Jak sdílet složky na iCloud Drive na macOS Catalina a iOS 13

Apple ve své dávce nejnovějších aktualizací softwaru představil možnost sdílení složek iCloud s ostatními uživateli. Funkce byla původně představena v beta verzi iOS 13, ale byla odstraněna před vydáním finální veřejné verze. Zdá se, že s nejnovější verzí iOS 13.4 Beta, která byla dnes vydána, společnost Apple odkoupila funkci sdílení složek na jednotce iCloud.

Jedná se o velkou změnu, která by měla zjednodušit pracovní toky a sdílení rodiny napříč ekosystémem Apple. Tady je funkce, která dělá a jak ji používat na vašich zařízeních.

Jak funguje sdílení složek na iCloud Drive

V předchozích verzích iOS a macOS Apple povolil uživatelům sdílet soubory z jejich iCloud Drive. Umožnilo jim to však pouze sdílení souborů - ne celých složek.

To se změnilo v aktualizaci softwaru společnosti Apple z roku 2019. Nyní můžete sdílet celou složku pomocí iCloud Drive na iPhonu, iPadu, iPodu touch nebo Macu.

Funguje to jako sdílení odkazů z většiny cloudových úložných platforem. Odesíláte odkaz na sdílenou složku iCloud Drive. Když na něj někdo klikne, může získat přístup do této složky. Můžete také omezit přístup k lidem, které výslovně pozvete.

To je samozřejmě hlavní požehnání pro každého, od sdílení rodinných fotografií se svými blízkými až po správu komplexních pracovních projektů s týmem jednotlivců.

Na druhou stranu upozorňujeme, že pro sdílení složek na iCloud Drive musíte mít spuštěný macOS Catalina, iOS 13 nebo iPadOS. V současné době je funkce nepřístupná z aplikace iCloud Drive ve webovém rozhraní iCloud společnosti Apple. Jelikož tato platforma v současné době prochází modernizací, může k ní v budoucnu Apple přidat sdílení složek iCloud.

Jak sdílet složky iCloud Drive v macOS

Sdílení složek na iCloud Drivu je ve skutečnosti docela snadné, pokud je v počítači Mac spuštěn macOS Catalina.

Sdílení složky v macOS Catalina

 • Otevřete Finder na Macu se systémem macOS Catalina.
 • Klikněte na adresář iCloud Drive v postranním panelu. (Bude pod nadpisem iCloud.)
 • Dále vyberte složku na iCloud Drivu.
 • Dále klikněte na ikonu Sdílet list - bude nad polem souboru na liště nabídky okna Finder.
 • Pomocí listu Sdílet můžete odeslat odkaz uživatelům prostřednictvím Mailu, Zpráv, AirDrop nebo jiného média pro sdílení.

To je skoro vše. Když někdo klikne na vložený odkaz ve zprávě, kterou jste odeslali, získá přístup do vaší sdílené složky na iCloud Drive.

Změna oprávnění sdílené složky

Oprávnění můžete upravit také v nabídce Přidat lidi.

Po této skutečnosti můžete vidět seznam lidí, kteří mají přístup ke složce a měnit oprávnění ke sdílené složce.

 • Otevřete ve svém počítači Mac Finder.
 • Klikněte na adresář iCloud Drive na postranním panelu.
 • Vyberte složku, kterou jste dříve sdíleli. (Můžete také vybrat a sdílet více složek.)
 • Klikněte na ikonu Sdílet list v pruhu okna.
 • Nyní budete chtít kliknout na Přidat lidi z rozbalovací nabídky.

Odtud byste měli vidět seznam všech, se kterými sdílíte konkrétní složku. Zde máte také několik možností.

Můžete vybrat jednotlivého příjemce a změnit jeho oprávnění. Zobrazit pouze znamená, že mohou zobrazit pouze data ve vaší složce - nebudou moci provádět změny. Možnost provádět změny je pravým opakem.

Můžete také změnit oprávnění pro všechny najednou kliknutím na Možnosti sdílení ve spodní části nabídky Přidat lidi.

 • Pouze lidé, které pozvete: To znamená, že do sdílené složky iCloud Drive budou mít přístup pouze lidé, které jste vybrali.
 • Každý, kdo má odkaz: To znamená, že k vloženému odkazu bude mít přístup kdokoli. To také znamená, že příjemci mohou odkaz předat a uživatelé, kteří nejsou Apple, mohou složku zobrazit.

Budete také moci nastavit obecná oprávnění jako Pouze zobrazení nebo Může provádět změny pro každého, kdo má přístup k vaší složce.

Jak sdílet složky iCloud v iOS 13 a iPadOS

Složky můžete sdílet stejným způsobem také na iOS 13 a iPadOS.

Sdílení složky v iOS 13 a iPadOS

Funguje téměř stejně v iOS a iPadOS. Dlouhým stisknutím vyvolejte nabídku klepnutí a klepněte na Sdílet.
 • Otevřete aplikaci Soubory na iPhonu nebo iPadu.
 • Dlouhé nebo pevné stisknutí složky. (Můžete také vybrat více složek pomocí ikony Vybrat.)
 • V rozbalovací nabídce klepněte na ikonu Sdílet list.
 • Nyní můžete odeslat odkaz na pozvánku nebo přidat lidi do listu Sdílet.

Stejně jako v systému macOS bude mít do složky iCloud Drive přístup každý, kdo má vložený odkaz, nebo lidé, které jste pozvali.

Změna oprávnění sdílené složky

Sdílené listy vám umožňují pozvat lidi nebo přidat lidi do složky iCloud Drive. Oprávnění ke sdílení lze upravit také v části Přidat lidi (ke které máte přístup prostřednictvím listu Sdílet).

Pokud se posunete nahoru na listu Sdílet, můžete také zobrazit stejné možnosti oprávnění ke sdílení, které jsme pokryli v části pro macOS.

To zahrnuje nastavení složky nebo složek jako přístupných lidem, které pozvete, nebo Kdokoli s odkazem.

Můžete také změnit oprávnění pro jednotlivé příjemce nebo složku obecněji. Stejně jako u možnosti pro macOS můžete tuto možnost nastavit na možnost Provádět změny nebo Zobrazit pouze.

Doufáme, že se vám tento krátký článek o některých funkcích kolem nové funkce sdílení složek na iCloud Drive líbil. Jak budeme během následujících několika týdnů a měsíců testovat beta verze iOS 13.4, budeme vás informovat o nové informace.

Pokud máte jakékoli dotazy, dejte nám prosím vědět prostřednictvím komentářů.

Poslední příspěvky