Vidíte na svém ID volajícího na iPhone „Spam“ nebo „Riziko podvodu“? Tady je to, co se děje

Pokud přijímáte hovory pomocí značek ID volajícího, jako je „riziko podvodu“, „spam“ nebo „pravděpodobný podvod“, nedělejte si starosti. Toto je pouze způsob, jak vás váš operátor chránit před robocaly.

S tím, co bylo řečeno, stále existuje řada uživatelů, kteří jsou zmateni nebo znepokojeni novými systémy filtrování hovorů zabudovanými do vašich smartphonů.

Abychom vám uklidnili mysl, zde je vše, co byste měli o systémech vědět.

Značky ID volajícího a iPhone

Příklad značky Spam Risk značky AT&T pro příchozí hovor na Apple Watch.

Téměř každý hlavní dopravce v USA je v současné době uprostřed implementace opatření proti spoofingu proti volání.

Zdá se, že tato opatření se v USA zavádějí poměrně pomalu. I přes tiskové zprávy a mediální pokrytí o nich mnoho zákazníků dopravců stále neví.

Z tohoto důvodu se zdá, že existuje určitý zmatek. Vezměte si například tento příspěvek.

Alespoň jeden uživatel vzal značku AT&T Alert: Fraud Risk jako legitimní volání od společnosti AT&T, které je údajně varovalo před podvodem. Uživatel zavolal na číslo zpět.

S identifikovanými nevyžádanými hovory se ale můžete snadno vyhnout jakýmkoli chybám. Pokud obdržíte hovor označený jako „riziko spamu“, „riziko podvodu“, „možný podvod“ nebo jiné variace ID štítku volajícího, důrazně doporučujeme nechat jej přejít do hlasové schránky.

Legitimní volající s platným a důležitým důvodem, proč vás kontaktovat, obvykle zanechají hlasovou schránku. Zkontrolujte tedy své hlasové zprávy, zda ano. (Někteří podvodníci zanechají hlasové zprávy, ale za chvíli se k tomu dostaneme.)

Pokud volající nezanechá hlasovou schránku, je pravděpodobně nejlepší ji opustit. Hovor je pravděpodobně robocall, spammer nebo, ještě hůře, někdo, kdo se pokouší phishingovat vaše informace prostřednictvím spoofingu s čísly.

Neměli byste jim volat zpět ani odpovídat na další hovory ze stejného čísla.

Poznámka k phishingu

Toto číslo ve skutečnosti neuvidíte, dokud neuvidíte hovor v Nedávné. Ale dejte si pozor, než jim zavoláte zpět.

Stojí za zmínku, že některé zprávy o spamu nebo podvodu také zanechají hlasovou schránku. Jen proto, že je ponechána hlasová schránka, neznamená, že jde o legitimní hovor.

O tom, zda je hovor legitimní, rozhodnete vy. Důrazně však doporučujeme podniknout několik kroků, abyste se vyhnuli phishingovým nebo vishingovým podvodům.

  • Nikdy nikomu nesdělujte žádné citlivé nebo osobní informace po telefonu. To zahrnuje finanční informace, jméno, adresu nebo cokoli jiného, ​​co byste nechtěli skončit ve špatných rukou.
  • Nenechte se zmást děsivou taktikou. Většina pokusů o phishing se bude spoléhat na pocit naléhavosti - jako je prolomení vašeho účtu nebo velká platba, kterou „dlužíte“.
  • Pokud vše ostatní selže, je nejlepším scénářem ignorovat hlasové zprávy od původu, který nemůžete ověřit. Pokud volající říká, že pochází od společnosti Apple, IRS nebo vaší banky, zavolejte těmto institucím zpět přímo pomocí ověřeného čísla uvedeného na jejich webových stránkách. Netelefonujte pouze na číslo, které jste dostali do telefonu.

Jak to určují dopravci?

Stručně řečeno, systém SHAKEN / STIR ve skutečnosti funguje na straně nosiče.

Dopravci určují tyto hovory s rizikem spamu a podvodu pomocí ochrany na úrovni sítě, která se zábavně nazývá SHAKEN / STIR.

Zpracování asertovaných informací na základě podpisu pomocí toKEN (SHAKEN) a Secure Telephony Identity Revisited (STIR) jsou vzájemně propojené protokoly, které ověřují, zda je hovor spoofed.

Systém SHAKEN / STIR neblokuje hovory - pouze identifikuje, že skutečně pocházejí z čísla, které mají být.

To pomáhá zmírnit rizika spoofingu s čísly, například hovory přicházející z čísla ve vaší předvolbě. Může také pomoci snížit počet spoofedů, aby vypadaly, že pocházejí od legitimního subjektu, jako je Apple nebo jiná technologická firma.

Poznámka o přesnosti

Metoda SHAKEN / STIR samozřejmě není dokonalá. A to může vést k nepřesně označeným hovorům na vašem zařízení.

To může znamenat, že jsou legitimní hovory označeny, ale může to také znamenat, že k vám skutečně přijdou podvodná volání.

V každém případě doporučujeme informovat svého operátora o nesprávně identifikovaných hovorech. Přesná metoda se bude lišit podle operátora, proto vyhledejte konkrétní pokyny, které platí pro vaši síť.

Jaké jsou další možnosti?

Systém SHAKEN / STIR je vhodný pro prověřování hovorů. Chcete-li je ale skutečně blokovat, podívejte se na řešení, jako je Nomorobo nebo aplikace na blokování hovorů vašeho operátora.

Metoda ověřování hovorů při zmírňování podvodných a spamových hovorů je v pořádku. Ale není to jediný způsob, jak se vypořádat s těmi, kdo je otravují.

Většina dopravců také nabízí skutečné aplikace pro blokování hovorů, jako je Call Protect společnosti AT&T, ID jména volajícího společnosti Verizon a integrované možnosti Scam ID a Scam Block integrované společností T-Mobile. K dispozici jsou také možnosti blokování hovorů třetích stran, například Nomorobo nebo Call Control.

Důležité je, že většina z těchto možností ve skutečnosti nabízí určitý typ opatření blokování hovorů. Cokoli na základě protokolu SHAKEN / STIR bude identifikovat spamové hovory, ale nebude je automaticky blokovat.

Většina robustních aplikací pro blokování hovorů samozřejmě není zdarma. Chcete-li získat přístup k většině funkcí blokování hovorů, budete muset zaplatit prémii z účtu operátora nebo si zakoupit předplatné v aplikaci.

Můžete také povolit speciální funkci v systému iOS 13, která odešle všechny neznámé volající do hlasové schránky. Můžete jej povolit v Nastavení -> Telefon -> Blokovat neznámé volající.

Doufáme, že vám tyto informace byly užitečné. Pokud máte jakékoli dotazy nebo připomínky, dejte nám prosím vědět.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found