Tipy a triky pro MacBook Pro Touch Bar, které byste měli znát

Někteří lidé Touch Bar milují, jiní si myslí, že je to trik. Ať už je to jakkoli, je velká šance, že tuto funkci nevyužijete naplno. Naštěstí jsme tu, abychom vám pomohli s některými skvělými tipy pro dotykové lišty MacBook Pro.

Když v roce 2016 debutoval první MacBook Pro vybavený Touch Barem, zdálo se, že tato funkce má mnoho příslibů. Od té doby se zdánlivě nashromáždili hlavně kritici. To ale neznamená, že dotykový panel nemůže být užitečný. Ve skutečnosti to většina lidí možná nevyužívá.

S ohledem na to jsou zde tři obecné způsoby, jak můžete svůj Touch Bar využít naplno - ať už jste jeho fanouškem, nenávidíte ho nebo ho chcete jen rozšířit o funkci, kterou musíte mít.

Tipy pro dotykovou lištu MacBook Pro

Dotykovou lištu můžete nastavit tak, aby zobrazovala pouze lištu funkčních kláves nebo ovládací prvky systému (například hlasitost a jas).

Předstírejte, že tam není

Pokud je nepravděpodobné, že se stanete převodníkem Touch Baru a chcete pouze funkční klávesy zpět, existuje vlastně způsob, jak to udělat. Samozřejmě nebudete mít skutečné, fyzický funkční klávesy. Pokud ale máte novější MacBook Pro a chybí vám funkční proužek, je to možná další nejlepší věc.

Ve výchozím nastavení bude macOS zobrazovat ovládací prvky aplikací s ovládacím pruhem. To znamená, že uživatelské rozhraní dotykové lišty se bude kontextově měnit v závislosti na aplikaci, kterou používáte.

To je v pořádku, ale také to znamená, že získání funkčních kláves (jako je posuvník jasu nebo hlasitosti) vyžaduje ve většině situací další krok.

Nastavením dotykové lišty na to však můžete úplně odstranit pouze zobrazte lištu funkčních kláves.

  • Klikněte na logo Apple na horním panelu nabídek.
  • Vyberte Předvolby systému.
  • Klikněte na funkci Klávesnice.
  • Pod nadpisem Klávesnice klikněte na pole nabídky vedle zobrazení Touch Bar.
  • V rozevírací nabídce vyberte funkční klávesy.

V tomto okamžiku Touch Bar ve výchozím nastavení zobrazí pruh funkčních kláves bez ohledu na to, jakou aplikaci používáte.

Na druhou stranu můžete také přejít na Zkratky a vybrat možnost Funkční klávesa pro jednotlivé aplikace. To je užitečné, pokud máte rádi dotykovou lištu ve Photoshopu, ale nikde jinde.

Přizpůsobte dotykovou lištu podle svých preferencí

Pokud byste chtěli využít Touch Bar, ale nejste spokojeni s výchozí konfigurací, máte možnost si ji přizpůsobit.

Máte dvě obecné možnosti: základní ovládací prvky a funkce usnadnění přístupu.

Integrované ovládací prvky

Nativní přizpůsobení dotykové lišty společnosti Apple není tak důkladné, ale stojí za to zkontrolovat, zda chcete z uživatelského rozhraní získat více.

Nejsou k dispozici základní možnosti přizpůsobení, ale jsou tu, pokud s nimi chcete experimentovat. Najdete je v Předvolby systému -> Klávesnice -> Přizpůsobit dotykovou lištu.

Ve výchozím nastavení se na dotykové liště zobrazí tlačítko jasu, tlačítko hlasitosti, tlačítko ztlumení zvuku a tlačítko Siri. Ve skutečnosti však můžete kteroukoli z těchto ikon vyměnit za další dostupné ovládací prvky.

Existuje například možnost rychle otevřít Launchpad nebo Mission Control. Chcete rychle pořídit snímek obrazovky nebo vyvolat vyhledávání Spotlight klepnutím? Můžete to udělat také.

Podle skromného názoru autora je jednou z nejužitečnějších možností agilita povolit nebo zakázat Night Shift jediným klepnutím.

Opět není mnoho možností a většina z nich není tak silná. Ale stále existuje několik, které stojí za kontrolu.

Přidejte možnosti usnadnění na dotykovou lištu

K dotykové liště můžete přidat určité možnosti usnadnění přístupu pro snadnější přístup jedním klepnutím.

Kromě základních možností přizpůsobení lze na dotykovou lištu přidat také některé funkce usnadnění přístupu. To je nezbytně nutné pro ty, kteří je potřebují, ale může to být také užitečné pro každého uživatele.

Můžete například povolit VoiceOver na dotykové liště nebo můžete přidat integrovanou funkci MacOS Zoom do periferního rozhraní.

