Stručná historie Apple Store a Kam směřuje v budoucnosti

V roce 1997 Apple konečně zachytil přestávku. Steve Jobs se vracel, právě když byla společnost na pokraji bankrotu. Michael Dell, zakladatel společnosti Dell Computers, absolvoval rozhovor.

Dell byl dotázán, co bude dělat na pozici Jobs. Jeho odpověď? "Ukončím to a vrátím peníze akcionářům." To Jobsovi nedělá radost.

Selhání třetí strany

Nabídka společnosti Dell rozhněvala úlohy na několika úrovních. NExT, společnost Jobs založená po odchodu z Apple, a která byla právě získána, vytvořila online nakupování společnosti Dell, které rychle převzalo jejich přítomnost v maloobchodech. Jobs nařídil týmu, aby vytvořil internetový obchod „který byl v každém ohledu lepší než v Dell.“ 10. listopadu 1997 oznámil Apple Online Store. Dodal také: „Myslím, že vám chceme říct, Michaele, že s našimi novými produkty a naším novým obchodem a naší novou výrobou na zakázku půjdeme za tebou, kamaráde.“

Předtím, než se Jobs v roce 1997 vrátil do společnosti Apple, a to i po spuštění svého online obchodu, společnost Apple prodala většinu svých počítačů prostřednictvím partnerů třetích stran a velkých obchodů. To vedlo k jasnému problému. Tyto obchody měly špatně proškolené prodejní spolupracovníky v obchodě se stovkou strojů Windows a dvěma počítači Mac. Zřídka ovládali počítače Mac a upřednostňovali stroje se systémem Windows. Tyto obchody by dokonce často vyráběly PC interně, za podstatně méně pro kupujícího, ale za mnohem vyšší zisk.

Oddělovací pouta

V roce 1998 nastoupil Tim Cook do společnosti Apple jako vrchní viceprezident pro celosvětové operace, kde okamžitě vyjádřil některé z těchto obav. Brzy poté ho Jobs nechal přerušit vztahy s více než polovinou svých 20 000 maloobchodních partnerů, včetně všech big-box obchodů. Jobs instruoval Cooka, že cílem bylo zacílit společnost Dell a srovnat a překročit jejich zásoby a dodavatelský řetězec.

Jobs začal zkoumat myšlenku samostatného obchodu. V Japonsku měl 34 testů „obchod v obchodě“. Jobs se rozhodl prosadit tyto obchody u maloobchodních partnerů, přičemž společnost CompUSA byla jednou z mála, která ji provedla. Dohodli se, že alespoň 15% jejich obchodu bude založeno na „Apple Store“ a také na vyšším zástupci Apple na částečný úvazek. Zdálo se, že experiment selhal a prezident CompUSA byl o rok později částečně odvolán kvůli jeho podpoře projektu. Navzdory tomu vzrostl prodej počítačů Mac v CompUSA a Jobs uzavřel novou dohodu s Best Buy.

Apple obchod

Jobs si uvědomil, že to všechno nefunguje. Celý produkt společnosti Apple byl o ekosystému a on si uvědomil, že společnost potřebuje ekosystém, aby mohl začít prodávat stroje v obchodě, ne jakmile se vrátíte domů. Rozhodl se tedy prozkoumat výrobu Apple Store.

V roce 1999 Jobs přiměl Milliarda Drexlera, bývalého generálního ředitele společnosti Gap, aby se stal členem představenstva společnosti Apple, a brzy poté Ron Johnson, generální ředitel společnosti Target, do čela maloobchodních operací. Jobs začal najímat architekty a designové týmy, aby stavěli Apple Stores ve skladech poblíž sídla společnosti Apple.

V květnu 2001 společnost Apple otevřela své první dva maloobchodní prodejny. První se nachází v okrese Fairfax ve Virginii a druhý v Glendale v Kalifornii.

Odborníci z tisku a průmyslu se domnívali, že myšlenka byla předurčena k neúspěchu. První obchody však byly velmi úspěšné a v prvních třech letech dosáhly tržeb přes miliardu dolarů, což byl první obchod v historii.

Prodej přehrávače iPod

I když Apple Stores měl potenciál, nebyl příliš rozšířený a Apple musel stále prodávat produkty v maloobchodě. Když Apple v roce 2001 vydal iPod, byl prodáván pouze společností Apple a byl kompatibilní pouze s počítači Mac. Vedení společnosti Apple se snažilo Jobse dlouhodobě přesvědčit, aby nedělal obě tyto věci, a do roku 2003 ho přesvědčili.

Vytvoření iTunes pro Windows byla snadná část, dostat se na stroje bylo těžké. Jobs navíc už v 90. letech přerušil své vztahy s big-boxem, tak jak by mohli iPod dostat zpět do maloobchodu? Jobs přišel s plánem, jak oba tyto problémy vyřešit.

(Foto: Justin Sullivan / Getty Images)

HP

Steve Jobs se nedávno setkal s výkonnou ředitelkou společnosti HP Carly Fiorinou, která Jobse obdivovala a chtěla vytvářet nové a inovativní produkty v podobném duchu jako Apple. Job tedy za ní přišel s dohodou. Apple by umožnil společnosti HP vytvořit HP iPod s logem HP a Apple na zadní straně. Získali by podíl na zisku a na oplátku by společnost HP a) poskytla společnosti Apple přístup k jejímu dodavatelskému řetězci a maloobchodním partnerstvím, b) předinstalovala iTunes na všechny počítače ac) nevytvořila během dohody přehrávač MP3, který skončí v roce 2006. Společnost HP souhlasila a na veletrhu CES 2004 představila Carly Fiorina model HP + iPod.

