Nové funkce ochrany osobních údajů Safari jsou skvělé - ale co když se vám líbí Chrome nebo Firefox?

Někdy se může zdát, že vás chce sledovat celý internet. Určitě existuje spousta firem a subjektů, které to dělají. Ale ne Apple - ve skutečnosti společnost zaujímá přesně opačný přístup.

Apple, věrný svému dlouhodobému závazku k ochraně soukromí uživatelů, nedávno představil funkce v iOS 12 a macOS Mojave, které ukončily několik metod sledování.

Ale co když ještě nemáte žádný z těchto operačních systémů? Podobně, pokud používáte Google Chrome nebo Mozilla Firefox, máte většinou smůlu, pokud jde o tyto funkce ochrany osobních údajů Safari.

Naštěstí existuje spousta dobře zkontrolovaných a renomovaných pluginů pro ochranu soukromí pro Chrome i Firefox. Stažením a použitím těchto funkcí můžete napodobit některé nebo všechny nové funkce implementované v iOS 12 a Mojave.

Blokátory sledování

Sledovače třetích stran jsou všude online. Není těžké říci, že většina webů obsahuje nějaký sledovací systém.

Tyto sledovače jsou často používány technologickými titány, jako je Google nebo Facebook, k cílení reklam. Všimli jste si někdy, že vás reklama „sleduje“ po internetu? To je díky trackerům.

Sledovače jsou také často neviditelné. Jak společnost Apple zdůraznila během WWDC18, ikony sociálních médií a komentářů jsou jednou z forem nástroje pro sběr dat.

PŘÍBUZNÝ:

  • Nové funkce ochrany osobních údajů a zabezpečení pro MacOS Mojave a iOS 12
  • Jak chránit vaše soukromí vymazáním stop z vašeho iPhone
  • Sleduje vás váš MacBook? Objevte toto jedno nastavení ve vašem macOS

Zatímco Safari v macOS Mojave a iOS 12 bude obsahovat opatření k zastavení sledování třetích stran, můžete použít tyto doplňky třetích stran k přenesení tohoto soukromí do prohlížeče Chrome nebo Firefox.

Badger na ochranu soukromí

Začněte tím, že si všimnete, že se Badger pro ochranu osobních údajů nezdá být moc efektivní. Ale to je čistě proto, že je nastaveno tak, aby se učilo tak, jak to chodí.

V zásadě platí, že když používáte internet, program Privacy Badger dohlíží na všechny sledovače a sběrače dat zabudované do webových stránek. Blokuje ty, u nichž se zdá, že se chovají špatně, zatímco omezuje ostatní.

Konečným výsledkem je, že sledovače a inzerenti třetích stran již nebudou moci o vás shromažďovat údaje ani cílit reklamy.

To vše je také přizpůsobitelné. V nabídce pluginu můžete odblokovat sledovače, na které je Badger zaměřen, nebo blokovat ty, které ne.

Vyvinula jej také nezisková skupina Electronic Frontier Foundation zaměřená na ochranu digitálních práv uživatelů internetu. To je samo o sobě plus.

Disconnect.me

Odpojit je další skvělou volbou, pokud jde o blokování neviditelných sledovačů třetích stran na webu.

Plugin blokuje řadu sledovačů a souborů cookie třetích stran a poskytuje vám snadnou kontrolu nad skripty webů pomocí jednoduchého menu.

Na rozdíl od Privacy Badger se však Disconnect spoléhá na existující úložiště webů na černé listině. Ať už je to plus nebo con, záleží jen na vás.

Pokud jde o nevýhody, funkce Odpojit může určité webové stránky „rozbít“. Má také ve zvyku vytvářet falešně pozitivní výsledky. Přesto je to solidní volba.

Další výhodou je, že podle vývojářů také zvyšuje rychlost procházení až o 44 procent.

Anti-Fingerprinting

Během hlavní přednášky WWDC ’18 se Apple také dotkl jiné formy sledování uživatelů. Technika zvaná otisky prstů.

Otisk prstu je, laicky řečeno, způsob identifikace vašeho konkrétního zařízení na základě jedinečných metrik. To zahrnuje nainstalovaná písma, určité předvolby a specifikace systémů a dokonce i pluginy prohlížeče, které používáte.

macOS Mojave a iOS 12 představí opatření, která pomohou zastavit otisky prstů. U jiných prohlížečů je ale obtížné se před nimi chránit.

