.

Jak aktualizovat operační software na iPhonu, iPadu nebo iPodu:

 1. Zkontrolujte, zda je zařízení připojeno k internetu.
 2. Přejděte do Nastavení> Obecné> Aktualizace softwaru.
 3. Počkejte, až zařízení zkontroluje nové aktualizace.
 4. Stáhněte a nainstalujte všechny dostupné aktualizace pro iOS nebo iPadOS.

Jak aktualizovat aplikace na vašem iPhone, iPadu nebo iPodu:

 1. Zkontrolujte, zda je zařízení připojeno k internetu.
 2. Otevřete App Store a klepněte na Today v dolní části obrazovky.
 3. Klepnutím na ikonu vpravo nahoře přejděte do svého účtu.
 4. Přejděte dolů na Nevyřízené aktualizace a klepněte na Aktualizovat vše.

  Zvykněte si pravidelně kontrolovat nové aktualizace v zařízení.

Jak zjistím, zda je na mém iPhonu, iPadu nebo iPodu malware?

Je to nepravděpodobné, ale je to možné. Pokud si virus nebo malware najde cestu na váš iPhone, iPad nebo iPod, můžete si toho všimnout jedním z několika způsobů:

 • podivné a nepředvídatelné chování v jedné aplikaci nebo ve všech aplikacích
 • pomalý výkon, který může být doprovázen nadměrným využitím dat nebo zkrácením životnosti baterie.

Tyto příznaky se u malwaru a virů ne vždy vyskytují a ve skutečnosti mohou být příznaky zcela nesouvisejícího problému. Například poškození tekutinou má často za následek stejné problémy a nemá nic společného s malwarem.

Existuje také možnost, že nové chování ve vašem zařízení skutečně je Vlastnosti aktualizovaného softwaru. Apple díky každoročním upgradům často mění vzhled, chování a fungování iOS a iPadOS. Je snadné zaměnit tyto změny za virus.

Jindy se to, co se může zdát jako virus, ve skutečnosti ukazuje jako agresivní marketing z různých webů nebo aplikací. V zásadě je těžké určit, zda je vaše zařízení infikováno. Jak jsme již zmínili, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je udržovat ji aktualizovanou.

Někdy máme pocit, jako by na nás inzerenti křičeli, aby upoutali naši pozornost. Obrázek Moose Photos ze služby Pexels.

Jak zjistím rozdíl mezi malwarem a marketingem?

Je snadné zaměnit agresivní marketingovou taktiku za malware. Když zjistíte, že jste zaplaveni vyskakovacími okny, bombardováni nevyžádanými e-maily nebo neustále přesměrováni na aplikace a weby, zdá se, že máte virus, ale nemusí tomu tak být.

Všechny tyto věci jsou obvykle výsledkem marketingové taktiky. Inzerenti přitahují k produktům obrovské množství lidí v naději, že malá část z nich si něco koupí. Vše, co musíte udělat, je ignorovat jejich zprávy.

Jak se přestanu dostávat na trh?

U bezplatných aplikací je běžné, že zahrnují reklamy, aby se vrátily náklady na vývoj. Někdy jsou reklamy na celou obrazovku a nutí vás je sledovat, někdy vás dokonce přesměrují na jiné webové stránky nebo na jiné aplikace v App Store. Abyste tomu předešli, můžete zaplatit za prémiovou verzi aplikace nebo ji přestat používat úplně.

Pokud dostáváte spoustu nevyžádaných e-mailů nebo telefonních hovorů, někdo pravděpodobně prodal vaše kontaktní údaje marketingové společnosti. Při poskytování svých osobních údajů buďte opatrní a kromě blokování odesílatele už nemůžete udělat nic pro to, abyste přestali dostávat tyto zprávy.

A pokud v Safari dostanete spoustu vyskakovacích oken, je to pravděpodobně taktika konkrétních webů, které používáte. Opusťte tento web nebo zavřete kartu a zastavte ji. Měli byste také vymazat historii Safari a data webových stránek, abyste se vyhnuli sledování internetu.

Jak zavřít karty a vymazat data webových stránek v Safari:

 1. Otevřete Safari na iPhonu, iPadu nebo iPodu.
 2. Klepněte a podržte tlačítko Karty v pravém dolním rohu, vypadá to jako dva překrývající se čtverce.
 3. Klepněte na Zavřít všechny karty, nebo pokud máte otevřenou pouze jednu kartu, klepněte na Zavřít tuto kartu.
 4. Nyní přejeďte prstem nahoru nebo dvakrát klikněte na tlačítko Domů a zavřete Safari stisknutím obrazovky mimo obrazovku.
 5. Otevřete aplikaci Nastavení a přejděte dolů a vyberte Safari.
 6. Znovu přejděte dolů a klepněte na Vymazat historii a data webových stránek.

  Zavřete všechny karty, abyste zajistili, že žádná z nich nezpůsobí další problémy.

Jak se zbavím malwaru na iPhonu, iPadu nebo iPodu?

Pokud je váš iPhone, iPad nebo iPod aktualizován, ale stále si myslíte, že je infikován malwarem, musíte jej vymazat a obnovit ze zálohy.

To je samozřejmě možné pouze v případě, že jste již vytvořili zálohu. Bez jednoho přijdete o veškerý obsah a data v zařízení, která nesynchronizujete do iCloudu.

Jak vymazat a obnovit ze zálohy:

 1. Přejděte do Nastavení> Obecné> Obnovit.
 2. Vyberte možnost Vymazat veškerý obsah a nastavení a zadejte podrobnosti svého Apple ID.
 3. Potvrďte, že chcete vymazat svůj iPhone, iPad nebo iPod.
 4. Po restartování zařízení postupujte podle pokynů k nastavení a vyberte možnost Obnovit ze zálohy.
 5. Vyberte, zda chcete obnovit svá data z iCloudu nebo z počítače, podle toho, kam jste zálohu provedli.

Co když se malware vrátí s mou zálohou?

Obnovte zařízení ze zálohy, nebo pokud to nefunguje, nastavte jej jako nové.

Je možné, že jste malware zálohovali spolu s dalšími daty. Pokud obnovíte zálohu a malware se s ní vrátí, musíte místo toho zvolit starší zálohu, ze které chcete obnovit.

Pokud to není možné, jedinou možností je nastavit zařízení jako nové. Tím se neobnoví váš obsah ani data. Stále však můžete některé z nich obnovit, když znovu provedete synchronizaci s iCloud.

Mohu pomocí aplikace vyhledat a odstranit malware na mém iPhonu, iPadu nebo iPodu?

Pro iPhone, iPad nebo iPod neexistují žádné antivirové aplikace, protože pro ně neexistují žádné viry. Existují však aplikace proti malwaru, které si můžete stáhnout. Některé z nich jsou dokonce dobře zkontrolovány, například MalwareBytes.

Ale nedoporučuji vám stahovat žádné z nich, protože to není nutné. Design iOS a iPadOS již chrání váš iPhone, iPad nebo iPod před viry a malwarem. Nepotřebujete žádný další software.

Většina dostupných aplikací prostě chce kořistit na bezpečnostně zaměřené uživatele a zároveň nabízí jen málo možností přidané ochrany. Ačkoli někdy nabízejí výhodné funkce ochrany osobních údajů, jako je VPN.

Pokud máte nějaké zkušenosti s opakem, rádi si je přečteme v komentářích!

Poslední příspěvky