Na akci diskutovala o tom, jak moc její společnosti záleží na inovacích. Poté se jí reportér zeptal, proč se její společnost rozhodla prodat vynález někoho jiného, ​​na rozdíl od výroby vlastního. Řekla, že je to jejich vlastní, protože si musela vybrat barvu, kterou byla HP modrá. Reportér okamžitě zavolal Jobsovi a zeptal se, zda bude HP moci pustit iPod v modré barvě, odpověděl „Uvidíme.“

IPod HP + selhal, nevycházel modře, ale poskytl společnosti Apple nové vztahy s maloobchodními partnery.

Rozšíření obchodů

Apple začal stavět stále více obchodů, většinou v obchodních centrech, ale některé samostatné obchody, nejlépe známé svou jedinečnou architekturou. Patří mezi ně obchody v Grand Central Station, New York City a Union Square.

Jeden neobvyklý příběh, v roce 2012 společnost Apple otevřela nový vlajkový obchod v Palo Alto. Obchod představoval kompletní redesign a měl být standardem pro budoucnost Apple Stores. Jednou změnou byl zakřivený strop, který měl pomoci hluku pohybovat se po místnosti. Místo toho to mělo opačný účinek. Budova byla nesprávně navržena a vyústila v místo, které nemohlo umožnit únik zvuku, a postupem času neustále zesilovalo. Reportéři chodili každý týden se čtenáři decibelů a každý týden viděli, jak to pomalu stoupá o pět bodů.

Zatímco obchod Palo Alto byl malým omylem, Apple Stores prosperují, a to jak z hlediska prodeje, tak z hlediska designu. Společnost má nyní 498 obchodů ve 22 zemích.

Copycats

Úspěch Apple Stores vyústil ve významné změny v ostatních maloobchodních prodejnách. Protože zaměstnanci Apple nepracovali na provizi, neměli žádnou motivaci k prodeji stroje, jen aby pomohli lidem, kteří chtějí produkt Apple. Díky vytvoření obchodu Apple Store došlo k výraznému poklesu prodeje počítačů, což Macu pomohlo vrátit se zpět k životu a umožnit budoucí produkty jako iPod a iPhone.

Nejvýznamnější odtržení obchodu Apple Store pochází z obchodu Microsoft Store, který byl poprvé otevřen v roce 2009. Společnost Microsoft si všimla, jak úspěšná byla společnost Apple v maloobchodě, a rozhodla se vytvořit prostor pro počítače se systémem Windows a Xbox v prostředí podobném společnosti Apple. Tyto obchody byly po mnoho let umístěny pouze vedle obchodů Apple a nedosáhly úspěchu společnosti Apple.

Budoucnost

V květnu 2016 společnost Apple otevřela nový „vlajkový obchod“ na náměstí Union Square v San Fransisco. Obchod má ukázat budoucnost Apple Stores a přehodnotit mnoho nápadů za původním konceptem.

První z nich se jmenuje The Avenue. The Avenue obsahuje interaktivní „okna“, která zobrazují nejnovější produkty a příslušenství třetích stran. Tato část obsahuje také nové „kreativní profesionály“, které uživatelům pomáhají s jejich nápady a rozšiřují možnosti jejich zařízení.

Druhým je Genius Grove, který nahrazuje Genius Bar. I když je to koncepčně to samé, oblast, kde vám zaměstnanec Apple pomáhá s vaším produktem, je místo toho umístěna pod velkými vnitřními stromy s pěknými stoly.

Třetí se jmenuje „Fórum“. Jedná se o velký společný prostor s masivním 6K displejem o velikosti divadla. Jeho primárním účelem je podpora nového programu „Today at Apple“, který k hraní přináší kreativy z celé oblasti. Zahrnuje také kurzy pro učení nebo rozšiřování vašich znalostí o vašich zařízeních.

Čtvrtý se jmenuje „The Plaza“ a bude představen pouze v největších obchodech Apple. The Plaza je otevřený 24/7 a nabízí Wi-Fi a posezení, stejně jako další vystoupení místních umělců.

Poslední se jmenuje „The Boardroom“, což je místo, kde mohou zástupci Apple předávat „školení“ podnikatelům, vývojářům a dalším zákazníkům z malých a středních podniků.

Apple plánuje v příštích několika letech rozšířit tyto funkce do budoucích obchodů. Začali také renovovat stávající obchody, aby zahrnovaly tyto doplňky.

Minulý měsíc společnost Apple otevřela svůj nový vlajkový obchod na břehu řeky v Chicagu. Toto je první maloobchodní koncepční obchod společnosti Apple a bude následován dalšími podobnými velkými obchody v mnoha městech po celém světě.

"Když se společnost Apple otevřela na North Michigan Avenue v roce 2003, byl to náš první vlajkový obchod a nyní jsme zpět v Chicagu a otevíráme první v nové generaci nejvýznamnějších světových maloobchodních prodejen společnosti Apple," uvedla Angela Ahrendts, senior viceprezident společnosti Apple Maloobchodní.

Co by se mohlo změnit

Jedinou věcí, kterou bych rád viděl, je změna, která v posledním vlajkovém obchodě není, jsou linky Genius. Pokud jste na začátku, obvykle můžete získat pomoc za 10-15 minut, což je dobré. Pokud však máte schůzku, stále čekáte stejných 10-15 minut. Doufám, že to bude v budoucnu vyřešeno.

Apple obchody zůstávají nejziskovější na světě. Zdá se, že společnost má dobré nápady pro svou budoucnost. Lidé mají stále zájem vyzkoušet si věci před nákupem, což nelze provést online.

Poslední příspěvky