Tyto možnosti najdete v Předvolby systému -> Usnadnění. Některé možnosti, například VoiceOver, se na dotykové liště automaticky povolí, když zapnete samotnou funkci usnadnění přístupu.

Využijte Touch Bar na maximum pomocí aplikace třetí strany

V tomto bodě článku jste si pravděpodobně všimli, že nativní nastavení macOS pro dotykovou lištu je poměrně omezené. Ale protože macOS není software pro zděné zahrady, jako je iOS, existuje potenciál pro širokou škálu experimentů třetích stran. Aplikace třetích stran mohou dokonce přistupovat k uživatelskému rozhraní dotykové lišty a umožňují uživatelům přizpůsobit si je podle svých představ.

Touch Bar můžete přizpůsobit mnohem dál, než co vám nativně umožňuje Apple. Pro účely tohoto článku se zaměříme na dvě dobré aplikace související s dotykovou lištou: Pock a Better Touch Tool.

Neštovice

Pock vám umožní zobrazit dokovací stanici macOS na dotykové liště - a ušetříte tak vzácné nemovitosti na obrazovce.

Pock je užitečná malá aplikace, která vám pomůže zachránit nemovitost na obrazovce. V podstatě zobrazuje dokovací stanici macOS (kde žijí všechny vaše otevřené aplikace) na dotykové liště.

To je užitečné zejména pro majitele 12palcových MacBooků nebo 13palcových MacBooků Pro a MacBooků Air. U těchto zařízení je zobrazovací prostor prvotřídní. I když většina z nás Dock neustále nezobrazuje, může být trochu nepříjemné přistupovat k němu, když jej potřebujeme.

Mezi svými otevřenými aplikacemi (a otevřenými novými) můžete snadno procházet, aniž byste se museli pohybovat nad spodní částí displeje, abyste vyvolali Dock.

Pokud v současné době Touch Bar nepoužíváte, téměř si nic nevšimnete. Stále budete mít důležité ovládací klávesy (například jas, hlasitost a ztlumení) a Pock také zobrazí klávesu Escape, takže nikdy nebudete bez ní.

Pock je zdarma ke stažení. Jeho web si můžete prohlédnout zde a jeho stránku Github zde.

Lepší dotykový nástroj

S trochou know-how můžete úplně přepracovat, jaký typ informací nebo prvků uživatelského rozhraní dotykový panel zobrazuje. Obrázek s laskavým svolením Brendan Le Glaunec.

Pokud chcete maximalizovat svůj zážitek z dotykové lišty a nevadí vám trochu skriptování nebo kódování, pak je Better Touch Tool úžasnou volbou.

Pomocí nástroje Better Touch Tool můžete zcela přizpůsobit rozložení dotykové lišty. S podporou AppleScript jsou možnosti doslova nekonečné. Pro jednoho můžete vytvořit vyhrazená tlačítka pro přístup k různým pracovním prostorům (psaní, kódování, Photoshop atd.).

Můžete ale také mít widget Spotify, který vám dá vědět, která skladba se právě hraje - přímo na dotykové liště. Nebo dotykový panel se speciálními tlačítky, který vás informuje o aktuálních cenách různých kryptoměn.

Pokud máte dostatek know-how, můžete si o něm v podstatě přizpůsobit vše. To zahrnuje šířku tlačítek, jejich konkrétní barvy nebo jejich ikony. Better Touch Tool vám také umožňuje nastavit přizpůsobené klepnutí a příkazy gesty, a to i pro Force Trackpad na notebookech Mac (ale to je úplně jiné téma).

Upřímně řečeno, aplikace je taková, ve které může trvat měsíce nebo roky, než využijete její plný potenciál a prozkoumáte všechny její možnosti - je toho příliš mnoho na to, abyste je mohli pokrýt. Odkážeme vás tedy pouze na web a stránku Github.

Bonusový tip: Pořiďte snímek obrazovky Touch Baru

Stejně jako váš displej můžete pomocí dotykové klávesnice vyfotografovat dotykovou lištu MacBooku Pro.

Aby bylo jasno, nemusí to nutně být tip, jak udělat Touch Bar užitečnějším. Je to ale málo známý trik, který by se mohl hodit.

Pravděpodobně víte, že můžete pořídit snímek obrazovky svého displeje pomocí jednoduchého příkazu z klávesnice. Existuje ale také klávesová zkratka pro snímání obrazovky Touch Baru. Jen vydrž Shift + Command + 6. Stejně jako u jiných snímků obrazovky systému se obrázek zobrazí na ploše (nebo v jakékoli jiné složce, do které jste nastavili snímky obrazovky, do které chcete uložit).

Doufáme, že ve svém MacBooku Pro plně využijete výhody funkce Touch Bar. Jaké jsou některé funkce, které se vám při používání dotykové lišty líbí? Dejte nám prosím vědět v komentářích níže.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found