Jak přizpůsobit Dock v macOS

Dock v macOS je flexibilnější, než si možná uvědomujete. Změňte velikost, umístění, barvu a další podle svých osobních preferencí.

Dock je jednou z nejznámějších funkcí společnosti Apple. Představuje intuitivní povahu jejich designu, přičemž je stále vysoce přizpůsobitelný!

Kdokoli může změnit, jaké zkratky aplikací jsou k dispozici v Docku. Možná si ale neuvědomujete, že můžete také upravit velikost, barvu, umístění a další nastavení doku.

Změňte velikost

Dock automaticky změní velikost podle toho, kolik aplikací obsahuje. Můžete však také změnit velikost samotných ikon, takže Dock bude mnohem větší nebo menší.

Existují dva způsoby, jak to provést: pomocí myši nebo prostřednictvím Předvoleb systému.

Použití myši je nejrychlejší. Jednoduše najeďte myší na jeden ze svislých přepážek na Docku a přetažením nahoru nebo dolů proveďte zvětšení nebo zmenšení Docku. Pokud to nebylo dost snadné, otevřete Předvolby systému a klikněte na tlačítko Ukotvit. Posuvník v horní části okna upravuje velikost Docku.

Zapněte zvětšení

Zvětšení zvětšuje ikony v Docku, když na ně umístíte ukazatel myši. To je skvělé, pokud máte spoustu ikon, malý dok nebo poruchu zraku.

Zapněte Zvětšení tak, že přejdete do nabídky Ukotvit v Předvolbách systému a zaškrtnete políčko Zvětšení. Posuvník vpravo umožňuje změnit velikost zvětšení podle vašeho osobního vkusu.

Změňte umístění

Ve výchozím nastavení je Dock umístěn ve spodní části obrazovky. Pokud však chcete, můžete jej místo toho přesunout na levý nebo pravý okraj. V závislosti na tom, jak používáte Mac, to může usnadnit přístup k Docku, když jej potřebujete.

Změňte umístění doku podržením posun zatímco klikáte a táhnete jeden ze svislých dělicích prvků. Přetažením myši na jiný okraj obrazovky zobrazíte přemístění doku do této polohy.

Alternativně v Předvolbách systému doku můžete vybrat, kam chcete umístit dok, výběrem jedné ze tří možností: Vlevo, Dole nebo Vpravo.

Skrýt dok

Uvolněte některé nemovitosti pro stolní počítače skrytím doku, když to nepotřebujete.

Tato praktická funkce poskytuje více prostoru pro multitasking a udržuje Dock v dosahu mimo obrazovku. Pokud chcete, aby se Dock znovu objevil, přesuňte myš k okraji obrazovky a vyskočí - stejně jako v režimu celé obrazovky.

Dock můžete kdykoli skrýt nebo zobrazit stisknutím cmd + alt + D. Nebo přejděte na možnosti Dock v Předvolbách systému a zaškrtněte „Automaticky skrýt a zobrazit Dock“.

Změňte barvu

Při zapnutém tmavém režimu bude Dock, lišta nabídek, Centrum oznámení, okna Finderu, vyhledávání Spotlight a další tmavě šedé nebo černé, což systému MacOS dodá nový elegantní vzhled.

Tmavý režim zapnete tak, že přejdete do nabídky Obecné v části Předvolby systému. Dvě pole nahoře poskytují možnosti světlých nebo tmavých barevných schémat.

Oblíbené aplikace

Největší část Docku obsahuje zástupce vašich oblíbených aplikací. Je snadné je přidat, odebrat nebo změnit jejich pořadí kliknutím a přetažením ikon.

Chcete-li aplikaci odebrat, přetáhněte ji z Docku nebo do koše - nebojte se, stále bude k dispozici v Spotlightu nebo Finderu.

Alternativně přetáhněte aplikace do doku z okna Finder a přidejte je do oblíbených. Můžete také přetáhnout aplikace ze sekce posledních aplikací Docku do oblíbených a vytvořit tak trvalé zkratky.

Nedávné aplikace

Tato nová část Docku sedí mezi oblíbenými aplikacemi a zásobníkem a soubory. Aktualizuje se automaticky s libovolnými aplikacemi, které jsou aktuálně spuštěny, nebo pro zobrazení tří naposledy použitých aplikací.

Tuto funkci můžete zapnout nebo vypnout v Předvolbách systému. V nabídce Dock zaškrtněte nebo zrušte zaškrtnutí políčka Zobrazit poslední aplikace v Docku.

Stohy a soubory

Nejvzdálenější pravá část Docku se používá k ukládání hromádek, souborů a koše.

Stohy a soubory lze do Docku přidat přetažením všech souborů nebo složek z Finderu. Jejich ponechání zde usnadňuje jejich přístup a je užitečné, pokud určité položky používáte často.

Stohy fungují stejně jako složky: kliknutím otevřete a zobrazíte všechny soubory uvnitř. Ovládáním kliknutím na hromádku můžete přizpůsobit, jak se otevírá: mřížka ventilátoru nebo seznam. Můžete jej také zobrazit jako tradiční ikonu složky.

Extra efekty

Otevřené indikátory

Malé kulaté tečky, které se zobrazují pod ikonami v Docku, označují, zda je tato aplikace spuštěna nebo ne. Tento efekt můžete zapnout nebo vypnout pomocí zaškrtávacího políčka Předvolby systémů označeného „Zobrazit indikátory pro otevřené aplikace“.

Otevírání animací

Zaškrtávací políčko Předvolby systému s názvem „Animate otevírání aplikací“ určuje, zda se ikony při otevírání pohybují nahoru a dolů. Někteří uživatelé navrhli, aby vypnutí této funkce zlepšilo výkon v systému macOS, i když u většiny uživatelů se tento rozdíl v nejlepším případě jeví jako zanedbatelný.

Minimalizovat účinek

Efekt Minimalizovat vám umožňuje přesunout okno aplikace do Docku, když ji nepoužíváte. Jedná se o skvělou organizační metodu, která může při práci pomoci vymazat více oken.

Prostřednictvím systémových předvoleb si můžete vybrat, zda chcete minimalizovaná okna ukládat na ikonu aplikace, nebo je ponechat v řadě vedle vašich zásobníků a souborů. Můžete také zvolit minimalizaci okna, když dvakrát kliknete na jeho záhlaví.

Doufáme, že vám poskytneme přehled o tom, jak přizpůsobit Dock v macOS. Experimentujte s vyhledáním svých oblíbených nastavení a dejte nám o nich vědět v komentářích!

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found