To platí zejména proto, že většina modulů plug-in - dokonce i těch, které jsou údajně proti otiskům prstů - skutečně budou Pomoc sledovače dat identifikují váš systém.

Náhodný uživatelský agent

Random User Agent je plugin prohlížeče, který podle jeho vývojářů zastaví „únik dat“.

Dělá to tak, že automaticky změní váš „uživatelský agent“, což je řetězec kódu, který se odesílá na navštívené webové stránky.

Tento kód obsahuje různá data, která lze použít k otiskům prstů, jako je váš operační systém, prohlížeč, doplňky atd.

Chcete-li to zastavit, modul plug-in změní váš uživatelský agent na náhodného spoofed. V zásadě může váš prohlížeč a zařízení vypadat jako něco úplně jiného. Chrome můžete na Macu nechat vypadat jako Firefox na Windows.

Je zde také určitý stupeň přizpůsobení. Můžete si například vybrat, které prohlížeče nebo operační systémy chcete spoofovat místo svých vlastních.

Plátno Defender

Zatímco většina pluginů založených na prohlížeči vás ve skutečnosti usnadní identifikaci, Canvas Defender je jedna z možností, která tomu tak není.

Spíše než přímé blokování technik otisků prstů na plátně, Canvas Defender tento proces trochu ztěžuje.

Plugin vytváří „jedinečný a vytrvalý“ šum, který pomáhá skrýt skutečný otisk vašeho zařízení. Také vás upozorní, když se webové stránky pokusí otisknout vaše zařízení.

Pokud má aplikace nevýhodu, pravděpodobně jde o konzistentní a poněkud otravná oznámení, když se vás web pokouší otisknout prst.

Doufejme, že vývojáři přidají způsob, jak do budoucna ztišit oznámení. Mezitím stále existuje solidní možnost bojovat s otisky prstů na plátně.

Další funkce zabezpečení

Kromě doplňků proti otiskům prstů a proti sledování existuje několik dalších nástrojů souvisejících se zabezpečením a ochranou soukromí, které byste pravděpodobně měli používat. Zde jsou naše doporučení

HTTPS všude

Pokud jste docela pozorní, možná jste si všimli, že některé weby budou před svou adresou URL používat https, zatímco jiné budou používat http.

I když se to zdá být nepodstatné, ve skutečnosti je mezi nimi velký rozdíl. Stručně řečeno, HTTPS je mnohem bezpečnější, protože šifruje veškerou komunikaci mezi vaším prohlížečem a webem.

Zadejte HTTPS všude. Tato aplikace vyvinutá nadací Electronic Frontier Foundation a Tor Project automaticky přepne z „http“ na „https“ na tisících webů.

To vás může chránit před únosem účtu a různými formami dohledu. Nejlepší ze všeho je, že je to neuvěřitelně lehký plugin - ani si nevšimnete, že běží.

uBlock Origin

Možná již používáte plugin pro blokování reklam. Jsou poměrně užitečné pro odstranění nepříjemného a opakujícího se reklamního obsahu na webových stránkách.

Měli byste ale zvážit přechod na uBlock Origin. Na rozdíl od jiných pluginů blokujících reklamy je uBlock Origin open-source. Je také neuvěřitelně lehký, což znamená, že nevyčerpá vaše systémové prostředky.

Je snadno použitelný, ale obsahuje působivou sadu dalších funkcí - včetně různých dalších filtrů obsahu, které jdou nad rámec blokování webových reklam.

Pokud jste na trhu s dobrým blokátorem reklam, s tímto se nemůžete pokazit. Nezapomeňte přidat na seznam povolených webové stránky, které čtete a užíváte si, abyste je nezbavili jejich příjmových toků!

Dobrý správce hesel

A konečně, ale určitě v neposlední řadě, chcete dobrého správce hesel. iOS 12 a macOS Mojave budou mít svůj vlastní integrovaný systém, ale mezitím existuje spousta zavedených možností.

Používání silných a jedinečných hesel pro každé z vašich zařízení, služeb a účtů je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů ochrany vašeho soukromí a zabezpečení.

Můžeme doporučit 1Password, LastPass a Keeper. Vyberte si ten, který vás láká - ale jen jej používejte. Nebo můžete jednoduše počkat, až Apple v macOS Mojave zavede svého vlastního správce hesel.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found